Bratislava 18. apríla 2024 (HSP/ BBC News / Brussels Signal /IMF/ Foto:Twitter)
Medzinárodný menový fond (MMF) na základe svojho výskumu predpovedá, že ruská ekonomika bude tento rok rásť rýchlejšie ako akákoľvek iná ekonomika západných krajín, ktoré sa ju snažia izolovať. Informácie prináša Brussels Signal a BBC News
Medzinárodný menový fond alebo MMF je organizácia, ktorá zahŕňa 190 členských krajín. Údaje, štatistiky a prognózy MMF využívajú podniky pri plánovaní toho, kam investovať, ale aj centrálne banky pri rozhodovaní o úrokových sadzbách.
Predpovede
Vo svojej najnovšej prognóze zverejnenej 16. apríla MMF predpokladá, že ruská ekonomika v tomto roku porastie o 3,2 %.
Je to výrazne vyšší rast ako v Spojenom kráľovstve (0,5%) , Francúzsku(0,7%) alebo Nemecku(0,2%). Predbehne tak všetky západné krajiny, vrátane USA, kde sa očakáva nárast o 2,7%.
Pre porovnanie, Japonská ekonomika by mala vzrásť len o 0,9 % a ekonomika eurozóny ako celku o 0,8%. V rámci Európskej únie Španielsko porastie o 1,9 %, ale Francúzsko a Taliansko dosiahnu len 0,7 %, pričom aj Nemecko zaznamená slabých 0,2 %.
MMF uvádza, že prognózy ekonomického rastu na nasledujúci rok sa vo väčšine vyspelých ekonomík najčastejšie pohybujú v rozmedzí približne 1,5 percentuálneho bodu. Napriek sankciám voči Kremľu v súvislosti s jeho inváziou na Ukrajinu, MMF zlepšil svoje januárové prognózy pre ruskú ekonomiku a uviedol, že hoci sa predpokladá, že rast v roku 2025 bude nižší, stále bude vyšší, ako sa pôvodne očakávalo, a to 1,8 %.
V roku 2025 MMF odhaduje nárast v Spojenom kráľovstve (1,5%) , Francúzsku(1,4%) a Nemecku(1,3%). Priemer krajín eurozóny sa odhaduje na 1,5%.
Podľa zástupkyne riaditeľa MMF Petye Koevovej Brooksovej rast ruskej ekonomiky podporili investície podnikov a štátnych podnikov a “robustná súkromná spotreba” v rámci Ruska spolu so silným vývozom ropy. Rusko je jedným z jej najväčších svetových vývozcov. Vo februári BBC napríklad odhalila, že napriek sankciám sa do Spojeného kráľovstva stále dovážajú milióny barelov paliva vyrobeného z ruskej ropy.
Predpoveď je nepríjemná pre Západ
Predpoveď MMF je trochu nepríjemná pre západné krajiny, ktoré sa snažili izolovať a oslabiť ruskú ekonomiku v súvislosti s inváziou na Ukrajinu. Niektorí politickí odborníci predpovedali Rusku hospodársky úpadok, ktorý by mohol viesť až k pádu prezidenta Vladimira Putina, ale to sa nestalo.
Rusko sa v skutočnosti teší, že západné sankcie zvýšili sebestačnosť krajiny a že domáce investície a súkromná spotreba zostávajú silné.
Napriek tomu krajina zaznamenala výrazný odliv mužov v produktívnom veku, ktorí sa snažia vyhnúť odvodu do armády. Okrem toho pokračujúce vojenské výdavky a daň za vojnu na Ukrajine, vrátane obetí a škôd na infraštruktúre a vybavení, budú mať podľa odborníkov vážne dlhodobé hospodárske dôsledky.
“Pozoruhodne odolná”
MMF konštatoval, že svetová ekonomika zostala “pozoruhodne odolná”, pričom stabilný rast a inflácia sa v súčasnosti spomaľujú takmer rovnako rýchlo, ako rástli. Vývoj trendov najviac ovplyvnili problémy , ako sú “narušenie dodávateľského reťazca v dôsledku pandémie, energetická a potravinová kríza vyvolaná vojnou na Ukrajine, či výrazný nárast inflácie, po ktorom nasledovalo globálne synchronizované sprísnenie menovej politiky”.
Ekonómovia MMF varovali, že ak sa konflikt medzi Izraelom a Hamasom na Blízkom východe bude ďalej stupňovať, môže to viesť k rastu cien potravín a energií na celom svete. Pokračujúce útoky na lode v Červenom mori a prebiehajúca vojna na Ukrajine by tiež mohli ovplyvniť doteraz túto “pozoruhodne odolnú” globálnu ekonomiku. Potenciálny nárast cien potravín, energií a dopravy by však najviac zasiahol krajiny s nižšími príjmami.
Naopak, silný ekonomický rast spojený s rýchlo klesajúcou infláciou podľa MMF naznačoval pozitívne zmeny na strane ponuky. Ide napríklad o zmiernenie šokov v oblasti cien energií a výrazné zvýšenie ponuky práce v súvislosti s migráciou. A keďže hypotéky s pevnou úrokovou sadzbou sa stali pre obyvateľov prístupnejšími, opatrenia menovej politiky pomohli ukotviť inflačné očakávania.
MMF dodáva, že Čína dosiahne ekonomický rast na úrovni 4,6 % a India by mohla dosiahnuť takmer 7 %. Obe krajiny si zabezpečujú ropu z Ruska a často sú obviňované z toho, že pomáhajú Kremľu úspešne obchádzať západné sankcie.
Prečítajte si tiež :