Ruská reakcia na sankcie v leteckom priemysle a jej dopad na Západ

❚❚

Bratislava 8. septembra 2022 (HSP/Foto:Аэрофлот – Российские авиалинии/

 

Rusko má v úmysle úplne zmeniť leteckú dopravu. Dôležitým prvým krokom na tejto ceste je prechod ruských leteckých spoločností od zahraničných lietadiel k výlučne domácim. Západné sankcie prinútili našich dopravcov vytvoriť najväčší balík objednávok na domáce diaľkové lietadlá v novodobej histórii. Je domáci priemysel pripravený na takúto výzvu?

Aeroflot
Ilustračné foto

Ruské civilné letectvo prejde “systémovým prezbrojením” a prechodom na lietadlá ruskej výroby, uviedol v stredu ruský prezident Vladimir Putin v prejave na Východnom ekonomickom fóre. Podľa prezidenta vytvorili letecké spoločnosti v krajine najväčší balík objednávok v novodobej histórii na približne 500 lietadiel domácej výroby pre hlavné linky.

.

Záujem o domáce lietadlá je viac než pochopiteľný a logický. Predovšetkým Rusko strávilo dve desaťročia budovaním vlastných civilných lietadiel od základov a nakoniec máme nielen SSJ-100, prvé domáce lietadlo od sovietskej éry, ale aj lietadlo najpopulárnejšej triedy na svete – MS-21, a to vo verzii s domácim motorom, ktorým bol nahradený dovoz.

Západné sankcie voči ruským leteckým spoločnostiam, ktoré výrazne obmedzili používanie lietadiel Boeing a Airbus, podnietili urýchlenú transformáciu domáceho letectva. Nejde len o to, že letecké spoločnosti sa teraz budú snažiť čo najrýchlejšie prejsť na domáce moderné vybavenie, ale aj o letecký priemysel, ktorý bude musieť narásť na objemy výroby z čias Sovietskeho zväzu, na ktoré však súčasné Rusko zabudlo. Transformácia odvetvia znamená nové pracovné miesta pre letecké spoločnosti aj letecké továrne.

.

Hlavná objednávka na spomínaných 500 lietadiel domácej výroby je, samozrejme, pre Aeroflot. Skupina má zazmluvnených 323 lietadiel. Ide o 210 lietadiel MS-21, 72 lietadiel Suchoj Superjet-100 a 40 lietadiel Tu-214. Na zvládnutie prevádzky nových lietadiel bude potrebných približne 3 500 pilotov. Stratégia rozvoja spoločnosti Aeroflot je zosynchronizovaná s programom rozvoja dopravného priemyslu do roku 2030, uviedol šéf Aeroflotu.

“Flotila spoločnosti Aeroflot má v súčasnosti približne rovnaký počet lietadiel, aký si objednala. Väčšinou ide o zahraničné stroje. Letecké spoločnosti triedy Aeroflot však každých 10 až 15 rokov kompletne obnovujú svoju flotilu. Preto spoločnosť Aeroflot načrtla svoje potreby: nahradiť zahraničnú flotilu domácou flotilou v priebehu nasledujúceho desaťročia. Teda ak nehovoríme o raste leteckej dopravy, ktorý si bude vyžadovať rozšírenie flotily,” hovorí Roman Gusarov, šéf Avia.ru.

Výrobcovia civilných lietadiel tvrdia, že sú schopní zvýšiť objem výroby, aby uspokojili nielen rekordnú objednávku Aeroflotu, ale aj objednávky iných leteckých spoločností, hovorí Gusarov. Hovoríme o celkovej objednávke 500 domácich lietadiel, čo znamená 159 nových domácich lietadiel pre iných dopravcov.

V programe rozvoja leteckej dopravy do roku 2030 v hodnote viac ako 770 miliárd rubľov, ktorý v lete schválila ruská vláda, sa navrhuje dodať do roku 2030 až 1 036 nových ruských lietadiel, čo by však zahŕňalo nielen tri typy lietadiel, ktoré si objednal Aeroflot, ale aj IL-96, IL-114, TVRS-44 Ladoga, L-410 a Bajkal.

Podľa plánu sa v roku 2023 vyrobia len dve lietadlá SSJ New, ale od roku 2024 sa bude vyrábať 20 lietadiel ročne až do roku 2030.

.

Závod dosahuje takéto objemy výroby, takže ide o celkom reálne údaje. Rusko tak v priebehu ôsmich rokov vyrobí 142 regionálnych lietadiel SSJ New (Aeroflot si objednal 72).

Pokiaľ ide o MS-21, dopravcovia budú mať svoje prvé stroje v roku 2024. Očakáva sa, že tento rok bude zmontovaných šesť lietadiel. V roku 2025 ich bude dvakrát viac – 12 kusov MS-21. A potom sa produkcia každoročne zvyšuje: v roku 2026 – 22 MS-21, v roku 2027 – 36, v roku 2028 – 50, v roku 2029 – 72, v roku 2030 – 72. Inými slovami, plán je dosiahnuť produkciu 70 MS-21 ročne. Podľa plánu sa v priebehu ôsmich rokov vyrobí celkovo 270 takýchto lietadiel (Aeroflot si objednal 210 strojov).

Plán výroby Tu-214 ukazuje, že od roku 2025 sa bude vyrábať 10 takýchto strojov ročne a do roku 2030 bude celkový objem výroby 70 (objednávka Aeroflotu – 40 strojov).

Objem výroby prevyšuje objednávky spoločnosti Aeroflot. “Ako vidíte, stále existuje priestor vo výrobe pre ostatných zákazníkov leteckých spoločností,” upozorňuje Roman Gusarov.

Pre letecký priemysel v Rusku to predstavuje vážnu výzvu. Koniec koncov, hovoríme o postupnom dosiahnutí výroby 100 civilných lietadiel ročne. A ak do toho zahrnieme aj ostatné menšie lietadlá, potom by sa do roku 2029-2030 mala celková výroba civilných lietadiel v Rusku zvýšiť na rekordných 186 lietadiel ročne. Rusko nikdy v modernej histórii nevyrobilo toľko civilných lietadiel. Viac ako sto civilných lietadiel je už na úrovni Sovietskeho zväzu.

.

Z týchto 1036 lietadiel, ktoré teraz do roku 2030 vyrobí ruský letecký priemysel by sa pred uložením sankcií väčšina vyrobila vo fabrikách na Západe. Znamená to ďalšiu ranu západnému priemyslu, lebo domáci ruský dopyt je takpovediac istý dopyt, na ktorý sa výrobcovia môžu spoľahnúť.

Ruskí leteckí prepravcovia si z logických dôvodov v dohľadnej dobe nekúpia iné ako domáce lietadlo. Nemôžu riskovať so zahraničnými lietadlami, ktoré by následne z nejakých sankčných dôvodov nemohli servisovať a podobne.

Tento domáci dopyt je však iba základný. Ruské spoločnosti po tom, čo sa ich lietadla budú masovo predávať a používať domácim leteckým prepravcom budú následne atakovať aj zahraničné trhy a ponúkať svoje dopravné lietadla aj zahraničným prepravcom.

Mnohí leteckí dopravcovia, najmä národní, hlavne po tom, čo predviedol Západ zo sankciami proti Rusku, si radšej zakúpia stroje inej proveniencie, aby neboli ľahko vydierateľní a likvidovateľní Západom. Takýchto dopravcov, aj keď sa to možno dnes tak nezdá, môže byť viac, ako si ktokoľvek na Západe uvedomuje.

Správanie Západu bude mať ďalekosiahle, dnes ešte ťažko predvídateľné dôsledky na rôznych frontoch a v rôznych oblastiach svetového hospodárstva, politiky a správania jednotlivých štátov. Strata výroby niekoľko tisíc lietadiel je iba jedným z mála dnes už viditeľných dôsledkov.

Západ svojim neakceptovateľným správaním, keď používa rôzne zákerné ekonomické nástroje na poškodenie protistrany, sa sám diskvalifikoval v očiach celého sveta a izoloval sa.

Pre Západ, ktorý dosiaľ dominoval svetu a jeho ekonomike je to nová situácia. Realita je však taká, že na strane kolektívneho Západu je dnes reálne iba 54 štátov zo 193. Tých 54 štátov sú pritom najmä samotné západné krajiny – Anglosasi a im podrobená Európska únia. Viac o tom si môžete prečítať tu.

Západ tak zostáva izolovaný, čo sa postupne prejaví aj na jeho ekonomike a celkovom pomalom postupnom úpadku.

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

09:04

Talianska energetická skupina Enel plánuje do roku 2027 investície v celkovej výške 43 miliárd eur, čo je o 7 miliárd eur viac ako v predchádzajúcom pláne. Investície by mali smerovať najmä do sietí, na ktoré je v rozpočte vyčlenených 26 miliárd eur, oznámila spoločnosť v pondelok. TASR o tom informuje na základe správy agentúry APA.

08:52

Z dôvodu masívneho znečistenia ovzdušia zostali v pondelok zatvorené školy v indickom hlavnom meste Naí Dillí. Vyučovanie bude zatiaľ prebiehať dištančne, výnimka sa vzťahuje na ročníky desať až dvanásť, oznámila tamojšia vláda na sieti X. Informovala o tom agentúra AFP.

08:35

 


 

08:08

Ceny ropy sa v pondelok ráno výraznejšie nezmenili. Na trhu pretrvávali obavy z oslabenia dopytu v Číne, ktorá je druhým najväčším spotrebiteľom ropy na svete.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v januári dosiahla do 7.30 h SEČ 71,12 USD (67,20 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená nárast o 8 centov (0,11 %). TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters a údajov agentúry Bloomberg.

08:01

Ceny Pamäti národa, ktoré sa tradične udeľujú na Deň boja za slobodu a demokraciu, dostalo v nedeľu päť osobností zo Slovenska, Česka a Ukrajiny. Organizácia Post Bellum ich ocenila za to, že sa postavili totalitnému režimu. Na slávnostnom galavečere sa zúčastnil aj český prezident Petr Pavel s manželkou, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

07:31

Poslankyňa ruskej Štátnej dumy Marija Butinová v pondelok vyhlásila, že administratíva prezidenta Joea Bidena riskuje tretiu svetovú vojnu, ak Ukrajine naozaj dovolí použiť rakety dlhého doletu na ciele vo vnútrozemí Ruska. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

“Ľudia z Bidenovej administratívy sa snažia vyhrotiť situáciu na maximum, pokým sú ešte pri moci a v úrade,” povedala Butinová agentúre Reuters. “Veľmi dúfam, že (novozvolený prezident Donald) Trump zruší toto rozhodnutie, ak bolo naozaj prijaté, pretože vážne riskujú začiatok tretej svetovej vojny, čo nie je v záujme nikoho,” zdôraznila.

07:11

Čínsky prezident Si Ťin-pching v sobotu prisľúbil, že bude spolupracovať s nastupujúcou administratívou novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Si to uviedol počas posledného rozhovoru s odchádzajúcim americkým prezidentom Joeom Bidenom v atmosfére obáv z nových obchodných vojen či diplomatického napätia, keď sa Trump v januári vráti do Bieleho domu. Prezidenti sa stretli na okraj summitu krajín Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC) v Peru. TASR o tom informuje podľa správ agentúr Reuters a AFP.

Stretnutie prezidentov USA a Číny
Na snímke americký prezident Joe Biden (vľavo) a čínsky prezident Si Ťin-pching si podávajúruky počas bilaterálneho stretnutia v Lime 16. novembra 2024
07:09

Ruské jednotky protivzdušnej obrany zničili dva ukrajinské drony smerujúce na Moskvu, oznámil v pondelok ráno starosta ruskej metropoly Sergej Sobianin. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Kyjev v noci zaútočil dronmi aj na ruské mesto Briansk. Protivzdušná obrana zneškodnila celkovo 26 ukrajinských dronov, oznámil v pondelok skoro ráno gubernátor pohraničnej Brianskej oblasti Alexandr Bogomaz.

07:08

Poľsko v nedeľu uvítalo správu, že prezident Spojených štátov Joe Biden povolil Ukrajine používať rakety dlhého doletu dodané USA proti vojenským cieľom v Rusku. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

“Vzhľadom na zapojenie severokórejských vojsk do vojny a (nedeľňajší) rozsiahly raketový útok Ruska (na Ukrajinu) reagoval Biden jazykom, ktorému (ruský prezident) Vladimir Putin rozumie,” uviedol na platforme X poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

07:06

Izraelská armáda potvrdila, že pri nedeľňajšom útoku v oblasti libanonskej metropoly Bejrút zneškodnila hovorcu hnutia Hizballáh Muhammada Afífa. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Podľa DPA bol hovorca zároveň dôverníkom bývalého vodcu skupiny Hasana Nasralláha, ktorý zahynul pri izraelskom nálete koncom septembra.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke breh vodnej nádrže Sigord v Kokošovciach

Autor: TASR-Veronika Mihaliková

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Lipták

Zdeno Drdol

Marián Tkáč

Dušan Hirjak

René Pavlík

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali