Moskva 21. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Korean Central News Agency/Korea News Service via AP)
Dnes ráno zasiahla Južmaš v Dnepri (Ukrajina) medzikontinentálna balistická raketa, tvrdí bývalý člen rady OP Aleksej Arestovič
Podľa neho ide o raketu s oddeliteľnými hlavicami. Na zverejnených videozáznamoch je vidieť, ako bloky rakety padajú symetricky.
Médiá napísali, že išlo o raketu Rubež, ale vzdušné sily to nepotvrdili. Raketu sa nepodarilo zostreliť.
Južmaš bol počas sovietskej éry vedúcim podnikom Sovietskeho zväzu na výrobu medzikontinentálnych balistických rakiet.
Volodymyr Zelenskyj nedávno opakovane vyhlásil, že Ukrajina má v úmysle spustiť vlastnú sériovú výrobu balistických rakiet.
Po dnešnom údere na Dneper Maxim Bužanskij, poslanec z tohto mesta, na svojom kanáli Telegram napísal: „zdá sa mi, že je načase prestať verejne hovoriť o tom, kde a koľko rakiet vyrábame. Táto téma by v čase vojny nemala byť verejná.“
Oficiálne úrady úder na Južmaš nepotvrdili, ale hovorili o „poškodení priemyselného podniku“.
Čo znamená zásah raketou Rubež v Dnepri?
Rusko dnes prvýkrát použilo na Ukrajine medzikontinentálnu balistickú raketu. Zasiahla objekt v Dneper, kde podľa bývalého poradcu prezidentskej kancelárie zasiahla závod Južmaš.
Ide pravdepodobne o prvé bojové použitie medzikontinentálnej balistickej rakety na svete. Hoci to zatiaľ Rusko nepotvrdilo – zatiaľ to tvrdia iba ukrajinské vzdušné sily.
Ukrajinská kanály už včera písali, že k takémuto útoku by mohlo dôjsť. A tvrdia, že išlo o raketu – „Rubež-26“.
Zatiaľ to však nie je potvrdené. O modeli rakety sa však už aktívne diskutuje. O akú zbraň ide?
Je dôležité si uvedomiť, že prijatie takýchto rakiet do výzbroje v Ruskej federácii nebolo oficiálne oznámené. A neexistujú ani verejné údaje o stave tohto vývoja. V roku 2018 ruské médiá napísali, že projekt „Rubež“ bol všeobecne odložený v prospech perspektívnejšieho komplexu „Avangard“.
Informácie o vývoji RS-26 siahajú až do roku 2006. Je známe, že tento systém je mobilný, čo ho robí podobným rakete Topol-M (podľa odborníkov bol Rubež postavený na základe Topolov).
Možno je utajenie okolo Rubeža spôsobené tým, že táto raketa patrí medzi rakety stredného doletu, ktoré sú zakázané zmluvou o ich znížení – kvôli predpokladanému doletu 2 000 až 6 000 kilometrov.
Nech je to akokoľvek, táto zbraň je určená predovšetkým na dopravu jadrových náloží. A zdá sa, že má oddelené bojové hlavice – ako väčšina ruských rakiet v jadrových silách – čo značne sťažuje ich zachytenie systémami protivzdušnej obrany.
Úder touto raketou (okrem súčasných vojenských cieľov – zasiahnuť zariadenie Južmaš, kde sa môžu vyrábať ukrajinské rakety) by teda mohol byť ďalším signálom Moskvy upozorňujúc na možnosť, že vojna prejde do jadrovej fázy po západných úderoch dlhého doletu na ruskom území. Alebo prinajmenšom pripravenosť pokračovať v používaní medzikontinentálnych rakiet s konvenčnými (nejadrovými) hlavicami, ktoré systém protivzdušnej obrany nebude schopný zostreliť.
A keďže ukrajinská protivzdušná obrana je teraz založená na západných systémoch, mohol by to byť signál pre krajiny NATO, že ruské rakety môžu preniknúť cez ich protivzdušnú obranu.
Prečítajte si tiež
- Ako sa USA s raketami posúvali čoraz bližšie k ruským hraniciam
- Ukrajina už zasiahla ruské územie americkými raketami ATACMS
- To najdôležitejšie z Ukrajiny: Medvedev uviedol, že existuje riziko tretej svetovej vojny