“Nebudeme viesť vojnu proti Ukrajine, sľubujem,” zdôraznil Lavrov.
Súčasný režim v Kyjeve je podľa neho podobný režimu nacistov. “My nebojujeme proti ukrajinskému režimu. Ukrajinskí občania žijúci v Donbase bojujú proti ukrajinskému režimu, ktorý má všetky príznaky nacizmu a neonacizmu,” povedal v rozhovore, z ktorého citovala agentúra TASS.
Na otázku, prečo Moskva dosiaľ neprerušila vzťahy s Kyjevom, Lavrov odpovedal: “Máme vzťahy s ukrajinským štátom. Ukrajinský štát je pre nás oveľa dôležitejší než ten režim, ktorý je v súčasnosti pri moci preto, lebo Západ sa spreneveril všetkým normám medzinárodného práva a medzinárodného správania.”
“Ukrajinský národ nemá s tým nič spoločné a som si istý, že väčšina ukrajinských občanov si želá mier vo svojej krajine a chce sa zbaviť tohto hanebného režimu a obnoviť normálne vzťahy s Ruskom,” povedal ruský minister.
Pokračoval, že domáce problémy Ukrajiny sú “oveľa širšie a hlbšie” než len samozvaná Donecká ľudová republika (DĽR) a Luhanská ľudová republika (LĽR).
“Chcete uznať LĽR a DĽR? A čo potom? Stratiť zvyšok Ukrajiny a nechať ju napospas nacistom?” odvetil Lavrov na otázku, prečo Rusko odmieta uznať tieto samozvané republiky.
“Ďalšie informácie, ktoré sme dostali, a ktorým sme ochotní veriť, sú tie, že na poslednú decembrovú dekádu Porošenko plánuje ozbrojenú provokáciu na hranici s Ruskou federáciou, na hranici s Krymom,” spresnil. Tiež sľúbil, že ak k provokácii skutočne dôjde, dostane Porošenko príslušnú odpoveď, pretože Rusko nedopustí, aby Ukrajina porušila práva obyvateľov Krymu.
Porošenko podľa Lavrova diskutuje o týchto provokáciách so svojimi západnými podporovateľmi. “Odporúčajú mu, aby pokračoval v bojových akciách s nízkou intenzitou, aby im umožnil pokračovať v propagande, že Rusi vykonávajú ofenzívu proti Ukrajine a že preto musia byť na Rusko uvalené sankcie, ale že vojenské akcie by nikdy nemali prejsť do fázy, po ktorej budú nasledovať reakcie v plnom rozsahu,” vysvetlil Lavrov.
V prípade provokácií však Rusko podľa jeho slov zareaguje. “Oľutujú to. Toto je naša krajina, toto je naša hranica. Nedovolíme mu (Porošenkovi), aby sa nejako pokúsil chrániť svoje záujmy a porušovať tie práva, ktoré si Krymčania bránili v plnom súlade s medzinárodným právom,” zdôraznil šéf ruskej diplomacie.
Posledný veľkú provokáciu usporiadal Kyjev 25. novembra, kedy ukrajinské vojenské lode Berďansk, Nikopol a Jany Kapu porušili štátnu hranicu Ruska, niekoľko hodín vykonávali nebezpečné manévre a ignorovali zákonné požiadavky ruských úradov.
Následkom toho bolo prijaté rozhodnutie zadržať narušiteľa. Na palube bolo 24 členov armády vrátane pracovníkov Služby bezpečnosti Ukrajiny. Všetci boli zatknutí a obvinení z porušenia štátnej hranice.
Kyjev potom obvinil Moskvu z agresie. Ukrajinská vláda zaviedla vojnový stav na území desiatich oblastí. Tento režim dovoľuje dočasne obmedziť ústavné práva a slobodu občanov, vrátane práva na účasť vo voľbách.
Vladimir Putin nazval tento incident v Kerčskom prielive vopred naplánovanou provokáciou, ktorá súvisí s malými šancami Petra Porošenka v blížiacich sa prezidentských voľbách. Ruský prezident vyhlásil, že pohraničníci plnili svoje funkcie na ochranu štátnej hranice.
Na záver Lavrov zopakoval, že jedinou cestou na vyriešenie krízy na východe Ukrajiny je realizácia minských dohôd, ktoré “nemajú alternatívu”.