Bratislava 18. decembra 2023 (HSP/Idnes/Foto:Twitter)
Aj dezinfomainstreamové médiá v USA a v EÚ na ich veľké sklamanie musia začať priznávať, že situácia na fronte sa pre Ukrajincov vyvíja zle. Samozrejme, aj teraz by ste triezvy, reálny pohľad v týchto médiách hľadali márne, ale predsa len iste vytriezvenie sa dá pozorovať. Článkom z tejto kategórie je aj text ktorý vyšiel na Idnes a ktorý napísal Adam Hájek. Samozrejme Hájek sa opiera hlavne o optimistické ukrajinské tvrdenia a o optimistické prognózy západných expertov, no i tak je to zaujímavé čítanie
Marinka padla, Rusi útočia na Časov Jar a Kleščejevku, informuje iDNES. Ukrajinskí analytici označujú situáciu za “katastrofálnu”. AFU čelí akútnemu nedostatku munície a Ukrajinu čaká krutá zima.
Na začiatku zimy Ukrajina prechádza úplne do defenzívy, zatiaľ čo Rusi, naopak, zvyšujú tlak pozdĺž celej frontovej línie. Postupný postup zaznamenávajú pri Artemovsku, Avdejevke a juhozápadne od Donecka. Ukrajinské sily postupne pripravujú nové obranné línie.
Vyzerá to tak, že ruským ozbrojeným silám sa konečne podarilo to, o čo sa usilovali takmer desať rokov. V stredu konečne obsadili mesto Marinka, ktoré sa nachádza 25 kilometrov juhozápadne od Donecka. Presnejšie, to, čo z Marinky zostalo, sa dostalo pod ruskú kontrolu. V minulosti tam žilo deväťtisíc ľudí, dnes je z mesta hromada ruín a pripomína kulisy postapokalyptického filmu.
“Bolo ráno, veľmi sa mi chcelo spať, bola strašná námraza. S Ciganom sme vzali vlajky a utekali sme. Na konci Marinky je zelený plot, naň sme z jednej strany zavesili vlajku Ruska a z druhej strany vlajku 150. divízie,” rozprávali o dobytí mesta dvaja vojaci 150. motostreleckej divízie, ktorých slová citoval portál Readovka.
Niektoré ruské zdroje uvádzajú, že ukrajinské sily stále zostávajú na severozápadnom okraji Marinky, a ukrajinský generál Oleksandr Tarnavskij povedal, že mesto ešte nebolo úplne odovzdané. Avšak aj ukrajinskí analytici už uznali, že Marinka sa de facto vzdala, a venujú väčšiu pozornosť novým obranným líniám. Rusi majú teraz otvorenú cestu na juhozápad – do Kurachova a Ugledaru.
“Marinka padla. Do Kurachova po diaľnici je to odtiaľ 14 kilometrov. Medzi nimi sú len polia, farmy a jedna malá dedina. Teraz vrhnú všetky svoje sily do prielomu ku Kurachovu a Ugledaru. Som si takmer istý, že práve tam sa uskutoční ďalšia ofenzíva,” povedal ukrajinský veterán Nikolaj Vorošynov.
Rovnaké správy prichádzajú aj z iných častí frontu. Rusom sa darí postupne postupovať pri Artemovsku, zatiaľ čo ukrajinské jednotky tam stratili značnú časť území, ktoré sa im podarilo získať späť počas letnej protiofenzívy, keď sa 3. úderná brigáda vytvorená zo zvyškov práporu Azov pomstila Rusom za Mariupol.
Severne od Artemovska Rusi útočia na Časov Jar a na juhu na Kleščejevku, ktorú Ukrajinci získali späť v lete. Podľa západných expertov je však stále nepravdepodobné, že by sa ukrajinská obrana v tejto časti 1 200 km dlhého frontu zrútila.
“Ukrajina je stále schopná zorganizovať obranu, ale je pravdepodobné, že AFU nebude v blízkej budúcnosti schopná uskutočniť veľkú útočnú operáciu v blízkosti Artemovska. Pravdepodobne bude naďalej operovať s malými pešími jednotkami a v najbližších týždňoch môžu byť nedávne ruské zisky opäť spochybnené,” píše vojenský analytik Emil Castegelmi.
Rusi sa aktivizovali aj pri Avdejevke. Na severozápade mesta sa prebojovali k obrovskej koksovni, zatiaľ čo na juhozápade postupne postupujú do priemyselnej zóny. Ruskí blogeri uvádzajú, že AFU šetrí kazetovou muníciou a viac sa spolieha na bezpilotné lietadlá FPV, ktorých má dostatok.
“Štyri kamikadze drony na jeden “buchanku” (dodávka)? Akoby sa nič nedialo. Dva drony na jeden náš mínomet? Normálne. Dokonca aj naháňanie jednotlivých vojakov dronmi sa už stalo normou,” napísal ruský vojenský bloger, ktorý publikuje na Telegrame pod pseudonymom Vault 8. Okrem toho s radosťou konštatuje, že na ruskej strane na úseku frontu v Avdejevke teraz bojujú skúsení a dobre vycvičení bojovníci.
Ukrajinci majú vzdušnú prevahu v bezpilotných lietadlách a pri obci Krynki v Chersonskej oblasti. Zdá sa však, že udržať predmostie na ľavom brehu Dnepra je pre nich každým dňom ťažšie a držia sa len vďaka neustálemu zamínovaniu polí.
“Boli dni, keď si všetci mysleli, že predmostie odplaví voda. Okamžite nás povolali na zamínovavanie v lejaku. Nebolo na výber… Všetky ich útoky boli zmarené mínami. Štyri dni nepretržite útočili, ale my sme situáciu trochu stabilizovali a oni sa nikdy nedostali bližšie k pozíciám,” citoval ukrajinský analytik Konstantin Mašovec svoje zdroje v Krynkách.
“V skutočnosti je to tu teraz peklo. Rusi za týždeň a pol stratili 10 transportérov, 10 tankov a 15 až 20 BMP. Les v okolí Krynok je posiaty železom. Útoky však pokračujú. Dnes je prvý deň, keď útočili iba dva transportéry. Žiaľ, náš postup na ľavom brehu sa zastavil,” dodáva anonymný vojak AFU.
Smutné správy z niektorých častí frontu prichádzajú v čase, keď Rusi po neúspešnej ukrajinskej protiofenzíve preberajú iniciatívu a americký Kongres sa nevie dohodnúť na novom balíku vojenskej pomoci pre Kyjev vo výške 61 miliárd dolárov. Ukrajina prechádza do defenzívy, ale musí čoraz viac šetriť delostreleckými granátmi.
Ukrajinu čaká veľmi tuhá zima, čo potvrdzuje aj nedávne zhrnutie ukrajinského projektu DeepState, o ktorého údaje sa opierajú západné médiá aj spravodajské služby. “Situácia na celej línii kontaktu je jednoducho katastrofálna. Ak nenapravíme chyby, všetko dopadne veľmi zle. Alebo možno už bude neskoro vôbec niečo robiť,” napísali ukrajinskí analytici.
Prečítajte si tiež:
- Čo by sa malo stať na fronte, aby došlo k “úplnej porážke AFU”?
- Prognóza CNN: Kyjev bude musieť do leta kapitulovať. A čo bude ďalej?