Washington 17. novembra 2024 (HSP/Foto:Pixabay)
Bidenova administratíva začiatkom roka prijala právne predpisy zakazujúce dodávky „ nízko obohateného uránu, ktorý sa vyrába v Ruskej federácii alebo v ruskom subjekte“, čím sa vyhla obavám, ktoré vyjadrili prevádzkovatelia jadrových zariadení v USA a účastníci trhu s jadrovým palivom
Ruská vláda zaviedla dočasné obmedzenia na vývoz obohateného uránu do Spojených štátov. Spoločnosti môžu stále vyvážať urán do USA na základe jednorazových licencií vydaných Federálnou službou pre technickú a vývoznú kontrolu.
Išlo o odvetný krok po tom, ako Bidenova administratíva podpísala zákon zakazujúci dovoz ruského uránu do roku 2040, pričom výnimky sú povolené do roku 2028, a to napriek varovaniam, že tento krok by sa mohol odraziť na americkom hospodárstve.
Aké dôsledky by mohol mať zákaz?
Rusko je najväčším dodávateľom obohateného uránu na svete. Predstavuje približne 44 % celosvetovej kapacity na separáciu izotopov uránu potrebných v jadrových reaktoroch. Jeho podiel na trhu s obohateným uránom sa odhaduje na 2,7 miliardy dolárov.
Opatrenie Ruska môže predstavovať potenciálne riziko pre dodávky energetickým spoločnostiam prevádzkujúcim americké reaktory.
Rusko v roku 2023 pokrylo 27 % dopytu po obohatenom palive v USA nákupmi v hodnote 574 miliónov USD. Podľa amerických štatistík je to o takmer 32 % menej ako pred rokom.
Rusko bolo v roku 2022 hlavným zahraničným dodávateľom paliva pre americké komerčné jadrové reaktory.
Niektorí prevádzkovatelia reaktorov môžu mať problém nájsť alternatívneho dodávateľa, uviedol Jonathan Hinze, prezident spoločnosti UxC, ktorá sa zaoberá informáciami o trhu s jadrovým palivom a analýzami.
USA majú vlastné ložiská uránu, ale ich domáca kapacita na obohacovanie uránu klesá. Bidenov návrh zákona, ktorým sa zakazuje dovoz ruského obohateného uránu, tiež poskytol približne 2,7 miliardy dolárov vo federálnych finančných prostriedkoch na vybudovanie nových obohacovacích kapacít vAmerike.
V súčasnosti majú USA len jedno komerčné zariadenie na obohacovanie uránu v Novom Mexiku, ktoré vlastní britské, holandské a nemecké konzorcium Urenco Ltd.
Americká jednotka spoločnosti Urenco dodáva približne tretinu obohateného uránu používaného v amerických reaktoroch.
„Nemáme tu dostatok obohateného uránu… Mali by si vytvárať zásoby obohateného uránu v očakávaní, že sa to stane,“ povedal pre BloombergNEF jadrový analytik Chris Gadomski.
A čo ceny?
Obmedzenia dodávok uránu môžu ovplyvniť ceny, pretože sa tým automaticky zvyšuje dopyt z iných zdrojov, kde sa obohatené palivo ešte nevyrába v požadovanom množstve, upozorňujú analytici.
Ponuky na dodávku uránu v novembri 2025 po tejto správe vzrástli o 4 USD a dosiahli 84 USD za libru podľa UxC.
Akcie ďalších spoločností, ktoré sa zaoberajú uránom alebo s ním súvisia, prudko vzrástli. Akcie kanadskej spoločnosti Cameco Corp. poskočili o 6 % a akcie amerických spoločností Ur-Energy Inc. a Uranium Energy Corp. vzrástli o 10 %, resp. 13 %
Ruský prezident Vladimir Putin požiadal vládu, aby v reakcii na sankčnú politiku Západu zvážila obmedzenie vývozu strategických materiálov,ako sú nikel a titán, a zdôraznil, že obmedzenia by sa mali zvážiť, pokiaľ „nám to neuškodí“.