Bratislava 2. novembra 2019 (HSP/rcvkba.sk/Foto: RCVK)
Výsledkom spolupráce Slovenského filmového ústavu a ďalších organizátorov, medzi ktorými je aj Ruské centrum vedy a kultúry v Bratislave, je podujatie, ktoré v hlavnom slovenskom meste v týchto dňoch rezonuje. Koná sa v Kine Lumiére, kde odštartovali retrospektívu filmov Andreja Tarkovského
Prehliadku jedného z najvýznamnejších režisérov svetovej kinematografie slávnostne otvorili 29. októbra uvedením jeho debutového filmu Ivanovo detstvo. V ďalších dňoch si návštevníci kina môžu pozrieť aj jeho študentské filmy a ďalších šesť dlhometrážnych hraných filmov A. Tarkovského premietnu počas novembra.
Pred uvedením prvého z filmov Tarkovského sa na slávnostnom večeri v Kine Lumiére prihovorila divákom Inna Kuznetsovová, riaditeľka RCVK. Svojím vystúpením zaujali vzápätí pani Svetlana Piľová z MOSFILMu a generálny riaditeľ Slovenského filmového ústavu Peter Dubecký.
Počas novembra retrospektíva ponúkne ďalších šesť Tarkovského filmov. Historická freska Andrej Rubľov (1966) otvára tému vzťahu umelca a jeho tvorby, ale i kontaktu s Bohom. Jeho sci-fi filmy Solaris (1972), nakrútený podľa rovnomennej predlohy Stanisława Lema, a Stalker (1979), ktorý vznikol na motívy novely Piknik pri ceste bratov Arkadija a Borisa Strugackovcov, sa zaoberajú otázkou zmyslu ľudskej existencie.
Bude sa premietať aj Tarkovského najautobiografickejšie dielo Zrkadlo (1974), kde spomína na detstvo a na matku ako na určujúcu osobu svojho života. Súčasťou prehliadky budú aj dva režisérove posledné filmy Nostalgia (1983) a Obeť (1986), ktoré nakrútil už mimo Sovietskeho zväzu a spolupracoval na nich so západnými producentmi a filmármi. V oboch filmoch sa Tarkovskij dotýka témy blížiaceho sa konca sveta a postoja človeka k nemu.