Bratislava 10. júna 2023 (HSP/Foto:Facebook/Semjén Zsolt)
Ruská pravoslávna cirkev a osobitne moskovský patriarcha Kirill, ktorého Česká republika zaradila na sankčný zoznam, dopomohli k „záchrannej akcii” zajatých zakarpatských Maďarov, ktorí ako odvedení ukrajinskí vojaci padli do ruského zajatia. Ruská federácia v koordinácii s maďarským podpredsedom vlády Zsoltom Semjénom odovzdala minimálne 11 vojnových zajatcov Maďarsku
„Je to moja ľudská a vlastenecká povinnosť,” povedal pre atv.hu Zsolt Semjén, podpredseda vlády zodpovedný za cirkevné záležitosti, o svojej úlohe pri koordinácii prevozu 11 maďarských vojnových zajatcov zo Zakarpatska do Maďarska.
Zsolt Semjén zdôraznil úlohu ruskej pravoslávnej cirkvi, keď pre atv.hu povedal: „Toto všetko je gesto Ruskej pravoslávnej cirkvi voči Maďarsku, títo ľudia jej vďačia za svoju slobodu.
Index.hu informoval, že ruská pravoslávna cirkev vydala vyhlásenie, v ktorom sa uvádza, že „s požehnaním Jeho Svätosti Kirilla, patriarchu moskovského a celej Ruskej federácie, a za sprostredkovania ruskej pravoslávnej cirkvi bola na žiadosť maďarskej strany v rámci medzicirkevnej spolupráce do Maďarska prevezená skupina ukrajinských vojnových zajatcov zakarpatského pôvodu, ktorí sa zúčastnili na bojových akciách”.
Ukrajinská strana sa k tomuto oznámeniu zatiaľ oficiálne nevyjadrila. Podľa mediálnych zdrojov RBC Ukraine však rozhodnutie nebolo s Ukrajinou dohodnuté. Podľa Espressa ruská pravoslávna cirkev odovzdala Maďarsku najmenej 11 ukrajinských vojnových zajatcov.
Jedným zo sprostredkovateľov mala byť organizácia Suverénny vojenský rád Maltézskej pomoci.
„Presun vojnových zajatcov nebol nijako koordinovaný s Ukrajinou, jeho účelovosť sa vysvetľuje „zakarpatským pôvodom” armády. Je dôležité pochopiť, že všetci títo vojaci sú ukrajinskými občanmi, takže ich presun do akejkoľvek tretej krajiny nie je možný bez súhlasu a priamej účasti Ukrajiny,” cituje index.hu informátora ukrajinského denníka.
Vyjednávanie o presune vojnových zajatcov do Maďarska koordinoval Zsolt Semjén ako podpredseda vlády pre cirkevné záležitosti, pričom celá akcia sa niesla v duchu „misie pápeža Františka na oslobodenie väzňov”. Akcia sa uskutočnila v rámci cirkvi a zapojení Maďari boli z Karpatskej kotliny, potvrdili a spresnili to, čo bolo zverejnené na index.hu: nešlo o Maltézsky rád, ale o Maďarskú maltézsku charitatívnu službu.
Maďarské média už skôr upozorňovali, že Maďaroch zo Zakarpatska húfne odvádzajú na front.
„Na ulici poľujú na mužov, ktorých podrobia násilnému odvodu a mnohých odvezú aj zo Zakarpatska. Vojakov, ktorých tu naverbovali, dokonca nasadzujú do najtvrdších bojov”, uviedla maďarská verejnoprávna televízia a dodala, že maďarská menšina v Zakarpatsku mala trpieť v dôsledku konania ukrajinských úradov. „Okrem jazykového a školského zákona postihlo maďarskú menšinu v nedávnej minulosti množstvo krutostí: učiteľov prepustili zo zamestnania len preto, lebo sú Maďari.”
Na margo vojenských odvodov Maďarov zo Zakarpatska sa vyjadril aj maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó: „Vo vojne zomierajú okrem Ukrajincov aj Maďari, keďže do ukrajinskej armády odvádzajú aj Maďarov, ktorí žijú v Zakarpatskej oblasti. Počas uplynulých dní sme mohli vidieť niekoľko záberov, akým brutálnym spôsobom sa to niekedy deje. Mnohí z nich už v tejto vojne zahynuli.”
V Zakarpatsku žije početná maďarská menšina. Pred vypuknutím vojny sa k maďarskej komunite hlásilo až 150-tisíc ľudí.