Moskva 9. februára 2018 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto: Eset)
Dnes začali Olympijské Hry v Pjongčangu. Pri tej príležitosti vydalo ruské Ministerstvo zahraničných vecí tlačovú správu, kde varuje pred provokáciou, na základe ktorej má byť Rusko obvinené, a to opäť bez dôkazov, že nabúralo elektronický systém Olympiády. Viac sme o to písali TU.
Do tejto provokácie majú byť podľa správy zverejnenej ruským Ministerstvom zahraničia zapojené nielen mediálne domy (Washington Post, Buzfeed), ale aj IT firmy, ktorých úlohou bude asi podať dôkaz o zásahu Ruska. Medzi týmito firmami správa menuje aj slovenskú firmu ESET
„Do tejto protiruskej kampane môžu byť zapojené nielen angažované médiá (Washington Post, BuzzFeed a i.), ale aj IT spoločnosti, ktoré sú už dávno známe svojimi úzkymi stykmi s CIA a NSA (Threat Connect, Trend Micro, Eset a iné),“ uvádza sa v správe.
Slovenská firma ESET je na Slovensku asi každému, kto používa počítač dobre známa. Vznikla ešte v praveku internetu a jej prvé počiatky sa spájajú s rokom 1987. Oficiálne bola založená v roku 1992. Jej prvý produkt sa volal NOD (Nemocnica na Okraji Disku), ktorý bežal ešte pod systémom MS-DOS. Dnes pôsobí v 180 krajinách sveta. Jej najznámejší produkt je dnes ESET Smart Security, ktorý okrem antivírusu poskytuje aj funkciu firewallu a antispamu. Centrála firmy je na Slovensku, významná a prakticky samostatne pôsobiaca je pobočka v Amerike ESET LLC, ktorá vznikla ešte v roku 1999. V roku 2009 bola firma vyhodnotená ako jedna z najrýchlejšie rastúcich firiem v Amerike (na 379 mieste rebríčka Inc). Magazín Inc aj v minulom roku písal o firme ESET ako o jednom z technologických lídrov.
Rusko však zjavne nepovažuje úspech slovenskej firmy ESET v Amerike a jej etablovanie aj v štátnych organizáciách Spojených štátov, za náhodu.
Ak by sa potvrdilo to, čo vyplýva zo správy ruského Ministerstva zahraničných vecí, a teda, že ESET je spolupracujúcou firmou CIA, vrhalo by to úplne iné svetlo aj na ďalšie aktivity tejto spoločnosti, respektíve jej vlastníkov.
Vlastníci spoločnosti ESET investovali napríklad nemalé prostriedky (iba na začiatok 1,2 mil eur) do Denníka N, ktorý sa profiluje ako čiste proamerický. Denník N úzko spolupracuje s týždenníkom týždeň., ktorého šéfredaktorom je Štefan Hríb, ktorý ma na stene vo svojej kancelárii veľkú vlajku USA.
Vlastníci spoločnosti ESET tiež podporujú novú politickú stranu Progresívne Slovensko. Strana sa profiluje ako extrémne liberálna, pravicová, proatlantická a probruselská.
Vzťahy vlastníkov spoločnosti ESET s prezidentom Kiskom a jeho suitou sa tiež dajú hodnotiť ako výborné.
Všetky tieto aktivity v kontexte nových informácii o spolupráci spoločnosti ESET s CIA by dostávali logický rámec, pretože tieto aktivity možno hodnotiť ako v záujme USA alebo minimálne, ako vyhovujúce záujmom USA.
Eset obvinenia poprel. Pre Hlavné správy sa hovorkyňa spoločnosti Zuzana Hošalová vyjadrila takto: “Bezpečnostná spoločnosť ESET nie je prepojená ani so CIA, ani s NSA a ani so žiadnou inou spravodajskou agentúrou alebo vládou. Zároveň nie je zapojená do žiadnej údajnej provokačnej kampane. ESET publikuje svoj bezpečnostný výskum bez akýchkoľvek špekulácií a zakladá ho na overiteľných faktoch. Jeden z dlhodobých pilierov bezpečnostného výskumu spoločnosti ESET je zostať neutrálnym v akejkoľvek politickej alebo geopolitickej otázke.”