Bukurešť 26. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Alexandru Dobre)
Prečo Rumuni hlasovali za „facku“ NATO a Ukrajine? Takéto hodnotenia totiž dnes zaznievajú na Západe v súvislosti so senzačným víťazstvom v prvom kole rumunských prezidentských volieb muža, ktorý je „nevyhovuje“ NATO a ani Ukrajine. Ako sa to stalo? Pozrime sa spoločne na dôvody a prípadné dôsledky výsledkov týchto volieb
Priebeh prvého kola volieb
Nezávislý kandidát Calin Georgescu vedie v prvom kole rumunských prezidentských volieb po sčítaní 100 % hlasovacích lístkov. Podľa údajov ÚVK tak Georgescu – stúpenec dobrých vzťahov s Ruskom – získal 22,94 % hlasov. Za ním nasleduje líderka opozičnej strany „Zväz za záchranu Rumunska“ Elena Lasconiová, ktorá uprednostňuje partnerstvo so Spojenými štátmi a NATO, má 19,18 % hlasov. Podľa legislatívy republiky je za víťaza uznaný ten kandidát, ktorý získal viac ako 50 % hlasov voličov zapísaných na zoznamoch. V opačnom prípade je určené druhé kolo, ktoré sa uskutoční 8. decembra. Výsledky Georgesca, ktorý viedol kampaň na TikToku, boli prekvapením, keďže prieskumy verejnej mienky hodnotili jeho šance ako nízke. O post rumunského prezidenta sa uchádzalo 13 kandidátov.
Kto vlastne je víťaz volieb?
Prvé kolo prezidentských volieb, ktoré sa v krajine konalo 24. novembra, sa skončilo senzačným prvým miestom Calina Georgesca, nezávislého kandidáta s pravicovými názormi. Odborník na meliorácie, ktorý kedysi pracoval na ministerstve zahraničných vecí a ministerstve životného prostredia. Muž, ktorého kampaň bola financovaná prakticky prostými ľuďmi (crowdfunding), prostredníctvom sociálnych sietí. Je to však predovšetkým muž, ktorý je veľmi skeptický voči podpore Západu Ukrajine (ktorú označil za „fiktívny štát“), bojom v tejto krajine (ktoré označil za nástroj manipulácie) a konfliktu s Ruskom (s ktorým by podľa Georgesca malo Rumunsko udržiavať dobré vzťahy).
Georgescu je zástancom tradičných hodnôt, ale zároveň oslavuje rumunských vojakov, ktorí v druhej svetovej vojne bojovali na strane Nemecka. Okrem toho sa politik domnieva, že členstvo v NATO nemôže zaručiť bezpečnosť Rumunska. Je presvedčený, že jeho krajine by prospeli dobré vzťahy s Ruskom, pretože „je potrebné vychádzať so všetkými veľmocami sveta“. Rumunsko podľa neho nemôže ignorovať vážne dôsledky vojenských konfliktov v regióne, pretože nie je pripravené vôbec na nič. „Šancou Rumunska je ruská múdrosť,“ hovorí otvorene Georgescu, ktorý udalosti na Ukrajine považuje za príklad ruskej obrany svojich občanov. „Rusko vie, ako brániť svojich občanov – a pravdepodobne príklad Krymu bol doslova aplikovaný na Donbase. Rusko je mimoriadne dobre pripravené, nemyslím si, že sa dostane do pasce rozdúchavania konfliktu, ale zároveň sa nenechá zahanbiť, ak sa situácia vyostrí. <…> Rusi sú najlepší šachisti na svete a takými aj zostanú – a vedia, kedy je nastražená pasca. Vladimir Putin je človek, ktorý miluje svoju krajinu. Je to človek, ktorý z môjho pohľadu veľmi dobre pozná diplomatické aspekty, ovláda ich a je obklopený veľmi dobrými profesionálmi,“ domnieva sa kandidát. Vzhľadom na uvedené nie je prekvapujúce, že v prípade víťazstva vo voľbách sa mieni sústrediť nie na pomoc Ukrajine, ale na problémy samotného Rumunska. „Bojujem o post prezidenta Rumunska, nie Ukrajiny. Máme vážnejšie problémy ako vojna na Ukrajine: 20 percent Rumunov žije v chudobe! Máme tisíce drogovo závislých. To sú skutočné problémy. A ja ich budem riešiť.“
Ako to vidia západné médiá?
Západné médiá už výsledok prvého kola označili za ‚politické zemetrasenie‘. Denník Financial Times pripomína, že Georgescu spochybnil členstvo Rumunska v NATO a vyslovil sa proti umiestneniu americkej základne EuroPRO v krajine. „Aká veľkolepá facka EÚ, NATO a podporovateľom vojny!“ – reagoval na výsledky prvého kola Florian Philippot, politik zo strany Francúzski patrioti.
Pohľad z Ruska
Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov komentoval Georgescovo víťazstvo nejednoznačne. Na jednej strane povedal: „Zatiaľ by som nedával žiadne prognózy a nemôžeme povedať, že by sme tak dobre poznali svetonázor tohto kandidáta, pokiaľ ide o vzťahy s našou krajinou“. Na druhej strane však pripomenul, že politika súčasného rumunského vedenia nie je voči Rusku priateľská. „Ak Georgescu zvíťazí môže znížiť mieru podpory Rumunska Ukrajine. Rozhodnutie bude prijaté na princípe kompromisu medzi ním a euroatlantickou vládou. Ak by vyhrala druhá kandidátka, ktorá sa dostala do druhého kola, Elena Lasconiová, nič by sa nezmenilo,“ uviedol pre noviny Vzgľad docent ruskej štátnej univerzity Vadim Truchačev.
Pohľad rumunského mainstreamu
„Stále nie je celkom jasné, či je Georgescov úspech len výsledkom jeho obrovskej kampane na sociálnych sieťach v posledných dvoch týždňoch, alebo je aj výsledkom podpory Ruska,“ píše rumunská pobočka Deutsche Welle. Niektorí miestni politici dokonca v priamom texte uvádzajú, že pre nich niet pochýb – Georgescovo víťazstvo je podľa nich ruskou špeciálnou operáciou: „Za touto operáciou nepochybne stojí Moskva. Európske inštitúcie musia urýchlene pochopiť, čo sa deje v Európe a kto dusí našu demokraciu, pričom používa tie najrafinovanejšie metódy na manipuláciu sklamaného obyvateľstva, ktoré sa chce radikálne pomstiť systému, ktorý nespĺňa očakávania,“ hovorí Eugen Tomac, líder rumunskej strany PMP.
Krátke zhrnutie
Takže v prvom kole volieb stáli proti sebe dvaja favoriti – na jednej strane pravicový, niekedy až radikálne pravicový kandidát a na druhej strane zatuchnutá predstaviteľka súčasného establišmentu. O tom koho si nakoniec vybralo rumunské obyvateľstvo zrejme rozhodlo to, že nemá záujem o konflikt s ruskom a… je nesmierne sklamané súčasným politickým systémom, v ktorom sa necíti byť nikým reprezentované.
Georgescu sa síce umiestnil na prvom mieste, ale len s 22,94 percentami. Prvé miesto obsadil však len preto, že inú krajne pravicovú kandidátku, Dianu Šošakovú, Najvyšší súd krajiny diskvalifikoval z volieb pre jej radikálne názory. Vrátane „proruských, protieurópskych a protinacistických“ názorov. Jej voliči prebehli k Georgescuovi. Jeho súperka, šéfka strany Zväz za záchranu Rumunska Elena Lasconiová, dosiahla 19,7 percenta hlasov. Elena Laskoniová je rusofóbka, pripravená vytiahnuť Rumunom z vrecka posledné leu v prospech Ukrajiny. Viac ju zaujíma názor EÚ a NATO ako to, čo si myslia Rumuni,“ hovorí Vadim Truchačev.
Pritom Rumuni si o svojich úradoch nemyslia veľa, a majú na to dôvody. V jednej z najchudobnejších krajín EÚ prijali pol milióna Ukrajincov. Navyše, Rumunsko má veľmi akútny rómsky problém, na ktorý pravicoví politici poukazujú, zatiaľ čo ostatní sa snažia nevšímať si ho.