Putin ďalej povedal, že ak Američania nové rakety do Európy pošlú, odpovie Moskva zrkadlovo. Ako doslova uviedol: “Európa sa vystaví nebezpečenstvu možného odvetného úderu Ruska, pokiaľ bude súhlasiť s rozmiestnením amerických rakiet na svojom území. Ak sa tak predsa len stane, odpovie Rusko rovnako… Američania doposiaľ nepredložili žiadne dôkazy o tom, že by Rusko zmluvu INF porušilo. Sami ju pritom porušujú. Kongres už vyčlenil financie na vývoj nových rakiet stredného a krátkeho doletu zo štátneho rozpočtu.”
Rusko teda nielenže pozorne sleduje každý americký krok ohľadom vypovedania zmluvy INF, ale už sa aj pomaly pripravuje na svoje kroky, ktoré bude prinútené po vypovedaní zmluvy INF a prípadnom dodaní amerických rakiet do Európy zrealizovať. Okrem toho, vo štvrtok sa v Nórsku začalo najväčšie vojenské cvičenie NATO od skončenia Studenej vojny. Podľa generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga sa na manévroch s názvom Trident Juncture zúčastní 65 lodí, 250 lietadiel, 10 000 vozidiel a cca. 50 000 vojakov.
Aj keď šéf NATO zdôrazňuje, že manévre majú obranný charakter a nie sú namierené proti žiadnej konkrétnej krajine, ruský minister obrany Sergej Šojgu sa po rokovaní ministerstiev obrany Bieloruska a Ruska v Bielorusku vyjadril, že aktivita NATO na ruských hraniciach dosiahla od Studenej vojny bezprecedentnú úroveň.
Ako Šojgu doslova povedal: “Oblasti hlavných vojenských cvičení NATO sa čoraz viac približujú k ruským hraniciam. Jedno z týchto cvičení začne 25. októbra v Nórsku. Navyše jeho rozsah v posledných týždňoch vzrástol na 50 000 vojakov a 10 000 kusov vojenskej techniky. Moskva je tiež znepokojená tým, že Západ sa snaží zabezpečiť najrýchlejší možný pohyb amerických vojakov v Európe. Ich cieľom je minimalizovať čas pre premiestnenie vojsk a tým zvýšiť svoje útočné schopnosti.”
Šojgu na margo toho navrhol bieloruským kolegom prijať odvetné opatrenia na neutralizáciu hrozieb. Jedným z nich bude aj spoločné rusko-bieloruské cvičenie s názvom “Štít zväzu”, ktoré bude prebiehať v roku 2019. Aj tieto najnovšie kroky a vyjadrenia oboch strán teda svedčia o tom, že napätie medzi NATO a Ruskom neustále narastá. USA a NATO totiž voči Rusku vedú stále agresívnejšiu politiku a stále viac sa svojimi vojskami približujú k ruským hraniciam. A takéto provokácie a “napínanie svalov” neveští pre Európu nič dobré…
Martin Bago