Bukurešť 30. decembra 2023 (HSP/Euronews/ Reuters/Foto:Pixabay)
Euronews a Reuters informujú, že Rumunsko a Bulharsko uzavreli dohodu s Rakúskom o čiastočnom vstupe do európskej schengenskej zóny
Rumunsko a Bulharsko dosiahli dohodu s Rakúskom o pristúpení k európskemu schengenskému priestoru s otvorenými hranicami v leteckej a námornej doprave od marca 2024.
„Politická dohoda umožní Rumunsku a Bulharsku vstúpiť do schengenskej zóny len letecky a po mori, pričom ďalšie rokovania o pozemných hraniciach budú pokračovať budúci rok,“ uviedlo v stredu rumunské ministerstvo vnútra.
Rakúsko blokovalo vstup oboch krajín do Schengenu pre obavy, že by to mohlo viesť k prílevu nelegálnych migrantov do Európy cez turecké a západobalkánske trasy.
Rumunsko a Bulharsko sa nachádzajú na hlavných trasách nelegálneho obchodu so zbraňami, drogami a ľuďmi, ale Európska komisia uviedla, že dôkladné vyšetrovanie ukázalo, že splnili všetky schengenské požiadavky.
Rumunsko uviedlo, že rakúsky odpor je neopodstatnený, a odvolalo sa na údaje pohraničnej agentúry EÚ Frontex, podľa ktorých nelegálni migranti prichádzajú do EÚ najmä zo západného Balkánu, nie z Rumunska.
V súčasnosti je v schengenskom priestore 27 krajín, z toho 23 štátov Európskej únie, a viac ako 423 miliónov občanov. Rumunsko a Bulharsko sa usilovali o vstup už viac ako desať rokov.
Rumunský premiér Marcel Ciolacu privítal dohodu na sociálnej sieti Facebook príspevkom: „Po trinástich rokoch Rumunsko konečne vstúpi do Schengenu – máme politickú dohodu.“
„Od marca budúceho roka môžu Rumuni využívať výhody schengenského priestoru v leteckej a námornej doprave,“ dodal. „Som tiež presvedčený, že v roku 2024 uzavrieme rokovania o pozemných hraniciach.“
Bulharský premiér Nikolaj Denkov to vo štvrtok potvrdil : „Dohoda bola dosiahnutá po zložitých rokovaniach.“
„Po 12 rokoch bez väčšieho pokroku v oblasti Schengenu si dnes môžeme zablahoželať k tomuto nespornému úspechu Bulharska,“ povedal Denkov.
Európska komisia považovala obe krajiny za pripravené na vstup do Schengenu od roku 2011, ale štáty EÚ dohodu blokovali pre obavy týkajúce sa právneho štátu a nárastu migrácie.
Rakúska vládnuca konzervatívna ľudová strana už roky považuje boj proti nelegálnemu prisťahovalectvu za kľúčovú tému svojej kampane. Krajne pravicová Strana slobody, ktorá má podobný postoj k migrácii, vedie v prieskumoch verejnej mienky pred parlamentnými voľbami, ktoré sa uskutočnia na budúci rok.
Začiatkom tohto mesiaca Rakúsko prejavilo náznaky kompromisu návrhom na čiastočný vstup len letecky – známy ako “Air Schengen” -, ktorý pomohol prelomiť patovú situáciu.
Rakúsko bolo posledným členským štátom, ktorý čiastočne stiahol svoje veto. Až do začiatku decembra naďalej tvrdilo, že “schengenský priestor sa musí najprv stať lepším, ako sa stane väčším”, a tvrdilo, že EÚ nemá dostatok zdrojov na účinné stráženie vonkajšej hranice.
Holandsko už predtým vyjadrilo podobné obavy.
Tento krok bol súčasťou intenzívnych rokovaní, ktoré sprostredkovalo španielske rotujúce predsedníctvo Rady EÚ. Ťažké rokovania o pozemnom prístupe oboch východoeurópskych krajín do schengenskej zóny bez pasov však budú pokračovať aj v novom roku.
Rakúsky minister vnútra Gerhard Karner požiadal o zvýšenie prítomnosti príslušníkov agentúry Frontex na bulharsko-tureckých a rumunsko-srbských hraniciach a o viac finančných prostriedkov EÚ na ochranu týchto hraníc pred náporom nelegálnych migrantov.
Bulharský premiér vo štvrtok potvrdil, že v rámci nadchádzajúcich rokovaní o pozemnom vstupe do Schengenu Európska komisia poskytne podporu na ochranu vonkajších hraníc EÚ s Tureckom a Srbskom.
Podľa odhadov ministerstva financií by vstup do európskeho priestoru otvorených hraníc zvýšil ročný hospodársky rast Rumunska o pol percentuálneho bodu.
Obe krajiny sú považované za obľúbené trasy do Európy pre žiadateľov o azyl.