Ruské písmeno ë (jo) má 230 rokov a je najmladšie v azbuke

❚❚

Moskva 29. novembra (TASR) – Ruská abeceda, známa najmä pod názvom azbuka, sa skladá z 33 grafém. Jedna z nich sa nezaslúžene dostávala na okraj používania, hoci jej použitie či nepoužitie výrazne mení výslovnosť slova. Príbeh existencie grafického znaku Ë, ë (vyslov: jo) sa začal 29. novembra 1783. Dnes sa znak Ë, ë (jo) "dožíva" významného výročia – 230. "narodenín". Ako upozorňuje agentúra RIA-Novosti, "Ë, ë" je najmladšie písmeno v azbuke. Pri jeho začiatku stojí žena a v meste Uľjanovsk má pamätník.

Príbeh grafického znaku Ë, ë sa začal 29. novembra 1783, keď sa na jednom z prvých zasadnutí stretli členovia novo založenej Akadémie ruskej slovesnosti spolu s jej riaditeľkou, kňažnou Jekaterinou Daškovovou. Na zasadnutí boli aj ruský literát Denis Fonvizin a spisovateľ a básnik Gavrila Deržavin. Hovorili okrem iného aj o projekte vytvorenia veľkého slovansko-ruského slovníka.

Jekaterina Daškovová navrhla, aby sa zvuk písaný dvoma znakmi "io" nahradil novým znakom – "ë". Daškovovej argumenty presvedčili účastníkov zasadnutia a jej návrh čoskoro schválili na zasadnutí celej Akadémie ruskej slovesnosti.

Novátorský návrh kňažnej Daškovovej podporili mnohí vtedajší poprední činitelia kultúry, medzi nimi aj Deržavin, ktorý ako prvý začal používať nový znak v osobnej korešpondencii.

.

Do tlačenej podoby sa písmeno "ë" prvýkrát dostalo v roku 1795 v knihe básní poeta, bájkara, štátneho činiteľa a člena Akadémie Ivana Dmitrijeva "Moji bezdelki" (1795).

Známym sa písmeno stalo vďaka básnikovi, spisovateľovi Nikolajovi Karamzinovi, ktorý sa v roku 1797 rozhodol zameniť písmená "io" za "ë", keď do tlače pripravoval svoju báseň, uverejnenú v tlačenej podobe v almanachu Aonidy. Vtedy slovo "sliozy" napísal prvýkrát s "ë" a v básni sa objavili sľozy s "ë". Vďaka tomu sa znak "ë" dostal do ruskej abecedy.

.

Práve pre skutočnosť, že Karamzin bol prvý autor, ktorý použil znak "ë" v tlačenej podobe a dielo vyšlo v pomerne vysokom náklade, mnohí neskôr označovali Karamzina za autora tohto znaku. Ruské zdroje uvádzajú, že tohto omylu sa dopustila aj Veľká sovietska encyklopédia.

V sovietskom Rusku sa povinné písanie "ë" v školskej praxi zaviedlo v roku 1942 z rozhodnutia Ľudového komisariátu školstva Ruskej sovietskej federatívnej socialistickej republiky (RSFSR).

Nápad postaviť písmenu "ë" pamätník vznikol v roku 1997 pri príležitosti 200. výročia zavedenia písmena do azbuky. V roku 2001 idea na postavenie pamätníka dostala nový obsah, keď v Ruskej federácii bol vyhlásený konkurz na vytvorenie projektu pamätníka pre písmeno "ë".

Víťazom sa stal uľjanovský rodák, iniciátor osláv 200. výročiu písmena "ë" v roku 1997 a zároveň aj autor nápadu vytvoriť pamätník – Alexander Zinin. Podľa jeho projektu bol pamätník vyhotovený a v Uľjanovsku ho slávnostne odhalili v septembri 2005. Na pamätníku vysokom 2,05 metra s hmotnosťou vyše troch ton je vyryté písmeno "ë".

.

Zdroje:

rian.ru; calend.ru; newsru.com; lenta.ru; esperanto-plus.ru

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

19:11

Osem kolumbijských vojakov zahynulo po páde vrtuľníka, ktorý ich prevážal na humanitárnu misiu. K zrúteniu stroja došlo v blízkosti hranice s Venezuelou, uviedol v nedeľu prezident Gustavo Petro.

19:11

Izraelská armáda v nedeľu informovala, že s použitím desiatok lietadiel zasiahla niekoľko cieľov húsíov v Jemene vrátane elektrární a námorného prístavu.

18:52

Ruský premiér Michail Mišustin uskutoční 30. septembra oficiálnu návštevu Iránu, kde bude rokovať s vedením republiky. Informuje o tom vládna internetová stránka.

Spresňuje sa, že rokovania sa uskutočnia s iránskym prezidentom Masúdom Pezeshkianom a prvým viceprezidentom Iránu Mohammadom Rezom Arefom. V rámci rozhovorov plánujú strany prerokovať celý rad otázok spolupráce medzi štátmi v obchodno-ekonomickej, kultúrnej a humanitárnej oblasti.

Osobitná pozornosť sa bude venovať realizácii veľkých spoločných projektov v oblasti dopravy, energetiky, priemyslu, poľnohospodárstva a ďalších oblastiach.

18:45

Hovorca Húsíov Abdulmelik al-Húsí: „Odporúčame obyvateľom Tel Avivu a Ašdodu, aby sa držali ďalej od prístavných oblastí a nepresúvali sa do miest. Tel Aviv a Ašdod budú čoskoro napadnuté.“

18:36

USA nariadili zamestnancom svojho veľvyslanectva v Libanone, aby opustili krajinu. Vzhľadom na nestabilnú a nepredvídateľnú bezpečnostnú situáciu v Libanone nariadilo ministerstvo zahraničných vecí USA viacerým zamestnancom svojho veľvyslanectva a ich rodinám, aby opustili Bejrút.

18:34

Financial Times: Aktívna účasť Hizballáhu v občianskej vojne v Sýrii v predchádzajúcom desaťročí viedla k rozšíreniu organizácie, ale tiež „otvorila dvere“ pre zavedenie množstva izraelských špiónov a umožnila rozsiahlu infiltráciu jeho spravodajských služieb.

18:12

Nórsko by mohlo postaviť plot pozdĺž časti alebo celej 198-kilometrovej hranice s Ruskom, vyhlásila ministerka spravodlivosti Emilie Engerová Mehlová.

18:12

Poľská mimovládna organizácia Centrum pre monitorovanie rasistického a xenofóbneho správania podala žalobu na prezidenta Andrzeja Dudu. Dôvodom sú jeho výroky na adresu filmu Hranica (2023) od režisérky Agnieszky Hollandovej, ktorý zobrazuje migračnú krízu na poľsko-bieloruských hraniciach.

17:49

Izrael premenil Gazu na „tábor smrti“, aký bol svojho času Osvienčim. Takto sa vyjadril bývalý veľvyslanec USA v Saudskej Arábii Chas Freeman.

Snahy Tel Avivu podľa neho spôsobili, že život v enkláve sa stal neznesiteľným. A cieľ židovského štátu zničiť Hamas je „eufemizmom pre zničenie Palestínčanov“, povedal Freeman.

V nacistických táboroch bolo zabitých mnoho ľudí vrátane predkov tých, ktorí teraz páchajú genocídu v Gaze, poznamenal.

„Vyhlásili, že Palestínčania nie sú ľudské bytosti, ale zaobchádzajú s nimi ako so zvieratami, a myslím, že to isté si myslia aj o Libanončanoch, je to fašizmus a nacizmus najvyššieho stupňa,“ uzavrel Freeman.

17:47

17:44

Libanon zažíva najväčší exodus občanov vo svojej histórii v dôsledku izraelského bombardovania, pričom približne milión ľudí je vysídlených, uviedol premiér Nadžíb Mikátí po zasadnutí dočasnej vlády krajiny.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke perníkové srdcia počas podujatia Michalský jarmok v Myjave

Autor: FOTO TASR - Lukáš Grinaj

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Marián Tkáč

René Pavlík

Ivan Štubňa

Andrej Sablič

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali