Moskva 05. apríla 2023 (HSP/Foto:Twitter)
Medzi mimoriadne úspešných ekonomických gigantov Ruska sa v roku 2022 zaradila aj štátna korporácia Rosatom, ktorá je multiprofilovým holdingom, združujúcim aktíva v energetickom, strojárskom a stavebnom priemysle. Ťažiskom stratégie korporácie je nízkouhlíková energetika, vrátane veternej. Podieľa sa zhruba jednou pätinou na celkovej výrobe elektriny v Rusku, no zároveň sa za vyše 15 rokov svojej existencie (od 1. decembra 2007) stala svetovým lídrom vo výstavbe moderných jadrových elektrární. Má rozostavaných v rôznom štádiu realizácie 34 energoblokov v 11 krajinách
Rosatom „je jediná spoločnosť na svete, ktorá disponuje kompetenciami v celom technologickom reťazci jadrového palivového cyklu, od ťažby prírodného uránu až po konečnú fázu životného cyklu jadrových zariadení. Medzi jej aktivity patrí aj výroba inovatívnej jadrovej a nejadrovej produkcie, vedecký výskum, rozvoj Severnej morskej cesty a environmentálnych projektov vrátane vytvárania ekotechnoparkov a štátneho systému nakladania s nebezpečným priemyselným odpadom. Štátna korporácia združuje viac ako 350 podnikov a organizácií, ktoré zamestnávajú viac než 290 tisíc ľudí.“
Pre úplnosť dodajme, že od októbra 2020 je Rosatom členom UN Global Compact, najväčšej medzinárodnej dobrovoľnej iniciatívy pod záštitou OSN pre podnikateľskú zodpovednosť.
Dňa 31. januára 2023 došlo k historickému stretnutiu generálneho riaditeľa tejto spoločnosti Alexeja Lichačova s ruským premiérom Michailom Mišustinom.
Vláda Ruska priniesla záznam rozhovoru, ale keďže ide o materiál, ktorý by bol pridlhý pre tento publicistický príspevok, vyberieme z neho len zopár najzaujímavejších pasáží. V úvode záznamu rozhovoru premiér Mišustin zablahoželal generálnemu riaditeľovi Rosatomu i celému kolektívu zamestnancov spoločnosti k 15. výročiu založenia korporácie spred zhruba dvoch mesiacov a zaželal im všetko najlepšie do budúcnosti. Nasledoval krátky príhovor premiéra a potom Alexej Lichačov informoval premiéra Mišustina o hospodárskych výsledkoch spoločnosti v roku 2022. Okrem iného uviedol: „Rok 2022 nebol ľahkým, ale my sme prakticky vo všetkých smeroch, v našich základných, hrubých ukazovateľoch, dospeli k rekordným výsledkom… A celkový ukazovateľ plnenia našich plánovaných hodnôt – viac ako 105%. Nový rekord v príjmoch – viac ako 1,7 bilióna rubľov. A viac ako bilión rubľov vlastných investícií.“
Alexej Lichačov informoval premiéra aj o ďalších pozoruhodných úspechoch štátnej korporácie. Predovšetkým uviedol, že spoločnosť sa drží v prvej trojke, na prvých miestach na svete vo výrobe a obohacovaní uránu, i v dodávkach paliva pre jadrové elektrárne. Korporácia ostáva nesporným svetovým lídrom v oblasti výstavby jadrových elektrární. Lichačov s neskrývanou hrdosťou na svojich kolegov oboznámil ruského premiéra so skutočnosťou, že v minulom roku sa na celej planéte zrodilo sedem projektov výstavby jadrových elektrární a z toho päť patrí spoločnosti Rosatom.
Lichačov hovoril aj o tom, že korporácia postavila jeden z troch skúšobných stendov pre plynové zariadenia na svete, i o prácach v oblasti kompozitov, uskladnenia energie, laserovej techniky, 3D tlače a vodíka.
Ako ďalej uviedol, korporácia položila koncom roka 2022 základný kameň závodu na výrobu lítium-iónových batérií. Spoločnosť sa však angažuje aj v mnohých iných oblastiach. Získala napríklad od Ministerstva zdravotníctva certifikáty a začala v priemyselnom formáte vykonávať práce, súvisiace s dodávkami gama terapeutických komplexov „Brachium“, komplexov telerádioterapie „Onyx“ a iných medicínskych komplexov, ktoré už sú dodávané na kliniky Ruskej federácie. Disponuje 30 % svetového trhu s rádioizotopmi a v Obninsku položila základný kameň závodu na výrobu rádiofarmák.
Spoločnosť rieši aj mnohé iné zadania, napríklad úlohy, spojené s digitalizáciou, predovšetkým priemyselného softvéru. V neposlednom rade výrobu elektriny pre spotrebiteľov v RF. Spoločnosť však rieši aj špecifické úlohy. Zaoberá sa intenzívnym vedeckým výskumom a rozvojom technológií v oblasti využívania jadrovej energie. Rozvíja jadrovú energetiku štvrtej generácie. Pracuje aj na termonukleárnej fúzii, čo je, dá sa povedať, jadrová energetika budúcnosti. Rosatom sa podieľa aj na medzinárodnom projekte ITER. Pripravuje tiež nové vedecké kádre pre riešenie úloh budúcnosti – využitie umelej inteligencie, superpočítačov, fotonických technológií, atď.
Lichačov tiež ubezpečoval ruského premiéra, že Rosatom plánuje v priebehu niekoľkých rokov kompletne nahradiť celý sortiment dovážaných rádiomedicínskych zariadení predovšetkým v oblasti onkológie vlastnou produkciou. Informoval Michaila Mišustina aj o
vývoji technológií na likvidáciu priemyselných odpadov, atď.
Na záver publikovaného rozhovoru premiér Mišustin vyjadril presvedčenie, že „téma ekológie je pre ľudí veľmi dôležitá a citlivá. Všetci chcú žiť v komfortnom, blahodarnom a hlavne čistom mieste pre zdravie. Túto tému bezpochyby treba mať pod osobitnou kontrolou.“
S odstupom dvoch mesiacov, ktoré uplynuli od rozhovoru, možno konštatovať, že generálny riaditeľ spoločnosti Rosatom nehovoril do vetra. Ruská štátna korporácia dynamicky plní plánované úlohy. V januári 2023 sa naplno rozbehla výstavba závodu na výrobu rádiofarmák v Obninsku. Bude to veľký závod s objemom investícií do výstavby „viac ako 9 miliárd rubľov. Podnik, ktorý bude mať 21 liniek, má byť uvedený do prevádzky do roku 2025.“
Rosatom pokračuje aj v realizácii mnohých ďalších zákaziek, napríklad vo výstavbe jadrových elektrární v rôznych krajinách. Celý svet bol prekvapený informáciou, že ruský prezident Vladimír Putin možno koncom apríla navštívi Turecko, kde sa má „zúčastniť na slávnostnom spustení prvého reaktora jadrovej elektrárne v Turecku, ktorý postavila ruská štátna spoločnosť pre jadrovú energetiku Rosatom. Uviedol to v stredu (29. 3.) turecký prezident Tayyip Erdogan, informuje agentúra AFP.“
Názov článku teda neklamal. Ruská štátna korporácia Rosatom doslova a do písmena dobýva svet. Patrí medzi ruské spoločnosti, ktorých sa sankcie dotkli len veľmi málo. Skôr naopak. Umožnili napríklad korporácii realizovať substitúciu dovozu rádiomedicínskych zariadení predovšetkým v oblasti onkológie vlastnou produkciou, atď. Rosatom sa zapája aj do medzinárodnej vedecko-technickej spolupráce v oblasti využívania jadrovej energie, takže z úspechov tejto ruskej korporácie má úžitok celý svet a to je najväčší profit, ktorý aj nám búrlivý rozvoj spoločnosti Rosatom prináša.