Hlavnou témou je bezpochyby nová iniciatíva gréckeho premiéra, ktorý navrhol, aby ruský plyn do Európy prúdil cez Transadriatický plynovod a aby Grécko bolo napojené na plynovod Turecký prúd. Mnohé ruské médiá pripomenuli, že donedávna vzťahy medzi Ruskom a Gréckom sa blížili k bodu mrazu. Po tom všetkom, čo Kremeľ vždy podporoval nového gréckeho premiéra a jeho vládu, Atény v lete vyhostili ruských diplomatov – presne podľa priania „jastrabov“ z EÚ a USA. V Moskve to prirodzene vyvolalo búrku nevôle.
Ruské médiá pripomenuli, že Grécko obvinilo ruských diplomatov zo snahy rozšíriť ruský vplyv v Grécku, z podplácania gréckych činiteľov a z podkopávania dohody o novom názve Macedónska. Rusko reagovalo recipročne a v auguste vyhostilo dvoch gréckych diplomatov. Počas rokovaní sa Tsipras a Putin dohodli, že túto kapitolu Rusko a Grécko majú za sebou a napravili staré chyby. Pre novinárov vyhlásili, že tento problém je už zažehnaný.bsurdne
Grécky premiér na margo nepríjemných epizód v minulosti medzi Ruskom a Gréckom podčiarkol, že Grécko musí plniť svoje záväzky ako člen Európskej únie a NATO, ale na druhej strane Alexis Tsipras verí, že európska bezpečnostná politika sa nemôže budovať bez Ruska. Tvrdil, že všade vyzýva na budovanie dobrých a korektných vzťahov s Ruskom, zrušenie sankcií a obnovenie hospodárskej spolupráce.
Ruské média podotýkajú, že hlavným bodom rokovaní Putina a Tsiprasa boli perspektívy dodávok ruského zemného plynu do južnej Európy práve cez Grécko. Táto téma je teraz aktuálna, pretože pred pár týždňami Rusko a Turecko dokončili pobrežnú časť plynovodu Turecký prúd, ktorý má cez Čierne more dopravovať ruský plyn do Turecka.
Po rokovaniach s Tsiprasom Vladimír Putin prezradil, že nový plynovod by mohol byť predĺžený, aby sa dalo dopravovať ruský plyn do Grécka a mnohých ďalších európskych krajín. Niektorí komentátori prízvukujú, že grécka vláda chce obnoviť dobré vzťahy s Ruskom iba preto, že potrebuje ruský plyn. Podčiarkujú, že sa Grékom nedá príliš veriť, pretože sa ich politika mení tak často, ako počasie v Londýne. Na druhej strane Rusko potrebuje dobrých partnerov v Európe a aj keď sa na Grécko príliš spoliehať nedá, predsa treba s nim rokovať a obchodovať.
Jeden z komentátorov odzrkadľuje celkovú náladu ruských analytikov a médií, keď píše: „S Gréckom je to ako na hojdačke – raz hore, inokedy dole a nikdy sa nedá odhadnúť, ako sa Gréci zachovajú zajtra“. Napriek tomu mnohí komentátori prízvukujú, že by sa Rusko nemalo „stavať do pozície urazeného dieťaťa“ a zrušiť všetky kontakty s nepredvídateľným a nespoľahlivým Gréckom. Prízvukujú, že v prvom rade treba rozvíjať obchodné vzťahy a politiku Grécka brať s rezervou a opatrne.
Eugen Rusnák