Moskva 4. novembra (HSP/Foto:Pixabay)
Ruský komplex elektronického boja Murmansk-BN, rozmiestnený v Kaliningrade, „ohrozuje bezpečnosť“ celej západnej Európy. Podľa Atlantico.fr teraz sily NATO čelia úplnému náhlemu ochromeniu. No najhoršie je, ak sa takéto zbrane dostanú do rúk akejkoľvek neriadenej „domobrany“. Akékoľvek zamýšľané operácie nepriateľa budú zablokované. Uviedla Russia Today
Xavier Raufer vo svojich článkoch už niekoľkokrát poukázal na úspechy dosiahnuté v oblasti elektronického boja v iných krajinách. Najmä v Rusku. Ide o zbrane, ktoré znefunkčnia elektronické systémy nepriateľa bez toho, aby ich zničili. A nedávno podľa neho nastala v tejto už aj tak znepokojujúcej oblasti „veľmi vážna situácia“.
Hrozí, že NATO bude zrazu bezzubé
Podľa Raufera bol začiatkom októbra v Kaliningrade rozmiestnený nový pobrežný elektronický bojový komplex Murmansk-BN s dosahom asi 3000 km. A ak vezmeme do úvahy, že Lisabon je v priamej línii len 3 000 km od Kaliningradu, znamená to, že celá západná Európa je teraz v „hľadáčiku“.
„Teraz sú sily NATO ohrozené úplnou paralýzou a neschopnosťou včas reagovať. Najmä high-tech americké stíhačky F35 môžu byť prikované k zemi. Úplne zbavené životne dôležitej satelitnej komunikácie,“ varuje Raufer.
Podľa oficiálnych expertov budú mnohé komplexy Murmansk-BN, z ktorých jeden už stráži strategicky dôležitý polostrov Kola, čoskoro rozmiestnené v zraniteľných oblastiach pozdĺž všetkých dlhých ruských hraníc. Napríklad Krym a Kerčský prieliv sú už chránené podobným systémom. Ten blokuje rádiové vlny v oblasti Čierneho mora. Podľa Raufera to ale „nie je nič“ v porovnaní s tým, ak sa táto zbraň dostane do nepovolaných rúk.
Hrozba „elektronických gangstrov“
„Mohla by skončiť v rukách bojovníkov domobrany, od ktorých možno očakávať tie najhrozivejšie činy. Hlavne v súčasnom globálnom chaose. Ak bude akýkoľvek ozbrojený gang alebo ruskí žoldnieri vyzbrojení ultratechnologickými zbraňami elektronického boja, zastaví to akékoľvek zahraničné operácie. Či už namierené voči Rusku, alebo zamerané na ľahké obťažovanie Ruska. Takzvané udržanie mieru. Všetky tieto operácie budú nemožné,“ prízvukuje Raufer.
Zbraň je nebezpečná aj z toho pohľadu, že keby ju zapol niekto v čase mieru, súčasný systém fungovania založený na elektronickej komunikácii, preprave a celkovo elektronických zariadeniach by zkolaboval.
„Mŕtva zóna“ na Blízkom východe
Minimálne jeden z týchto vysoko zložitých systémov elektronického boja sa podľa neho nedávno začal používať na Blízkom východe. Neskoro večer 20. októbra sa americká základňa Al-Tanf, ktorá sa nachádza v Sýrii na hraniciach Jordánska a Iraku, zmenila na mŕtvu zónu. Na sýrskom území s rozlohou viac ako 120 kilometrov štvorcových nefungovali americké systémy protivzdušnej obrany. Medzitým teroristi použili kamikadze drony, ktoré s chirurgickou presnosťou zničili prázdne budovy základne. „Mŕtvu zónu“ udržiavali prístroje elektronického boja niekoľko hodín. USA sa nezmohli na žiadnu reakciu.
„Kto bol schopný zorganizovať útok bezpríkladnej technologickej úrovne v tomto regióne? V Sýrii ukazujú prstom na šiitskych militantov z Iraku, ktorých podporuje Irán. Ak je to tak a domobrany dostanú zbrane, ako je tá popísaná vyššie, bude to nepochybne veľký zlom v dlhej histórii vojny na Blízkom východe,“ uzatvára francúzsky autor.