Cieľ cvičení – využitie spoločného zoskupenia protivzdušnej obrany Armády Srbska a Vojensko-kozmických síl Ruska na danom teritóriu, obrana pred konaním nepriateľa vo vzdušnom priestore a výcvik velenia a jednotiek, aby mohli pripravovať a realizovať operácie protivzdušnej obrany. Veliteľom cvičení je veliteľ 250. brigády Protivzdušnej obrany Srbska generál Tiosav Janković. Srbské médiá uvádzajú, že podľa neoficiálnych správ, po skončení cvičení, ruské komplexy „Pancir-S“ odovzdajú Armáde Srbska.
Server Euraktiv upriamuje pozornosť práve na to, že podľa ruského ministerstva obrany je to prvý prípad, keď sa bude sofistikovaný protiraketový systém S-400 a tiež raketová batéria Pancir podieľať na vojenskom cvičení v zahraničí: „Rusko je tradičným spojencom Srbska, i keď Belehrad sa snaží udržiavať vzťahy tiež s NATO a s Európskou úniou. V roku 2006 sa Srbsko vyhlásilo za vojensky neutrálnu krajinu, ale v roku 2015 sa stalo partnerom v programe NATO „Partnerstvo pre mier“. Srbská strana tiež informovala, že vojenské cvičenie s názvom „Slovanský štít 2019“ má za účel simulované využitie spojených bojových skupín na obranu proti prieskumným a ofenzívnym akciám nepriateľa. Vojenské cvičenie má trvať do 29. Októbra,“ uviedol portál Euraktiv.
Srbské médiá si všímajú nespokojnosť vo Washingtone: ako je možné, že sa ruské raketové systémy dostali do Srbska – cez územie členských štátov EÚ a NATO? „Pentagón pripravuje vyšetrovanie toho, ako S 400 a Pancir-S dorazili do Srbska, presnejšie, ako je možné, že Rusko prepravilo tieto systémy cez vzdušný priestor štátov NATO, keď to nebolo povolené západnou vojenskou alianciou?Jastraby v americkej armáde nemôžu pochopiť, že Srbsko má na svojom území dva silné systémy protivzdušnej obrany. V NATO sa rieši problém: nikto z jeho velenia nedal Rusku povolenie k prevozu S 400 a Pancir-S do Srbska! To podľa zdrojov NATO znamená, že krajiny, nad ktorými letelo ruské dopravné lietadlo s týmito dvoma systémami protivzdušnej obrany, schválili let ruského transportného lietadla!“ zdôrazňuje srbský denník Informer.
„Alebo, čo je ešte horšie, nedošlo k žiadnej koordinácii medzi velením NATO v Bruseli, Pentagonom a členskými štátmi, čo by v reálnej vojenskej situácii mohlo viesť k prvej katastrofe. Ak ruské dopravné lietadlo odletelo z Moskvy a použilo trasu, ktorú použil Putin pri návšteve Srbska a pravdepodobne pred niekoľkými dňami tiež Medvedev, tak „úder“ z Pentagonu môžu očakávať členské štáty NATO: Poľsko, potom Slovensko a Maďarsko.
Nie je vylúčené, že „prelet bol povolený“ tiež Rumunskom vďaka jeho polohe. Zjavne bez súhlasu NATO a Pentagonu mohli S 400 a Pancir-S doraziť do Srbska. V západnej vojenskej aliancii však dôjde k veľkým otrasom a podľa americkej agentúry AP, bude v NATO silná pohroma. Agentúra poznamenáva, že ruské rakety museli na svojej ceste do Srbska preletieť vzdušným priestorom susedných členských štátov NATO, čo v NATO určite vyvolá rad otázok,“ zdôrazňuje v závere svojho komentáru srbský denník Informer.
A ozaj: ako sa ruské raketové komplexy dostali do Srbska?…
Eugen Rusnák