Bratislava 5. marca 2021 (HSP/Foto:Pixabay)
V Rakúsku je teraz škandalózny príklad toho, ako málo možno dôverovať výrobcom respirátorov. Dokonca aj okolie kancelára Kurza je nepriamo zapojené do možného podvodu pri falšovaní etikiet lacného čínskeho tovaru na údajné rakúske kvalitné výrobky. Platí však prezumpcia neviny. Hamburský Inštitút pre životné prostredie však vyslovil veľké obavy
Prof. Dr. Michael Braungart, vedecký vedúci Hamburského inštitútu pre životné prostredie zdôrazňuje, že hoci dávno predtým, ako Inštitút Roberta Kocha (RKI) odmietal nosenie rúšok, on vyžadoval ich používanie a na rozdiel od Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb ECDC je presvedčený, že sú užitočné. Mnoho vyrobených produktov však nebolo vyvinutých s ohľadom na životné prostredie a zdravie. V písomnom vyhlásení uvádza aj mnoho negatívnych aspektov a obrovské nebezpečenstvá.
Znečistenie životného prostredia spôsobené rúškami a respirátormi je dramatické
Znečistenie životného prostredia spôsobené rúškami a respirátormi je dramatické. Podľa rôznych odhadov si do svetových oceánov našlo cestu už viac ako 1,5 miliardy rúšok a respirátorov. Tam zotrvajú viac ako 300 rokov.
Respirátory FFP2 v podstate pozostávajú zo syntetických vlákien – polypropylénu, s rôznymi prísadami, UV stabilizátormi, antioxidantmi, zvyškami katalyzátorov, inhibítormi, mazív, zvyškami lepidiel a veľkým počtom ďalších chemikálií. Tieto respirátory nie sú určené na dlhodobé používanie, tak aby sa dali nosiť celé dni. Aj pre laikov je možné skonštatovať, že tieto respirátory uvoľňujú mikroplasty. Polypropylénové vlákna sa rozstrapkávajú a rozdrobujú. Dokázali to mikroskopické výskumy inštitútu.
Braungart je presvedčený, že je takmer nemožné uskutočniť podrobný vedecký výskum obsahu škodlivín v rúškach a respirátoroch, pretože by bolo treba preskúmať mnoho tisíc vzoriek. Je to samozrejme nezmyselný postup. Rovnako ako pri iných predmetoch v lekárskej oblasti, aj tu by mali byť prísady definované pozitívne. Ďalej by bolo potrebné umožniť skutočnú recykláciu týchto rúšok a respirátorov. Pretože v mnohých krajinách sa v rúškach a respirátorochvnašli škodliviny (posledný príklad z Luxemburska/Belgicka). Podľa odhadov inštitútu je len v Ázii viac ako 2 000 výrobcov rúšok a respirátorov.
Braungart vysvetľuje, že respirátory FFP2 v zásade nie sú určené na dlhodobé používanie a na filtrovanie vírusov; primárne sú ponúkané ako respirátory na ochranu pred prachom na predaj v predajniach stavebnín. V žiadnom prípade nejde o lekárske rúška. Lekárske rúška tiež nie sú určené na každodenné používanie; používajú sa ako jednorazové výrobky na konkrétne účely a sú nebezpečným zdravotníckym odpadom.
Túto problematiku poznáme z detských hračiek (zmäkčovadlá) alebo termopapierov. Štát celkovo nie je schopný, aby adekvátne chránil obyvateľstvo pred problematickými chemickými látkami v životnom prostredí. Aktuálna štúdia ukazuje, že približne každé piate až štvrté úmrtie v Nemecku súvisí so znečistením ovzdušia . Z trhu nie je ani len možné odstrániť karcinogénne azofarbivá (napríklad tie, ktoré obsahuje Aperol Spritz), ktoré sú klasifikované ako vysoko karcinogénne dokonca aj v USA.
V podstate je to desivé zistenie. Obyvateľstvo je nútené akceptovať možné a dokonca pravdepodobné ohrozenie pre svoje zdravie celé hodiny, dni a medzitým mesiace, hoci o účinnosti zatiaľ neexistujú nijaké vedecké dôkazy, ako to nedávno uviedlo ECDC.
Rakúska spolková vláda poslala v priebehu januára všetkým starším ľuďom v Rakúsku 10 respirátorov FFP2. Ako výrobca je uvedená čínska spoločnosť Samding Craftwork CO. so sídlom v Dongguan City, Guangdong China. Za distribútora sa označuje spoločnosť KSR Group GmbH v Gedersdorfe neďaleko Kremsu.
Označenie CE 2163 pochádza z tureckého notifikovaného orgánu, ktorý je zjavne oprávnený testovať pre EÚ.