rusko-nemecko

NAŽIVO

V minulom roku sa na Slovensku vyrobilo podľa predbežných výsledkov 993.000 vozidiel, čo je v porovnaní s predchádzajúcim rokom pokles o takmer 87.000 vozidiel.

Prognóza na aktuálny rok je pozitívna a očakáva sa, že v roku 2025 bude výroba opäť stúpať, pričom počet vyrobených vozidiel by mal dosiahnuť hranicu 1,15 milióna kusov.

Informoval o tom vo štvrtok na výročnej tlačovej konferencii Zväzu automobilového priemyslu (ZAP) SR jeho prezident Alexander Matušek.

10:11

Hodnota nových objednávok v priemysle v novembri 2024 medziročne stúpla o 5,1 % a dosiahla objem 5,76 miliardy eur. Medziročný nárast pokračoval tretí mesiac v rade a jeho dynamika opäť mierne zrýchlila. Po zohľadnení sezónnych vplyvov sa ale nové objednávky v priemysle v novembri oproti októbru znížili o 4,9 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

10:10

Takzvaný zlatý týždeň sa v najväčších lyžiarskych strediskách na Slovensku vydaril. V Jasnej a vo Vysokých Tatrách evidujú viac klientov ako pred rokom. Potvrdil to predseda predstavenstva spoločnosti Tatry Mountain Resorts Igor Rattaj.

Obdobie od Vianoc do Troch kráľov sa pre horské strediská nesie v znamení TOP sezóny. Rattaj potvrdil, že už vianočné obdobie prinieslo v hoteloch nárast obsadenosti, čo neskôr potvrdila aj návštevnosť horských stredísk počas celého obdobia.

10:09

Vykurovací olej z ropného tankera Volgoneft-239 bude odčerpaný do konca januára, uviedlo ruské ministerstvo dopravy. Ukrajinská vláda tvrdí, že ruské úrady povolávajú na čistenie pobrežia aj študentov v okupovaných oblastiach. Informovala o tom agentúra TASS a web The Maritime Executive.

K vraku lode na plytčine v Kerčskom prielive už vybudovali dočasný násyp a bariéry okolo zadnej časti, aby sa zabránilo úniku mazutu do mora. Ruské ministerstvo dopravy uviedlo, že doteraz odstránilo asi 1236 ton zmesi s obsahom ropy.

Russia Oil Spill poškodený tanker
Na snímke z videa, ktoré zverejnila tlačová služba ruského ministerstva pre mimoriadne situácie v pondelok 13. januára 2025, ruskí záchranári pracujú na vybudovaní cesty pozdĺž úzkeho skalnatého pobrežia, aby sa dostali k poškodenému tankeru Volgoneft-239, z ktorého naďalej uniká do mora nafta neďaleko prístavu Taman v ruskom Krasnodarskom kraji na juhu krajiny / Foto: TASR/AP-Russian Emergency Ministry Press Service via AP
09:59

Cyprus vo štvrtok privítal memorandum prezidenta USA Joea Bidena, ktoré posilnilo bezpečnostné vzťahy medzi oboma krajinami. Vďaka memorandu môže ostrovný štát získať výrobky amerického obranného priemyslu, vojenskú techniku a a výcvik. Informovala o tom agentúra Reuters.

09:57

Podmienky pre zimné športy sú v týchto dňoch veľmi dobré, vďaka chladnému počasiu, ktoré od minulého týždňa prinieslo na naše svahy aj nové centimetre prachového snehu. Okrem toho prevádzkovatelia využívajú mrazy aj na výrobu technického snehu, aby zlepšili podmienky alebo zvýšili dostupnosť svojich tratí.

Hrúbka snehovej vrstvy sa pohybuje od 20 až 25 cm na Podbanskom, v Selciach, v Bezovci alebo v stredisku Zerrenpach – Látky do jedného metra na Roháčoch-Spálenej. V maximálnych hodnotách však dosahuje výška snehu zväčša od 30 do 60 cm.

09:32

Medziročná inflácia v Nemecku v decembri dosiahla 2,6 %, čo predstavuje zvýšenie v porovnaní s novembrovou hodnotou 2,2 %. Vyššia miera inflácia bola v minulom roku zaznamenaná len v januári, keď dosiahla 2,9 %. Informovala o tom agentúra DPA, ktorá vo štvrtok zverejnila údaje nemeckého štatistického úradu Destatis.

V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny v Nemecku v decembri zvýšili o 0,5 %. Napriek trom po sebe nasledujúcim mesiacom zrýchľovania rastu cien bola inflácia za celý rok 2024 výrazne nižšia ako v predchádzajúcich troch rokoch.

08:58

Súd v Lotyšsku poslal v stredu bývalého sovietskeho dôstojníka na osem rokov do väzenia za špionáž v prospech Ruska. Informovala o tom lotyšská agentúra LETA, informovala agentúra DPA.

Súd ho uznal za vinného zo zhromažďovania verejne dostupných informácií o politických procesoch, kritickej infraštruktúre a vojenských objektoch v blízkosti letiska v Rige.

08:57

Po niekoľkých odložených štartoch konečne vzlietla 5000 tonová raketa z kozmodrómu Cape Canaveral na Floride o 8.03 h nášho času. Šéf Amazonu Jeff Bezos ňou chce konkurovať šéfovi SpaceX Elonovi Muskovi.

Takmer 100 metrov vysoká raketa je pomenovaná po Johnovi Glennovi (1921 – 2016), prvom americkom astronautovi, ktorý sa dostal na obežnú dráhu Zeme. Oba jej stupne majú byť opakovane použiteľné. Informovala o tom agentúra DPA.

08:56

Britský princ William opäť potvrdil, že je veľký fanúšik Aston Villy. Následník trónu zavítal v stredu do jedného z pubov v Birminghame, kde sa porozprával o futbale s fanúšikmi tamojšieho klubu a pozval ich na pivo.

Britský princ William
Na snímke britský princ William (vľavo) počas stretnutia s fanúšikmi Aston Villy v jednom z pubov v Birminghame / Foto: TASR/AP-Daniel Jones/PA via AP
Čítať viac | 08:17

Humanitárne organizácie oznámili, že po nadobudnutí platnosti prímeria v Pásme Gazy tam plánujú rýchlo rozšíriť svoje operácie. Informovala o tom agentúra DPA.

Šéf Medzinárodného záchranného výboru David Miliband povedal, že organizácia rozšíri rozsah a vplyv svojej práce v Pásme Gazy tak “ako to podmienky dovolia”.

08:14

Ceny ropy vo štvrtok ráno mierne posilnili. Podporili ich obavy z narušenia dodávok v dôsledku nových sankcií USA zameraných na ruský ropný priemysel. Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v marci dosiahla do 7.26 h SEČ 82,10 USD (79,71 eura) za barel (159 litrov).

07:58

Slovenskí hokejisti stratili na 32. Svetových zimných univerzitných hrách FISU v Turíne prvýkrát body, v treťom vystúpení v B-skupine prehrali s USA 5:6 po samostatných nájazdoch.

V tabuľke sú na druhom mieste, na konte majú sedem bodov. Vo štvrtok 16. februára o 20.00 h ich čaká posledný duel v skupinovej fáze, súperom Slovákov bude Poľsko.

07:52

Británia bude pred konečným schválením dohody o vrátení strategických Čagoských ostrovov v Indickom oceáne Mauríciu najskôr túto otázku konzultovať s administratívou novozvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa. V stredu to uviedol hovorca britského premiéra. Predstavitelia Trumpovej budúcej administratívy dohodu kritizovali. Správu priniesla agentúra AFP.

Po desaťročiach rokovaní Británia v októbri súhlasila s vrátením Čagoských ostrovov Mauríciu, svojej bývalej kolónii.

07:49

Právnici zastupujúci suspendovaného juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola vo štvrtok oznámili, že sa odmieta zúčastniť na ďalšom vypočúvaní. Tvrdia tiež, že vyšetrovanie v súvislosti s jeho decembrovým vyhlásením stanného práva je nezákonné. TASR o tom informuje podľa svetových agentúr.

Jun po stredajšom viac ako desaťhodinovom výsluchu v sídle Úradu pre vyšetrovanie korupcie (CIO) využil svoje právo nevypovedať.

Južná Kórea: Vyšetrovatelia sa na rebríkoch dostali do areálu Junovej rezidencie
Na snímke odvolaný juhokórejský prezident Jun Sok-Jol prichádza na Úrad pre vyšetrovanie korupcie vysokopostavených úradníkov v juhokórejskom meste Kwačchon / Foto: TASR/AP-Korea Pool via AP
07:35

Letecká spoločnosť Turkish Airlines na budúci týždeň po viac ako desiatich rokoch obnoví lety do sýrskeho Damasku, oznámil v stredu generálny riaditeľ tureckej spoločnosti. Informovala agentúra AP.

07:34

Britský premiér Keir Starmer pricestoval vo štvrtok na Ukrajinu, aby vyjadril pokračujúcu podporu krajine krátko pred inauguráciou novozvoleného amerického prezidenta Dondalda Trumpa. Informovala o tom agentúra AP.

Starmer a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpíšu v Kyjeve dohodu o “100-ročnom partnerstve”, ktorá má zahŕňať spoluprácu vo viacerých oblastiach vrátane obrany, vedy, energetiky a obchodu, spresnil úrad britského premiéra.

07:10

Končiaci americký prezident Joe Biden v stredu z Oválnej pracovne počas svojho rozlúčkového príhovoru k občanom varoval pred rozvíjajúcou sa “oligarchiou” mimoriadne bohatých ľudí a vplyvom sociálnych médií a dezinformácií v krajine. Spomenul tiež niekoľko svojich úspechov, informuje TASR podľa portálu stanice CNN a agentúr AP a AFP.

Biden upozornil na “nebezpečnú koncentráciu moci v rukách niekoľkých mimoriadne bohatých ľudí”, čo podľa jeho slov ohrozuje demokraciu, základné práva a slobody a spravodlivú šancu pre každého občana v USA.

Prezident USA Joe Biden
Na snímke americký prezident Joe Biden / Foto: TASR/AP-Evan Vucci
07:01

Prezidentka Medzinárodného výboru Červeného kríža (MVČK) Mirjana Spoljaričová v stredu uviedla, že táto organizácia je pripravená pomôcť implementovať dohodu o prímerí v Pásme Gazy a asistovať pri výmene väzňov i rukojemníkov. Informovala o tom agentúra AFP.

“Sme pripravení pomôcť pri akejkoľvek operácii zameranej na prepustenie podľa dohody strán, aby sa rukojemníci a väzni mohli vrátiť domov,” potvrdila Spoljaričová vo vyhlásení.

06:48
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Rusko-Nemecké pletky už viedli k dvom svetovým vojnám. Nemecko sa vďaka svojej závislosti na Washingtone nachádza v neudržateľnej pozícii

Rusko-nemecké vzťahy majú zásadný význam pre formovanie širšieho prostredia, v ktorom žijú európske národy

rusko-nemecko
Ilustračné foto
❚❚
.

Portál National Interest zverejnil zamyslenie Artina DerSimonian, výskumného stážistu pre Rusko a Európu v Quincyho inštitúte pre zodpovednú štátnu politiku, na tému historickej úlohy nemecko-ruských vzťahov pre osud Európy.

Dvakrát v dvadsiatom storočí viedli konfliktné záujmy, spojenectvá a pletky medzi Ruskom a Nemeckom k svetovej vojne. Dnes sa Európa opäť nachádza v neistej situácii. Z krátkodobého hľadiska ruská invázia na Ukrajinu upevnila transatlantické partnerstvo dodávkami vojenskej pomoci Kyjevu a uvalením sankcií na Moskvu, pričom Európska únia (EÚ) ožila novým životom, pretože sa začína preorientovávať na rýchlo sa meniaci medzinárodný systém. S postupujúcou rusko-ukrajinskou vojnou je však otázne, ako dlho môžu Európania bezpodmienečne podporovať Ukrajinu v situácii, keď sa rozširujú domáce problémy. Popri tejto nadnárodnej reorientácii sa značnej pozornosti dostalo revolučným reformám, ktoré navrhol nemecký kancelár Olaf Scholz s cieľom zmeniť bezpečnostnú politiku a politiku výdavkov na obranu Berlína.

Európa, ktorá vznikla po skončení studenej vojny, je dnes už prežitkom minulosti. To, čo ju nahradí, bude mať veľký vplyv na globálne dianie v nasledujúcich desaťročiach. Možnosť, že kontinent bude smerovať k zvýšeným vojenským výdavkom, zvýšenému zbrojeniu a roztrieštenému bezpečnostnému prostrediu podobnému desaťročiam pred prvou svetovou vojnou, by mala viesť k dramatickému prehodnoteniu situácie. V tomto prostredí by „riadená súťaž” v Európe mohla byť najžiadanejším výsledkom, ak by sa na Ukrajine nepodarilo dosiahnuť spravodlivé mierové riešenie, ak sa oň vôbec bude skutočne usilovať. Aby bol takýto systém úspešný, najdôležitejší bude vzťah medzi Nemeckom a Ruskom. Ich spoločná história poskytuje niekoľko dôležitých ponaučení.

.

Rusko-nemecké vzťahy sú nevyhnutné pre formovanie širšieho prostredia, v ktorom sa európske štáty nachádzajú. Rusko-pruské priateľstvo má pôvod v Kališskej zmluve z roku 1813, ktorá bola namierená proti Grand Armée (napoleonovej Veľkej armáde) počas posledných rokov napoleonských vojen, ktoré zdevastovali legitimitu predchádzajúceho európskeho poriadku. Ukázalo sa, že ide o priateľskú dohodu, ktorá bola postavená prevažne na spoločných záujmoch a hodnotách a v tej či onej podobe pretrvala nasledujúcich sedem desaťročí. Hoci Viedenskému kongresu sa právom pripisuje najväčšia zásluha za to, že zabránil konfliktu na celom kontinente po napoleonských vojnách, prínos silných vzťahov medzi Berlínom a Petrohradom je sám o sebe pozoruhodný.

Počas krymskej vojny (1853 – 1856) bolo Prusko jedinou veľmocou, ktorá sa nepridala k protiruskej koalícii. Podobne cár Alexander II. zachovával benevolentnú neutralitu počas vojen Pruska proti Rakúsku a Francúzsku, ktoré vyústili do vzniku Nemeckého cisárstva. Hoci sa rusko-nemecké spojenectvo oficiálne skončilo odmietnutím Berlína v roku 1890 predĺžiť tajnú Zaisťovaciu zmluvu s Petrohradom, toto priateľstvo bolo jedeným z najstabilnejších pilierov európskeho poriadku 19. storočia. Ako ukázali dejiny, Rusko sa potom dostalo do náručia Francúzska, ktoré sa usilovalo o priateľstvo v nádeji, že získa späť stratené provincie Alsasko a Lotrinsko z nemeckého jarma.

Hoci sa faktory, ktoré prispeli ku koncu rusko-nemeckého spojenectva, mohli v tom čase zdať nezlučiteľné, je dôležité zvážiť výsledky ich rozchodu. Po rozchode Nemecka s Ruskom sa vzťahy v celej Európe neustále zhoršovali: popri vojenských výdavkoch sa výrazne zvýšila zbrojná výroba, čoraz viac sa prebúdzali nacionalistické nálady a masová politika prispela k nestabilite v rámci imperiálnych štátov v strednej a východnej Európe. Nakoniec trvalo menej ako dvadsaťpäť rokov, kým sa celý európsky kontinent ponoril do prvej svetovej vojny – strašného konfliktu, ktorý mal pôvod v napätí medzi Nemeckom a Ruskom v juhovýchodnej Európe. Druhá svetová vojna sa začala vo východnej Európe a priniesla ešte smrteľnejšie boje medzi nacistickým Nemeckom a Sovietskym zväzom, v neposlednom rade kvôli neschopnosti Versaillskej zmluvy vytvoriť nový stabilný poriadok.

Barón R. R. Rosen, bystrý diplomat z cárskeho obdobia, vo svojich pamätiach o ruskom štáte napísal, že „národ, ktorý má približne stopäťdesiat miliónov obyvateľov a zaberá takmer jednu sedminu povrchu obývateľnej zemegule, predstavuje príliš veľký faktor v dejinách sveta na to, aby jeho stav a osud mohli byť pre ostatné ľudstvo ľahostajné.” Tieto slová silno rezonujú aj dnes. Hoci je na Západe populárne vydávať vyhlásenia o nevyhnutnej porážke ruskej armády na Ukrajine, podporovať zákaz ruského kultúrneho a sociálneho exportu a neustále uvaľovať sankcie, dôsledky týchto rozhodnutí pre európske štáty sa často ignorujú. Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková nedávno dokonca vyhlásila, že Berlín podporí Ukrajinu „bez ohľadu na to, čo si myslia nemeckí voliči.”

Počas troch desaťročí od zjednotenia Nemecka Rusi, Nemci aj historici pochopili, aký význam mali priateľské vzťahy medzi oboma mocnosťami pre udržanie mieru a stability na celom kontinente. Relatívne priateľský postoj Berlína k Moskve od konca studenej vojny bol spôsobený určitými faktormi, ktoré boli pre Nemecko jedinečné. Medzi tie najdôležitejšie patrili pocity viny za inváziu do Sovietskeho zväzu a straty a utrpenie, ktoré z toho vyplynuli na oboch stranách. Okrem toho Nemci prechovávajú veľkú vďačnosť voči zosnulému sovietskemu vodcovi Michailovi Gorbačovovi za jeho ochotu umožniť mierové zjednotenie Nemecka po štyroch desaťročiach rozdelenia. K tomuto procesu určite prispeli aj veľké nemecké investície v Rusku. S odstupom času však generácia Nemcov, ktorá si pamätá druhú svetovú vojnu, vymizla a mladšie generácie zrejme považujú jednotu Nemecka za samozrejmosť. Dôsledky týchto zmien si ešte len musíme naplno uvedomiť, ale môžeme len dúfať, že na poučenie z histórie tak skoro nezabudneme.

.

Pre Nemcov a ďalších Európanov, ktorí od doznievajúcich rokov Sovietskeho zväzu pestujú úzke hospodárske vzťahy s Ruskom, je len prirodzené, že ich vlády a občania si kladú otázku, ako predlžovanie vojny na Ukrajine prispeje k mierovému riešeniu bojov a obnoveniu stability v celej Európe. Vzhľadom na hroziacu vážnu hospodársku recesiu v Nemecku, stúpajúce ceny energií v celej Európe a infláciu zvyšujúcu životné náklady by sa potenciál sociálnych nepokojov na kontinente nemal brať na ľahkú váhu. Hoci je morálne spravodlivé stáť na strane Ukrajiny v čase jej obrovského utrpenia, je tiež nesprávne a strategicky nerozumné podporovať pokračovanie vojny, ktorá zabila desaťtisíce ľudí a prinútila ďalších 13 miliónov ľudí opustiť svoje domovy bez jasnej stratégie na ukončenie.

Vojny sa skončia buď vtedy, keď je jedna strana porazená, alebo keď sa obe strany dohodnú na urovnaní. Hoci sa súčasná situácia môže zdať ako lákavá príležitosť na „oslabenie” Ruska, riziká tejto stratégie ďaleko prevyšujú predpokladané výhody. Pre tých, ktorí dúfajú v rozpad Ruska, jeho „dekolonizáciu” a dokonca zmenu režimu, je dôležité, aby si vypočuli varovanie baróna Rosena, ktoré vydal dávno pred objavením sa jadrových zbraní. „Keď sa upokoja slepé vášne zrodené svetovou vojnou, uvedomíme si, že zničenie a rozbitie ruského impéria a vydanie ruského národa napospas anarchii a občianskej vojne znamená pre celú Európu nesmiernu katastrofu.” Existuje však spôsob, ako ukončiť tragédiu na Ukrajine, a trvalý mier možno dosiahnuť len prostredníctvom diplomacie.

Priateľské historické väzby medzi Nemeckom a Ruskom neprinášali vždy priaznivé výsledky, najmä pre krajiny medzi nimi. Napriek tomu by sa nemali prehliadať nešťastia, ktoré postihli Európu a celý svet, keď sa Berlín a Moskva dostali do konfrontačného vzťahu. Je nevyhnutné pochopiť význam, ktorý mali priateľské vzťahy s Ruskom pre nemecké hospodárstvo a silu a prestíž EÚ. Na dosiahnutie skutočnej bezpečnosti v celej Európe zostáva nevyhnutnou podmienkou efektívne riadený vzťah s Ruskom.

Stratégia, ktorú Nemecko v posledných troch desaťročiach uplatňovalo vo vzťahu k Rusku, sa v podstate zameriavala na ekonomiku, pričom v otázkach obrany sa opierala na NATO, a teda na Spojené štáty. Invázia na Ukrajinu ukázala neefektívnosť tejto politiky a je potrebné ju napraviť, aby boli akékoľvek budúce vzťahy s Moskvou trvalé. Tým, že sa Nemecko a jeho európski partneri naďalej spoliehajú na Spojené štáty, sa môžu ocitnúť v neudržateľnej pozícii, ak sa Washington rozhodne znížiť svoje regionálne záväzky a venovať sa vývoju vo východnej Ázii alebo inde. Pre dlhodobú stabilitu a prosperitu v celej Európe bude nevyhnutná nová stratégia Berlína, ktorá uprednostní strategické aj hospodárske vzťahy s Moskvou.

Otto von Bismarck, prvý kancelár Nemeckého cisárstva, vyhlásil, že tajomstvom dobrej politiky je uzavrieť zmluvu s Ruskom. Aj keď sa prípadná dohoda za súčasných okolností bude výrazne líšiť od predchádzajúcich, múdrosť Bismarckovho názoru platí aj dnes. Za to, ako sa takáto dohoda sformuluje a zrealizuje spravodlivým a udržateľným spôsobom, sú zodpovední lídri našej doby.

.

Nad týmito úvahami by sa mali vážne zamyslieť nemecké elity, je však otázne, do akej miery majú slobodnú voľbu a suverenitu v konaní…

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Juraj Tušš

Erik Majercak

Milan Šupa

Ivan Štubňa

René Pavlík

Miroslav Iliaš

.
.
.

Jaroslav Niňaj: Odchodom nespokojných riaditeliek niečo staré v SNG končí, aby mohlo niečo nové začať

Rušia zahraničné galérie spoluprácu so SNG? Vníma hromadné výpovede zamestnancov ako príležitosť na zmenu? Aký dopad budú mať na chod…

16. 01. 2025 | Rozhovory | 11 min. čítania | 0 komentárov

.

Čína má záujem o kúpu nemeckých automobiliek

Čína má záujem o kúpu krízou postihnutých nemeckých automobiliek najmä Volkswagenu, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroj

16. 01. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

Slovenská opozícia má halucinácie

Poslankyňa Európskeho parlamentu Katarína Roth Neveďalová komentovala kroky opozície a vyjadrila sa aj k iným dôležitým témam zahraničnej politiky :…

16. 01. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Europoslanec upozornil na Šimečkove lži a poukázal na obrovský problém slovenskej opozície: “V boji s Ficom bez hanby obetuje slovenské záujmy a poprie aj samú seba”

Europoslanec Erik Kaliňák upozornil na lži, ktoré šíri líder slovenskej opozície a predseda strany Progresívne Slovensko Michal Šimečka

16. 01. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

“Zdegenerovaný z našich progresívnych škôl…” Známy športovec sa obul do študenta, ktorý nepodal ruku prezidentovi

Kauza študenta Simona, ktorý si pri oceňovaní za stredoškolské olympiády odmietol podať ruku s prezidentom Petrom Pellegrinim, stále rezonuje v…

16. 01. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Parlamentná matematika – aké varianty môžu nastať a k čomu povedú

V tejto chvíli je v hre hneď niekoľko vývojových alternatív, ako ustáť momentálnu politickú krízu, ktorá súvisí so zlyhaním lojality…

16. 01. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Progresívne médiá už otvorene vyzývajú svojich stúpencov na násilie

Bývalý poslanec maďarskej národnosti György Gyimesi upozornil, že progresívci vo voľbách po celom svete prehrávajú, a to aj napriek extrémnej…

16. 01. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Novoročný predaj: Bezkonkurenčné ponuky na originálny Windows 11 Pro za 13,25 €! Microsoft Office 2021 Pro Lifetime key len za 35,24 €!

Nový rok je vhodným obdobím na osvieženie balíka Office a operačného systému. Našťastie nemusíte platiť plnú cenu. Desiatky predajcov ponúkajú…

14. 01. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov

Nie je “hejt” ako hejt, nie je kritika ako “kritika”

Nie je “hejt” ako hejt a rovnako nie je kritika ako “kritika”. Aj tak by sa podľa europoslankyne Moniky Beňovej…

16. 01. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Ekologické šialenstvo končí. Koniec projektov Leonory Gewesslerovej

Ktorých opatrení by sa to mohlo týkať ? Vyzerá to tak, že sa vracia zdravý rozum: Od pondelka je isté,…

16. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Víťaz zrušeného kola volieb rumunského prezidenta Georgescu urobil zásadné odhalenie

Rumunský prezidentský kandidát Calin Georgescu, ktorý vyhral zrušené prvé kolo volieb, povedal, že Západ chce na Ukrajine tretiu svetovú vojnu,…

15. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ľavicové parížske divadlo La Gaîté Lyrique obsadili migranti

Progresívne francúzske divadlo čelí finančnému krachu. Otvorilo dvere stovkám migrantov, ktorí ho obsadili a odmietajú odísť. Informuje Remix News

16. 01. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

16. 01. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Dnes obnovia prevádzku ďalších katastrálnych odborov. Ktorých okresov sa to týka?

Od štvrtka bude obnovená prevádzka ďalších katastrálnych odborov okresných úradov, fungovať by mali začať v okresoch Vranov nad Topľou, Prievidza,…

16. 01. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Rumunskí vojaci budú odstrašovať Rusko na Slovensku, v Bulharsku a Poľsku

Slovensko, 16. januára 2025 - Zelenskyj včera zaperlil vo Varšave: \"Vždy v minulosti, keď Rusko prišlo s vojnou na Ukrajinu, ruské…

16. 01. 2025 | 0 komentárov

Elon Musk prečíta viac ako 100 kníh ročne – týchto 5 kníh mu zmenilo život

Elon Musk prečíta viac ako 100 kníh ročne. Keď práve nestavia rakety alebo neposiela vozidlá do vesmíru, veľa číta. Týchto…

15. 01. 2025 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2025 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov

Kam zmizli farebné autá? Sivá a čierna vládnu uliciam

16.1.2025 Redakcia Auto trendy . Časy, keď ulice žiarili červenými, modrými či zelenými autami, sú dávno preč. Dnes na cestách…

16. 01. 2025 | 0 komentárov

.

Trump zohral kľúčovú úlohu pri uzatváraní dohody medzi Izraelom a Hamasom

Trump zohral kľúčovú úlohu pri uzatváraní dohody medzi Izraelom a Hamasom, píše britský časopis The Economist. Hoci v skutočnosti ide…

16. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Piškóta bude nadýchaná a nebude padať. Jediné, čo musíte urobiť, je pridať ho do cesta

16.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Spadnutá piškóta je nočnou morou mnohých žien v domácnosti. Piškóta je bohužiaľ náchylná na…

16. 01. 2025 | 0 komentárov

MZVEZ upozorňuje na možný výskyt vírusu Marburg na severe Tanzánie

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR upozorňuje na možný výskyt vírusu Marburg na severe Tanzánie. Vírus spôsobuje krvácavú horúčku,…

16. 01. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Čo znamená, keď vaša mačka spí na chrbte? Toto správanie vás môže prekvapiť!

16.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Mačky sú známe svojimi kreatívnymi a niekedy bizarnými spánkovými polohami. Ak ste si všimli,…

16. 01. 2025 | 0 komentárov

.

Starmer a Macron diskutujú o vyslaní britských a francúzskych vojakov na Ukrajinu

Britský premiér Keir Starmer a francúzsky prezident Emmanuel Macron diskutujú o vyslaní britských a francúzskych vojakov na Ukrajinu, citoval The…

16. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Šokujúci návrat legendy: Subaru WRX STI ožíva, ale fanúšikov nepoteší!

16.1.2025 Redakcia Auto trendy . Japonská automobilka prekvapila svet nečakaným návratom kultového modelu WRX STI. Radosť fanúšikov však netrvala dlho.…

16. 01. 2025 | 0 komentárov

Tragédia na Liptove: Mladý vodič zahynul po náraze do stromu

V stredu v noci došlo na ceste II/584 medzi Liptovským Mikulášom a Demänovskou dolinou k smrteľnej dopravnej nehode. O život…

16. 01. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Zamestnanci, ktorí brali pokyny príliš doslovne a ironicky zlyhali

Zamestnanci, ktorí brali pokyny príliš doslovne a ironicky zlyhali: Vo svete, kde sa od nás často očakáva, že v práci…

16. 01. 2025 | 0 komentárov

.

Nové podmienky pre získanie občianstva vo Švédsku – Rešpekt k západným hodnotám, “čestný život” a test

Podľa nových prísnych pravidiel budú musieť migranti preukázať, že rešpektujú západné hodnoty, že žijú „čestne“, a absolvovať test o švédskej…

16. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Vynaliezavým ľuďom patrí tento šialený svet

Tento článok ti dokáže, že vynaliezavým ľuďom patrí tento svet. A ako je to vlastne možné? To ti ukážu nasledujúce…

16. 01. 2025 | 0 komentárov

Môžu USA získať späť Panamský prieplav?

USA, 16. januára 2025 - Kissinger varoval: \"Ak [Paname] nevrátime prieplav, prehráme na každom medzinárodnom fóre a v celej Latinskej…

16. 01. 2025 | 0 komentárov

Polícia upozornila na nebezpečný profil, ktorý prevádzkuje človek podozrivý z obchodovania s ľuďmi

Na sociálnej sieti sú nebezpečné profily propagujúce násilie, hanlivé postoje, agresivitu či nerešpektovanie iných. Na deti zároveň môžu pôsobiť ako…

16. 01. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

V minulom roku sa na Slovensku vyrobilo podľa predbežných výsledkov 993.000 vozidiel, čo je v porovnaní s predchádzajúcim rokom pokles o takmer 87.000 vozidiel.

Prognóza na aktuálny rok je pozitívna a očakáva sa, že v roku 2025 bude výroba opäť stúpať, pričom počet vyrobených vozidiel by mal dosiahnuť hranicu 1,15 milióna kusov.

Informoval o tom vo štvrtok na výročnej tlačovej konferencii Zväzu automobilového priemyslu (ZAP) SR jeho prezident Alexander Matušek.

10:11

Hodnota nových objednávok v priemysle v novembri 2024 medziročne stúpla o 5,1 % a dosiahla objem 5,76 miliardy eur. Medziročný nárast pokračoval tretí mesiac v rade a jeho dynamika opäť mierne zrýchlila. Po zohľadnení sezónnych vplyvov sa ale nové objednávky v priemysle v novembri oproti októbru znížili o 4,9 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

10:10

.

Kamery na telách zdravotníkov. Takto musia riešiť násilie v nemocniciach v Nemecku

Nemocnica v nemeckom meste Dortmund oznámila, že po náraste počtu násilných útokov na personál zo strany pacientov a ich príbuzných…

16. 01. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Biden je presvedčený, že vytvoril “najkompetentnejší tím pre zahraničnú politiku“ v histórii USA

Americký prezident Joe Biden počas posledného týždňa výkonu svojej funkcie tvrdil, že vybudoval jeden z najkompetentnejších zahraničnopolitických tímov v histórii…

16. 01. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Tibor Gašpar: Fico pôjde na Deň víťazstva do Moskvy s veľkou delegáciou

Premiér SR Robert Fico odcestuje do Moskvy spolu s veľkou delegáciou na oslavy Dňa víťazstva 9. mája. Uviedol to v…

15. 01. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Follow the money

Tak už víte, že STAČILO! jde do voleb s pěti prioritami. Že mír je základem všeho, protože bez míru se…

16. 01. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Nelegálna migrácia vytvára na hraniciach EÚ nové výzvy

Správa agentúry Frontex ukazuje, že na väčšine vonkajších hraníc Európskej únie sa zvýšil nelegálny migračný tlak, s výnimkou migračných trás…

16. 01. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Juraj Tušš

Erik Majercak

Milan Šupa

Ivan Štubňa

René Pavlík

Miroslav Iliaš

.
.
.

Stiahnite si aplikáciu HS

ANDROID
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov