Už vlani v novembri rumunská vládna koalícia vedená sociálnymi demokratmi oznámila, že sa bude súdiť s Európskou komisiou kvôli správe CVM, ktorá bola veľmi kritická voči najnovšiemu vývoju v rumunskej legislatíve týkajúcej sa súdnictva, trestných zákonov a boja proti korupcii.
Podľa rumunskej agentúry Actmedia, správa CVM kritizuje okrem iného aj ustanovenie novej rumunskej prokuratúry pre vyšetrujúcich sudcov (SIIJ). Benátska komisia vydala v júli 2018 predbežné stanovisko k novým zákonom o spravodlivosti a dospela k záveru, že zmeny by pravdepodobne podkopali nezávislosť súdnictva.
Rumunská vláda tento týždeň prijala dve nové núdzové vyhlášky o spravodlivosti, čím poskytla SIIJ ešte väčšie právomoci a znemožnila generálnemu prokurátorovi zastaviť akékoľvek vyšetrovanie vedené SIIJ.
Najnovšie, podľa rumunského denníka Adevarul, domáci špecializovaný orgán už vyšetruje Timmermansa a Jourovú za nepravdivé informácie uvádzané v CVM.
“Vzťahy medzi Bukurešťou a Bruselom sa tak vo štvrtok 21. februára dostali na najnižšiu úroveň,” konštatuje portál Euractiv. Rumunsko je pritom momentálne predsedajúcou krajinou Európskej únie.
Webová stránka Luju.ro (Lumea Justitiei) tvrdí, že Timmermans a Jourová tvoria spoločne s vedúcou zastúpenia Komisie v Rumunsku Angelou Cristeaovou a s rumunským hlavným prokurátorom Augustinom Lazarom, silným kritikom súdnych reforiem v krajine, “organizovanú zločineckú skupinu”, ktorá zneužíva úradnú právomoc a poskytuje falošné informácie.
Rumunská prokurátorka Adina Floreaová údajne podpísala žiadosť na vyšetrovanie. Floreaová bola ministrom spravodlivosti Tudorelom Toaderom už trikrát nominovaná do čela rumunskej protikorupčnej agentúry DNA, ale prezident Klaus Iohannis jej vymenovanie zakaždým zamietol.
Na čele agentúry stojí tak ešte vždy Laura Codruța Kövesiová, ktorá sa navyše môže stať aj prvou európskou hlavnou prokurátorkou, ale rumunské úrady sú proti nej.
Webová stránka Luju.ro zverejnila dokument v snahe dokázať tvrdenie, že CVM bolo “sfalšované” a že Kövesiová bola ako šéfka DNA vo svojej práci neobjektívna.
Poukazuje sa aj na to, že rumunský trestný zákon sa vzťahuje aj na trestné činy voči rumunskému štátu alebo proti rumunskému občanovi či právnickej osobe, ktoré sú spáchané aj mimo krajiny nejakým zahraničným občanom. To teda dáva dostatočné právne dôvody na to, aby sa Timmermans a Jourová zodpovedali podľa rumunských právnych predpisov.
Hovorca Európskej komisie Margaritis Schinas však k tomu rumunským orgánom odkazuje, že “všetci úradníci Európskej komisie pri vykonávaní svojich pracovných povinností podliehajú právomoci Európskeho súdneho dvora, takže vnútroštátne orgány nemajú nad nimi právomoc”.
Spomenul aj, že “Protokol o výsadách a imunitách, pripojený k zmluvám EÚ, podpísali všetky členské krajiny vrátane Rumunska”.