Bratislava 18. marca 2023 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)
Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Bratislave vydalo svoje stanovisko k plánovanému odovzdaniu slovenských bojových stíhačiek MiG- 29 Ukrajine. Veľvyslanectvo na svojej stránke na sociálnej sieti upozorňuje, že presun lietadiel tretej strane je nezákonný, keďže je porušením uzatvorenej zmluvy s výrobcom lietadiel a zároveň upozorňuje, že aktívna vojenská podpora kyjevského režimu môže mať za následok nepredvídateľnú a nebezpečnú eskaláciu konfliktu, za ktorú budú niesť plnú zodpovednosť výlučne iniciátori prijímaných rozhodnutí
„V súvislosti s rozhodnutím vlády Slovenskej republiky o odovzdaní Ukrajine stíhačiek MiG-29 a raketových systémov protivzdušnej obrany KUB by sme opätovne chceli zdôrazniť stanovisko Ruska, podľa ktorého dodávky zbraní a vojenskej techniky (vrátane leteckej) kyjevskému režimu majú za následok len predlžovanie bojov, zvyšovanie počtu obetí, a to aj medzi civilným obyvateľstvom, a vôbec neprispievajú k vyriešeniu krízy na Ukrajine, ako tvrdí Bratislava,” uvádza sa v úvode stanoviska ruskej ambasády v Bratislave.
Veľvyslanectvo poukazuje na porušenie zmluvy a varuje pred eskaláciu konfliktu, za ktorú budú niesť plnú zodpovednosť výlučne iniciátori prijímaných rozhodnutí.
„Darovanie Kyjevu vojenskej techniky sovietskej/ruskej výroby je okrem toho z právneho hľadiska nezákonné, pretože príslušné rusko-slovenské dohody jednoznačne vylučujú odovzdanie zbraní a vojenskej techniky tretím krajinám bez povolenia krajiny výrobcu. Bratislava si musí jasne uvedomiť, že čoraz aktívnejšie zapájanie do vojenskej podpory kyjevského režimu môže mať za následok nepredvídateľnú a nebezpečnú eskaláciu konfliktu, za ktorú budú niesť plnú zodpovednosť výlučne iniciátori prijímaných rozhodnutí,” upozorňuje ruské veľvyslanectvo.
Zaujímavé je z tohto pohľadu upozornenie na jednostranné porušenie zmluvy slovenskou stranou, keďže nie je možné vojenskú techniku darovať bez povolenia Ruska. Slovensko tak už učinilo minimálne v troch prípadoch (S- 300, MiG-29, KUB). Keď sa v Grécku rozbehla diskusia o dodávke gréckeho S-300 na Ukrajinu, nakoniec možnú dodávku protivzdušného systému zastavila práve zmluva s výrobcom a Grécko sa dodávky vzdalo, práve kvôli možným právnym opletačkám.
Zodpovedný za prípadné porušenie zmluvy s výrobcom, nechcel byť ani bývalý minister hospodárstva Sulík. Ten v relácii o 5 minút 12 potvrdil, že si od ministra obrany J. Naďa pýtal zmluvu o S-300 k nahliadnutiu ešte pred podpisom na jeho vývoz na Ukrajinu. Naď neskôr obvinil Sulíka, že dodávku S- 300 na Ukrajinu, minister hospodárstva podmieňoval pôžičkou vrtuľníka pre Geissenovcov. Sulík celú záležitosť popisuje takto: „Naď je jeden arogantný klamár. Toto bolo od neho mimoriadne podlé…nič také som nepodmieňoval. Čo som chcel bol papier od pána Naďa, že to bude v súlade s právnym poriadkom, preto lebo krátko predtým reexportom S-300, sa ozval ruský minister zahraničných vecí, ktorý povedal, že to bolo dodané ešte do Československa za podmienky, že ak to chceme niekam vyviezť, oni musia dať súhlas a ja som chcel vidieť tú zmluvu.” Sulík ďalej vysvetlil, že „zmluvu samozrejme nenašli”, že to bolo dávno. Následne Sulík žiadal od Naďa potvrdenie, že nebude porušený žiaden zákon. „Predsa nebudem riskovať, že niekto z mojich ľudí bude mať opletačky s prokurátorom,” hovorí bývalý minister hospodárstva a doplnil, že mohol byť porušený zákon alebo medzinárodná zmluva, preto žiadal od Naďa podpísaný papier, ktorý mu s nevôľou vydal. Reči o požadovanom vrtuľníku označil za „zákerné klamstvo a podlosť” zo strany Naďa.