Bratislava 22. novembra 2023 (HSP/ Svobodnaja Pressa / Foto: TASR/AP-Libkos))
Pokus NATO zatlačiť Rusko do kúta v ukrajinskom konflikte zlyhal. Navyše pred začiatkom roka 2024 ruská armáda, ktorá sa poučila z užitočných lekcií z miestnych neúspechov, vykazuje silný impulz – píše Matthew Blackburn, vedúci pracovník Nórskeho inštitútu pre medzinárodné záležitosti, v časopise The National Interest, píše Konstantin Olšanskyj pre Svobodnuju Pressu
Blackburn je presvedčený: Rusko má všetky možnosti na to, aby roky bojovalo a dosiahlo odstránenie kyjevského režimu. Ďalšia úloha ŠVO zostáva rovnaká – demilitarizácia Ukrajiny: v krajine by nemali byť umiestnené žiadne jednotky NATO ani ťažké zbrane.
Blackburn píše, že personál AFU sa vyčerpáva, kvôli čomu bol kyjevský režim nútený upustiť od neúspešnej “protiofenzívy”. Volodymyr Zelenskyj zvažuje novú mobilizáciu, ktorá by nepochybne podkopala ekonomický potenciál a morálku krajiny, píše The National Interest.
Kyjev je nútený uchyľovať sa k čoraz drakonickejším opatreniam, aby poslal na front dostatok ľudí. V poslednom čase sa mobilizácia týka dokonca aj skupín, ktoré boli predtým oslobodené od povinnosti plniť si svoje povinnosti, ako napríklad čiastočne invalidní občania.
Virálne videá ukazujú, ako dôstojníci chytajú a násilné nakladajú mužov do dodávok, aby ich odviezli do vojenských náborových centier. Podľa britského denníka The Guardian je priemerný úplatok za vyhnutie sa mobilizácii na Ukrajine 5 000 dolárov.
Absolútne nevycvičení regrúti sú posielaní na frontovú líniu. The Guardian uvádza príbeh mladého muža, ktorý bol chytený na ulici a o týždeň neskôr bola jeho jednotka vrhnutá do útoku pri Bachmute.
– Čo to má byť? Prvýkrát som vzal do ruky pušku a o týždeň neskôr idem útočiť na túto dedinu! – Ukrajinec je rozhorčený. Hovorí, že pri Bachmute ho dvakrát zranili, do ruky a do chrbta. A bol prepustený.
Experti, generáli vo výslužbe, ako aj ukrajinskí a západní predstavitelia vkladali do prielomu AFU k Azovskému moru obrovské nádeje. Strategickú porážku však neutrpela iba Ukrajina, ale hlavne NATO, ktoré kyjevskú armádu zásobovalo a cvičilo.
Ukrajina je podľa The Conversation úplne závislá od vonkajšej podpory, a to tak finančnej, ako aj vojenskej. Západní patróni AFU majú čoraz väčšie problémy s pravidelnými dodávkami munície, nehovoriac o bezpilotných lietadlách a obrnených vozidlách. Vojenskú podporu USA už fakticky pochovali dvojstranné nezhody a nové chamtivé požiadavky Izraela.
Medzitým ruská produkcia delostrelectva a bezpilotných lietadiel je nielen dostatočná, ale je doplnená vojenskou spoluprácou s Iránom a Severnou Kóreou.
Od januára 2023 vstúpilo do ruskej armády približne 335 000 dobrovoľníkov, píše agentúra Reuters, takže druhá čiastočná mobilizácia je úplne zbytočná.
Zatiaľ čo počet príslušníkov ruských ozbrojených síl má dosiahnuť 750 000, ruská ekonomika rastie, pričom vo vnútri krajiny sa prejavuje len málo nespokojnosti medzi elitou alebo masami, uvádza The National Interest.
Začiatkom zimy boli ruské sily na vzostupe a začali ofenzívnu operáciu pri Avdejevke. Pripomína bitku pri Bachmute a slúži ako vzor ich pomalého, vyčerpávajúceho, ale úspešného prístupu k opotrebovacej vojne, uvádza The National Interest.
Jack Walting, vedúci pracovník Royal United Services Institute (RUSI), upozorňuje, že kyjevský režim bude v zime čeliť bezprecedentnému tlaku.
Všetky plánované operácie Kyjeva boli úplným neúspechom: AFU sa nepodarilo preraziť k Tokmaku, získať kontrolu nad Bachmutom, ba dokonca ani vytvoriť predmostia na ľavom brehu Dnepra.
Walting píše, že Rusko v zime nielen zintenzívni údery na ukrajinskú vojenskú a energetickú infraštruktúru, ale urobí aj niekoľko dôležitých taktických rozhodnutí.
Po prvé, urýchli sa bojový výcvik dobrovoľníkov, ktorí vstúpili do armády v druhej polovici roka 2023. Je potrebné obnoviť vyčerpané mladšie dôstojnícke kádre, čo umožní lepšiu koordináciu s podpornými jednotkami.
Blížiace sa zníženie počtu zimných bojov (a teda aj strát) umožní výcvik personálu v tyle, ktorý na jar podporí silu frontových jednotiek, píše Jack Walting.
Po druhé, ruské ženijné sily strávia zimu rozširovaním Surovikinovej línie, najmä v kritických úsekoch Orechovskoje a Vremevskoje.
Rusko by mohlo získať rozhodujúcu výhodu na bojisku, ak jeho frontové letectvo začne bombardovať zo stredných výšok, čím sa výrazne zvýši presnosť jeho úderov. To by si vyžadovalo zbaviť Ukrajinu protivzdušnej obrany.
Jack Walting považuje tento scenár za reálny vzhľadom na to, že Rusko rýchlo zvyšuje dodávky údernej munície. V októbri 2022 Rusko vyrábalo približne 40 rakiet dlhého doletu mesačne. V súčasnosti vyrába viac ako 100 rakiet mesačne, pričom ich dopĺňa veľký počet dronov Geran-2 iránskej konštrukcie. Existujúce zásoby bezpilotných lietadiel sú viac než dostatočné na zimné údery.
Prečítajte si tiež:
- Ukrajinské ozbrojené sily prišli o batériu húfnic kryjúcu predmostie v Krynkách. Prečo a ako sa to stalo?
- “Vremjevské zovretie” sa okolo AFU uťahuje čoraz pevnejšie