Bratislava 30. septembra 2022 (HSP/Izvestia/Foto:Telegram, Twitter)
Ruská Zahraničná spravodajská služba (SVR) disponuje materiálmi, ktoré poukazujú na západnú stopu pri nehodách plynovodu Nord Stream. Oznámil to 30. septembra riaditeľ SVR Sergej Naryškin
“Máme materiály, ktoré poukazujú na západnú stopu pri organizovaní a realizácii týchto teroristických činov. Západné krajiny sa takmer na druhý deň zapojili do vyšetrovania a pátrali po pôvodcoch teroristického činu. Toto hodnotenie by som trochu poopravil. Podľa môjho názoru Západ robí všetko pre to, aby zakryl skutočných páchateľov a organizátorov tohto medzinárodného teroristického činu,” povedal novinárom.
Začiatkom tohto dňa tajomník ruskej Bezpečnostnej rady Nikolaj Patrušev vyhlásil, že hlavným beneficientom výbuchov na plynovodoch Nord Stream a Nord Stream 2 sú Spojené štáty. Dodal, že by sa malo vyvinúť úsilie na odhalenie tých, ktorí nariadili a vykonali výbuchy.
Francúzsky politik Nicolas Dupont-Henin 29. septembra vyzval lídra USA Joea Bidena, aby sa po sabotáži plynovodu Nord Stream ospravedlnil. Dodal, že pre Rusko nemá zmysel konať proti vlastným záujmom.
Biely dom medzitým poprel, že by Washington hrozil zničením plynovodov. Tak aspoň komentovala administratíva amerického lídra Bidenovo februárové vyhlásenie, že Washington je pripravený “ukončiť” Severné prúdy.
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová 28. septembra požiadala Bidena, aby objasnil, či sa jeho hrozba “ukončenia” plynovodov v súvislosti s incidentom uskutočnila.
Švédska polícia vypracovala trestné oznámenie pod názvom “Hrubá sabotáž” a začala vyšetrovanie okolností úniku plynu z potrubia. Meracie stanice vo Švédsku a Dánsku údajne zaznamenali silné výbuchy ešte pred zistením úniku.
Po prvé, 26. septembra došlo k nehode na jednom z potrubí plynovodu Nord Stream 2. V potrubí “A” juhovýchodne od dánskeho ostrova Bornholm bol zistený pokles tlaku. Neskôr v ten istý deň bol zistený pokles tlaku aj na oboch vetvách plynovodu Nord Stream. Bjorn Lund zo Švédskeho seizmického centra vtedy uviedol, že v oblasti úniku plynu z plynovodov boli v ten deň zaznamenané dva silné podmorské výbuchy. Neskôr, 29. septembra, švédska pobrežná stráž objavila štvrtý únik plynu.
Ruskí vyšetrovatelia FSB začali v súvislosti s výbuchmi plynovodov trestné stíhanie pre čin medzinárodného terorizmu. Švédska polícia následne vypracovala trestné oznámenie pod článkom “hrubá sabotáž” a začala vyšetrovanie okolností úniku plynu z plynovodu. Európska komisia tiež začala vyšetrovanie možných následkov nehôd a ich vplyvu na environmentálnu situáciu v regióne a na námornú dopravu.