V ostatných rokoch Londýn už viackrát zaútočil na ruskú televíznu stanicu Russia Today kvôli jej údajnej „ruskej propagande“ a už viackrát sa jej snažil zakázať činnosť na Britských ostrovoch. V ostatných dňoch rozbehol novú etapu „križiackej výpravy“ proti Russia Today. Britský mediálny regulátor Ofcom začal vyšetrovanie ruského média kvôli jeho údajnému porušovaniu pravidiel vysielania.
Objavila sa však novinka. Kým počas predošlých útokov na RT ruská strana iba vysvetľovala, že neporušila žiadne pravidla, nezaoberá sa žiadnou „ruskou propagandou“ a Moskva nepodnikala recipročné opatrenia, tento raz od slov prešla aj k činom. „Príbuzná“ britskému Ofcomu ruská spoločnosť Roskomnadzor vyhlásila, že začína vyšetrovanie činnosti Ruskej služby BBC kvôli tomu, že niektoré relácie britského média môžu porušovať ruskú legislatívu.
Ruský regulátor sa ani nesnažil skryť príčinu náhleho vyšetrovania činnosti britského média a otvorene uviedol, že vyšetrovanie začína „v súvislosti so situáciou spojenou s tým, že britský regulátor Ofcom vyhlásil, že televízna stanica Russia Today porušila pravidla vysielania.“ Táto rýchlosť a otvorenosť Roskomnadzoru vyvolala pozitívny ohlas domácich analytikov a médií, ktorí prízvukovali, že bolo už načase odpovedať Britom recipročne na všetky ich útoky, nepriateľskú politiku, pokusy o vyvolávanie hádok, uvaľovanie sankcií a pod.
Britský Ofcom preveril relácie Russia Today v období od 17. marca do 26. apríla a vyniesol pozoruhodný verdikt: v siedmych reláciách Russia Today porušila isté pravidla hry. Ide o dve spravodajské relácie, tri relácie Crosstalk a dve relácie Sputnik.
Šéfredaktorka Russia Today Margarita Simonjanová vymenovala pretenzie, ktoré Ofcom mal voči spoločnosti, ktorú vedie. Ofcom vyhlásil, že RT porušilo zákony vysielania, pretože vysielalo vyhlásenie ruského ministerstva obrany ohľadom situácie v Sýrii a… neuviedlo, že je to nesprávna pozícia… Ďalším porušovaním, podľa Ofcomu, bolo to, že počas rozhovoru moderátor RT prerušil dlhý monológ bývalého veľvyslanca USA v Sýrii a položil mu doplňujúcu otázku /naši televízni moderátori to v priebehu jednej relácie urobia aj desiatkykrát…/. Takisto za porušenie zákona Ofcom považuje skutočnosť, že v reportáži o útokoch na Rómov na Ukrajine Russia Today „venovala nedostatočný priestor vyjadreniu sa druhej strany“ /teda banderovcov, ktorí útočili na Rómov/.
„Podľa Ofcomu, sme nedostatočne prezentovali mienku druhej strany – banderovcov… Ups! Keď sme vysielali reportáž o konkurze detských obrázkov na počesť príslušníkov divízie SS Haličina – tiež sme mali väčší priestor dať „druhej strane“ – teda veteránom SS Haličina alebo nemeckým veteránom SS, aby sme prezentovali „alternatívny postoj“? Teda postoj príslušníkov SS. To sme mali urobiť?“ nesúhlasila Margarita Simonjanová.
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Mária Zacharovová prešetrenie Ruskej služby BBC Roskomnadzorom komentovala dosť rázne: „Už dávno sa to malo stať!“ Na svojej facebookovej stránke prízvukovala, že mnohí novinári BBC sú dobrí profesionáli a podávajú objektívne informácie, ale propagandistická Ruská služba BBC často prezentuje falošné informácie. „Hrubé miešanie sa Veľkej Británie do práce ruských médií nám nenechalo inú možnosť, ako odpovedať recipročne,“ podčiarkla Zacharovová.
Mnohé ruské média reagovali na vyšetrovanie Russia Today. Pripomenuli, že tisíce zaoceánskych a európskych propagandistických médií už dlhé desaťročia šíria západnú propagandu a falošné správy o Rusku. Podčiarkli, že Západ sa boji dvoch ruských médií – Russia Today a Sputnik, ktoré čelia desiatkam západných mediálnych gigantov a tisícom propagandistických médií. Pripomenuli tiež, že mnohé západné média boli vytvorené špeciálne iba na „boj proti Rusku“, ako napríklad, Slobodná Európa, Rádio Sloboda, Deutsche Welle a desiatky iných, ktoré v náplni nemajú nič iné, ako útočiť na Rusko a šíriť o ňom falošné správy.
Niektoré ruské médiá pripomenuli aj nedávnu epizódu, ktorá vrhá dosť zlé svetlo na BBC. Zistilo sa, že vedenie spoločnosti francúzskemu spolupracovníkovi dalo za úlohu „objaviť ruskú stopu a vplyv Kremľa v organizácii demonštrácií „žltých viest“ vo Francúzsku.“ Ruskí analytici a novinári podobné konanie označili za „čistú propagandu a špinavú prácu“.
Eugen Rusnák