“Sme vďační bývalému premiérovi Slovenskej republiky Čarnogurskému, ktorý sa obrátil na úrady Prahy 6 s ponukou odkúpenia sochy maršala Sovietskeho zväzu Koneva s cieľom jeho prenesenia na Slovensko,” oznámila a dodala, že spolu s tým RF potvrdzuje svoju pozíciu ohľadom pamätníka.
Podľa jej slov si pamätníky zachovávajú svoj zmysel vo vzťahu k tým miestam, kde sa konali historické udalosti, na ktorých počesť boli vztýčené.
Okrem toho Zacharovová zdôraznila, že “iniciátorom kampane ohľadom prepisovania dejín v súvislosti s momentálnymi politickými potrebami sa nepodarí vymazať z pamäti národov európskeho kontinentu vďačnosť Červenej armáde za oslobodenie od nacizmu”.
“Znovu by sme chceli vyzvať štátne štruktúry Českej republiky, aby neodkazovali na vnútorné právne obmedzenia, ale aby začali plniť svoje medzinárodné záväzky, ktoré sa týkajú pomníkov,” dodala na záver.
V decembri prišiel bývalý slovenský premiér a minister Ján Čarnogurský s možným riešením ohľadom presunu pamätníka Koneva. Čarnogurský poslal svojim menom list starostovi Prahy 6 Ondřejovi Kolářovi s ponukou, že odkúpi danú sochu a pomník. Cenu by mal podľa jeho slov stanoviť súdny znalec, potom by mohol byť pomník postavený na súkromnom pozemku (viac v článku).
Kauza Konev
Vandali v minulosti niekoľkokrát poškodili sochu maršala Koneva, napríklad v auguste ju neznámy páchateľ polial červenou farbou. Po tomto incidente ju starosta Prahy 6 nedal vyčistiť a namiesto toho sa rozhodol, že ju zakryje plachtou s lešením.
Potom v septembri došlo ku schváleniu odstránenia sochy maršala Koneva. Nahradiť by ju mal pamätník osloboditeľov Prahy. Podľa Ondreja Kolářa, starostu Prahy 6, nie je socha ani vojnovým hrobom ani nie je pod ochranou medzinárodného práva. Stojí za pripomenutie, že celkovo bolo v hlasovaní zastupiteľstva 33 hlasov za a 1 proti.
Pomník maršala Koneva bol v Prahe postavený v roku 1980. Došlo k tomu pri príležitosti 35. výročia oslobodenia mesta od nacistov jednotkami prvého ukrajinského frontu, na čele ktorého bol práve maršal Konev.
Ruská strana reagovala
Na situáciu samozrejme reagovala aj ruská strana. Ruské veľvyslanectvo oznámilo, že odmieta námietky českého ministerstva zahraničných vecí, ktoré odmietlo účasť v riešení situácie okolo daného pamätníka v Prahe 6.
Okrem toho veľvyslanectvo oznámilo, že rozhodne stojí proti plánom na premiestnenie pamätníka.
Rusi taktiež dodali, že daný krok bude chápaný ako nezodpovedajúce plnenie Zmluvy o priateľských vzťahoch a spolupráci medzi Ruskou federáciou a Českou republikou z roku 1993.