Podľa ruských lekárov je v prvom rade veľmi dôležité dodržiavať prísne pravidlá hygieny, zvyšovať svoju imunitu. K zvýšeniu imunity lekári doporučujú v prvom rade aktívny pohyb, vhodnú životosprávu (aj v čase karantény), požívanie vitamínu C. Ako profylaxiu pred koronavírusom je potrebné dodržiavať v prvom rade karanténu a pokiaľ je možné vyhýbať sa väčšine sociálnych kontaktov.
Za žiadnych okolností nedoporučujú lekári v prípade vzniknutého chrípkového ochorenia spoliehať sa na samoliečenie. Je potrebné obrátiť na lekárov, ktorí poskytnú profesionálnu pomoc. Ruskí lekári uvádzajú, že informácie, ktoré vydali pre ruské obyvateľstvo vychádzajú okrem iného aj z čínskych, francúzskych aj talianskych skúseností v boji s koronavírusom.
Príznaky nakazenia koronavírusom sú spočiatku veľmi podobné príznakom klasickej chrípky. Je veľkou chybou, keď ľudia s prvými príznakmi pokračujú v bežnom spôsobe života a neizolujú sa. Ak ľudia trpia suchým kašľom, majú zvýšenú teplotu, bolenie hlavy a cítia sa slabí, mali by zbystriť pozornosť, rovnako ako pacienti, ktorí pociťujú že stratili chuť a čuch. Ďalšími príznakmi môžu byť triaška, nevoľnosť, hnačka a sťažené dýchanie.
Príznaky nakazenia koronavírusom sa objavujú postupne.
V prvej fáze (1-4 deň ) majú nakazení zvýšenú teplotu, pociťujú slabosť a miernu nevoľnosť. Klasickým znakom je suchý kašeľ.
V druhej fáze (5-6 deň) infikovaná osoba začína ťažšie dýchať. Vo väčšine prípadov ide o starších ľudí a tých, ktorí sú polymorbidní a majú iné zdravotné problémy Podľa Rusov existuje pomerne jednoduchá technika ako zistiť, či začínajú byť vážne zasiahnuté priedušky, prípadne pľúca. Ak sa v čistom prostredí chorý nadýchne a dokáže zadržať približne na 15 sekúnd dych, bez toho aby sa prudko rozkašľal, situácia ešte nemusí byť vážna.
Tretia fáza (7 deň). Zintenzívňujú sa dýchacie ťažkosti, techniku so zadržaním dychu nie je možné uskutočniť, okamžite nastupuje prudký kašeľ a dýchavičnosť sa zhoršuje. U niektorých ľudí s dobrou imunitou môžu začať na 7 deň príznaky choroby postupne oslabovať
Štvrtá fáza (8-9 deň) U niektorých pacientov sa rozvíja syndróm akútnej respieračnej insuficincie. Vnútorné orgány už dlhodobejšie nie sú dostatočne zásobované kyslíkom. Pozoruje sa približne u 15% pacientov. Podľa informácii francúzskych lekárov ibuprofen, kortizóny a ich deriváty majú v prípade nákazy koronavírusom veľmi negatívny dopad na organizmus, vďaka liekom na tejto báze sa život pacienta môže ešte výraznejšie ohroziť.
Piata fáza (10-11 deň) ochorenie je v najhoršej fáze. Ťažkosti s dýchaním bez lekárskej pomoci môžu skončiť smrťou, k vyššie uvedeným príznakom sa pridružuje akútna a silná bolesť brucha, môžu sa objaviť hnačky.
Šiesta fáza (12 – 16 deň) pozorujú sa príznaky zlepšenia stavu, klesá horúčka i ostatné symptómy, vo väčšine prípadov na 17 a 18 deň možno pacienta z nemocnice prepustiť do domáceho ošetrenia
K plnému vyzdraveniu podľa zistení Číňanov, ktorí majú s koronavírusom najviac skúseností, prichádza za 22 až 23 dní. Tí, ktorí nákazu koronavírusom prežili a mali ťažšiu formu, opisujú svoje zdravotné problémy ako veľmi vážne a frustrujúce.
Kto sa chce nepriaznivému ochoreniu vyhnúť, mal by dôrazne dbať na hygienu, obmedzovať pohyb vo väčšom množstve ľudí a v prípade nakazenia je potrebné, aby vyhľadal lekársku pomoc a ostal v izolácii.
Z jednej z milánskych nemocníc pochádza približne 2 minútové video, s lekármi a staršími pacientmi s ťažkou formou nákazy koronavírusom. Upozorňujeme, že zábery nie sú vhodné pre maloletého a citlivého diváka.