Škandalózny text kvôli upútaniu pozornosti
Skutočnosť, že ruskí vojaci majú veľký záujem o Kurilské ostrovy, je nesporná. A nie je divu, že tento článok (oboznámiť sa s ním môžete TU) vyvolal úplne predvídateľné rozhorčenie. Ruskí poslanci v tom hneď uvideli provokáciu a istý signál Washingtonu, aby začal na Moskvu vyvíjať nátlak s cieľom odovzdania Kurilských ostrovov Japonsku. Zdôrazňovalo sa, že to vytvorí ďalšie problémy v rokovaniach medzi Tokiom a Moskvou.
Boli však aj tí, ktorí pokladali článok za plané výmysly jedného autora a nespájali ho s pozíciou japonskej vlády. Možno, že tento názor mal najbližšie k realite.
Internetový portál Japan Business Press, na ktorom uvažoval japonský autor o amerických raketách na ruských Kurilách, je pomerne mladý. Objavil sa v roku 2008 a je známy svojimi konzervatívnymi názormi. Aby na seba upútali pozornosť, zverejňujú často jeho redaktori príspevky s dosť provokatívnymi titulkami. Napríklad niektoré články napísané v dobe konania svetového futbalových majstrovstiev v Rusku v lete 2018 mali titulky ako: “Po ceste do Ruska začne človek premýšľať o smrti”, “Zázraky pohostinstvá: Rusi vidia v každom špióna”. Iné titulky z neskoršej doby zneli: “Jadrová hegemónia Ruska sa dá zviklat”, “Rusko doplatilo na to, že vydrancovali Krym”, “Japonci sa zdali vracané ostrovy, čo to nie je dôvod na ich návrat?”.
Zdvorilé sľuby
Oficiálne japonské úrady v snahe uzavrieť mierovú zmluvu s Ruskom starostlivo zdôrazňujú, že v prípade odovzdania ostrovov bude rozmiestnenie amerických vojenských základní možné len za súhlasu Tokia.
Autoritatívne japonský denník Asahi Shimbun s odvolaním sa na zdroje blízke rokovaniam napísal, že vlani na jeseň sľúbil Abe Vladimirovi Putinovi, že americké základne nebudú rozmiestnené na ostrovoch v prípade ich odovzdania. V 60. rokoch, kedy boli Moskva a Tokio zvlášť blízko k uzavretiu mierovej zmluvy, zohrali práve tieto obavy rozhodujúcu úlohu, takže zmluva podpísaná nebola.
Problém spočíva v tom, že podľa zmluvy z roku 1960 o vzájomnej spolupráci a o zárukách bezpečnosti medzi USA a Japonskom má Washington právo zriaďovať a využívať vojenské základne na (celom) územia Japonska a tiež na nich rozmiestňovať akékoľvek množstvo zbraní. Pravdaže, ako upresňujú japonskí vojaci, nemôžu Američania rozširovať svoju prítomnosť bezo osobitného povolenia japonských úradov. “A preto v mierovej dohode má byť jasne stanovené, že zväzová zmluva USA a Japonska sa nebude využívať proti záujmom Ruska,” zdôraznil v rozhovore sa Sputnik bývalý veľvyslanec Ruska v Japonsku Alexander Panov. “Americké vojenské základne sa nachádzajú v Japonsku len tam, kde to povolili Japonci, a preto, keď dá Tokio Moskve záväzok, musí to byť zakotvené v zmluve: na ostrovoch nebudú vôbec žiadna vojska, bude to demilitarizovaná zóna. ”
Ostatne, aj keď to budú Američania chcieť, nebude to pre nich jednoduché. Pre administratívu Donalda Trumpa je dôležitá cena rôznych projektov. A tu budú náklady veľké – oveľa lacnejšie by bolo rozmiestnenie vojenskej infraštruktúry na susednom ostrove Hokkaidó.
A predsa nemôžeme pochybovať o tom, že sa americkej základne skôr či neskôr objaví na Kurilách v prípade ich odovzdania Japonsku, hovorí prvý viceprezident Akadémie geopolitických problémov Konstantin Sivkov. “Dôjde k tomu jednoznačne,” usudzuje odborník. “USA tam môžu zriadiť základňu kedykoľvek. Z hľadiska finančného žiadne problémy nebudú. Keď ide o geopolitiku, berie to Washington veľmi vážne a dobre chápe význam tejto veci. Američania majú možnosti na to, aby tam zriadili základňu, a dosť rýchlo. Ak budú chcieť, môžu jej zariadiť v priebehu jedného mesiaca. ”