Bratislava 25. júla 2023 (HSP/Rmx/Foto:TASR-Jaroslav Novák)
Obe krajiny si predvolali maďarského veľvyslanca, aby riešil ich obavy, informuje portál REMIX News
Rumunsko a Slovensko podali diplomatické protesty proti Maďarsku po prejave premiéra Viktora Orbána, ktorý predniesol 22. júla v Tusnádfürdő v Sedmohradsku.
Čerstvo tak reagoval na podobné protesty český premiér Petr Fiala, ktorý Orbánovi odpovedal po tom, ako maďarský líder obvinil Česko, že opustilo Vyšehradskú skupinu a vstúpilo do postele s federalistami EÚ.
Rumunské ministerstvo zahraničných vecí si predvolalo maďarského veľvyslanca v Bukurešti za to, čo rumunská vláda považovala za nerešpektovanie rumunských požiadaviek prednesených pred prejavom. Deväť dní pred prejavom rumunský veľvyslanec v Budapešti ústne informoval maďarské ministerstvo zahraničných vecí o témach, ktorým by sa mal Orbán vo svojom prejave vyhnúť.
Orbán v prejave spomenul rumunskú požiadavku a povedal: “Hovorí sa, aby sme nehovorili o neexistujúcich administratívnych územných celkoch v Rumunsku. Zaujímalo ma, čo tým môžu myslieť. Myslím si, že majú na mysli Sedmohradsko a Szeklerland. My sme však nikdy netvrdili, že ide o rumunské územné jednotky,” povedal Orbán.
Rumunsko tiež požiadalo Orbána, aby “nevrhal zlé svetlo” na západné hodnoty, na čo Orbán vo svojom prejave reagoval: “Ak ste v európskej politike, tak ako som ja v európskej politike, západné hodnoty dnes znamenajú tri veci: migráciu, LGBTQ a vojnu. Drahí rumunskí priatelia, tieto hodnoty netreba vykresľovať v zlom svetle, tie sa vykresľujú v zlom svetle samé osebe.”
Maďarský minister zahraničných vecí a obchodu Péter Szijjártó po vystúpení maďarského veľvyslanca v Bukurešti na rumunskom ministerstve zahraničných vecí povedal, že “tón a atmosféru stretnutia možno označiť za pokojnú a zdvorilú. To, čo povedal rumunský námestník štátneho tajomníka, bolo prakticky zopakovaním bodov z predchádzajúcej správy, tentoraz aktualizovaných po vystúpení.”
Slovensko si predvolalo maďarského veľvyslanca aj pre časť prejavu, ktorú vnímalo ako revizionistickú, a uviedlo, že “akékoľvek priame alebo nepriame spochybňovanie územnej celistvosti alebo suverenity Slovenska je pre nás absolútne neprijateľné”.
Mali na mysli tú časť Orbánovho prejavu, v ktorej hovoril o “územiach odtrhnutých od Maďarska”. Slovenské ministerstvo uviedlo, že “Československo (a neskôr Slovensko) alebo Maďarsko sú nástupníckymi štátmi Rakúsko-Uhorska. Nemohli preto nič odtrhnúť od dnešného Maďarska”.