Moskva 26. júla 2019 (HSP/Foto:Facebook-Atlantic Council)
Generálna prokuratúra Ruskej federácie označila americkú mimovládnu organizáciu „Atlantic Council“ („Atlantická rada“) za nežiaducu na území Ruska, čím zároveň ukončila jej činnosť v krajine. Na základe posúdenia existujúcich poznatkov o činnosti tejto americkej mimovládky bolo zistené, že jej aktivity nie sú zlučiteľné s bezpečnostnými záujmami Ruskej federácie a odporujú jej ústavnému poriadku
Generálna prokuratúra RF o svojom rozhodnutí informovala Ministerstvo spravodlivosti RF za účelom vyznačenia tejto skutočnosti v zozname zahraničných a medzinárodných mimovládnych organizácií, ktoré nesmú vykonávať činnosť na území Ruska.
Podľa pozorovateľov je zvláštne, že toto rozhodnutie prišlo až teraz, keďže „Atlantická rada“ sa dlhé roky priamo podieľa na dezinformačno-psychologických operáciách USA a NATO proti Ruskej federácii.
Osoby priamo napojené na túto americkú mimovládku boli okrem iného zamiešané do protiruskej informačnej kampane v súvislosti so zostrelením malajzijského Boeingu nad východnou Ukrajinou, participovali tiež na šírení falošných informácií o údajných „chemických útokoch v Sýrii“, fabrikovali konšpirácie o ruskej stope v tzv. „otrave Skripaľovcov“ a pomáhali rozdúchavať „Russiagate“ v súvislostí s údajným ovplyvňovaním amerických prezidentských volieb.
Ruskí bezpečnostní analytici poukázali, že okrem samotného zákazu činnosti „Atlantickej rady“ v Rusku je ešte dôležitejšie vyšetrenie všetkých osôb s ruským štátnym občianstvom, ktoré s touto americkou mimovládkou aktívne spolupracovali. Dá sa totiž predpokladať, že ruskí občania, ktorí boli na výplatnej listine „Atlantickej rady“, poskytnú ruským vyšetrovateľom dodatočné informácie o podvratných aktivitách tejto americkej mimovládnej organizácie, financovanej zo štedrých príspevkov amerického vojensko-priemyselného komplexu, ale aj zo zdrojov súkromných donorov ako je napríklad americká filantropka Adrienne Arsht, či libanonský miliardár Bahaa Hariri.
Nemalé prostriedky na činnosť „Atlantickej rady“ poskytli aj Spojené arabské emiráty, britská vláda a Facebook, s ktorým táto mimovládka spolupracuje na filtrácii nežiaduceho proruského obsahu na digitálnej sociálnej sieti. „Atlantické rada“ tiež iniciatívne poskytuje priestor protiruským politikom ako je napríklad bývalý gruzínsky prezident Saakašvili, alebo bývalý ukrajinský premiér Jaceňuk.
Gabriel Gačko