“Kurdi teraz majú moderné zbrane. Dodávky moderných zbraní a podporovanie separatistických sentimentov medzi Kurdmi v skutočnosti majú vyprovokovať Turecko v uskutočňovaní vojenskej operácie v Afrine na severe Sýrie,” povedal pre Ria Novosti asistent tajomníka ruskej bezpečnostnej rady Alexander Venediktov.
Turecko spustilo vojenskú operáciu nazvanú Operácia Olive Branch zameranú na kurdské milície v Sýrii 20. januára. Na konci februára nasadila špecializovanú políciu, od ktorej sa očakáva, že vstúpi do ofenzívy a obsadí dediny, ktoré turecké jednotky prevzali od jednotiek kurdskej ľudovej gardy (YPG).
Ankara považuje kurdské milície za krídlo Kurdskej strany pracujúcich (PKK), ktorá bola v Turecku zakázané ako teroristická organizácia. Kurdské milície získali podporu koalície pod vedením USA v Sýrii, čo spôsobilo rozpor medzi spojencami NATO a Washingtonom a Ankarou. Napätie vzrástlo odvtedy, čo USA ohlásili rozhodnutie podporiť vytvorenie bezpečnostných hraničných síl v Sýrii v počte asi 30-tisíc mužov, z ktorých polovicu by mali tvoriť Kurdi.
V polovici februára sa štátny tajomník USA Rex Tillerson pokúsil ubezpečiť Ankaru, že Washington rešpektuje bezpečnostné obavy svojich spojencov. “Vždy sme boli s Tureckom dohodnutí, že zbrane poskytované sýrskym demokratickým silám budú obmedzené, špecifické pre jednotlivé úlohy a poskytované na dosiahnutie vojenských cieľov,” povedal Tillerson počas svojej návštevy tureckého hlavného mesta.