Bratislava 8. mája 2024 (HSP/Foto:X@Bazilis)
Ruské prieskumné drony sa naučili prekonávať ukrajinský systém REB a lietajú do tyla ukrajinských ozbrojených síl na vzdialenosť 30 až 100 kilometrov. Informovalo o tom Rádio Sloboda s odvolaním sa na ukrajinskú armádu a expertov
„Orlan, Zala a Supercam lietajú do hĺbky pozícií AFU na vzdialenosť 30 – 50 kilometrov a na zameriavajú rakety a delostrelectvo na ciele. „Orlany“ korigujú strely dlhého doletu „Krasnopol“, Zala – kamikadze drony „Lancet“ a Supercam – rakety Iskander a strely dlhého doletu MLRS typu „Smerč“ alebo „Tornado-S“, uviedol pre publikáciu zástupca „Centra pre výskum trofejných a pokročilých zbraní a vojenskej techniky“ Andrij Rudyk.
Podľa neho Zala a Supercam lietajú na elektromotor a nemajú bojovú hlavicu, čo znamená, že ich dolet nie je obmedzený ani tak zdrojom energie, ako skôr možnosťou komunikácie s operátorom. A to umožňuje pomerne vzdialené údery.
Publikácia pripomína porážku komplexu HIMARS vo vzdialenosti 40 kilometrov od frontovej línie a SAM Patriot vo vzdialenosti 30 kilometrov. Ruské prieskumné drony môžu lietať aj 100 kilometrov hlboko do ukrajinských pozícií – ako príklad sa uvádza úder na vojenské letisko pri Dnepri, ktorý bol nafilmovaný ruským dronom. Prieskumné drony boli zaznamenané aj nad Odesou a Záporožím.
Bojovníci AFU tvrdia, že ukrajinská protivzdušná obrana a munícia nestačia na boj so stovkami ruských dronov, ktoré navyše dokázali prekonať systém REB, ktorý pred 7 – 8 rokmi nedokázali „preraziť“. Stalo sa tak preto, lebo Rusi upustili od satelitnej navigácie, ktorá je rušená elektronickým rušením.
„Umiestnili dva majáky a tieto dva majáky v podstate tvoria s palubou trojuholník. A práve vďaka tomu dron pochopí, kde sa nachádza. A aby presnejšie pochopil svoju polohu, kamera jednoducho urobí snímku pod ňou a podľa referenčných bodov ju jednoducho porovná s tou istou snímkou, ktorá je stiahnutá priamo z máp Google, nájde referenčné body a tak pochopí, kde sa dron nachádza. To im umožňuje vytvárať ďalšie trasy v úplnom rádiovom tichu. Tento postup uviedol výrobca bezpilotných lietadiel priamo v reklamných spotoch. To je ten problém. A nikto na to nereagoval,“ povedal vojenský dôstojník Serdž Marko.
Podľa neho týmto spôsobom dron „vôbec nekomunikuje so svojou pozemnou stanicou. Letí na miesto, kam potrebuje byť,“ a systémy elektronického boja nasadené AFU s tým nedokážu nič urobiť. Práve preto Rusi zriedkavo strácajú prieskumné drony.
Podľa Marka, ak je systém elektronického boja ešalonový, môže rušiť komunikáciu dronu s operátorom a videokanál. V takom prípade sa však ruské drony otočia a letia späť na základňu, pretože ich navigácia je autonómna a nedá sa rušiť.
„A to je naša budúcnosť – REB bude málo efektívna. S vojenským dronom sa nebude dať robiť nič – bude bezpečný, so širokou šírkou pásma, s možnosťou preskakovať na kanály v rozsahu 1000 MHz – 1500 MHz,“ domnieva sa Marco. Budúcnosť podľa neho spočíva v priamom ničení dronov, napríklad navádzacími miniraketami.
Prečítajte si tiež
- “FPV drony padajú ako muchy”: ruskí výsadkári pod krytím monštruóznych tankov vtrhli do Časov Jaru
- Odkiaľ boli vypustené drony na Pskov, kde zlilkvidovali viacero ruských lietadiel
- Kamikadze dron Lancet prvýkrát zničil ukrajinský vrtuľník