Rumuni chcú zákonom anektovať časti Ukrajiny
Bukurešť pripravuje návrh zákona o anexii ukrajinských území, informujú ruské noviny VZGLJAD
Bukurešť 26. marca 2023 (HSP/Foto:Twitter)
Kyjev prisľúbil uvalenie sankcií na rumunskú senátorku Dianu Șoșoacăovú. Ona sama tvrdí, že “hrozby prichádzajú od fašistického štátu” – Ukrajiny. Dôvod: návrh zákona Șoșoacăovej, ktorý predpokladá anexiu niektorých ešte ukrajinských území, Rumunskom. Predtým boli z podobnej túžby obvinení Poliaci a Maďari, ale Rumunsko je v osobitnej situácii. A k nárokom Rumunov sa musí pristupovať osobitným spôsobom.
Či sa to niekomu páči, alebo nie, na rozdelenie Ukrajiny stojí rad záujemcov.
Spomedzi krajín EÚ bolo v tomto rade na prvom mieste Poľsko, kde sa o anexii jeho bývalých východných provincií od Haliče po Volyň rokovalo so všetkou vážnosťou počas prvých dní ŠVO. Potom sa rozhodli spomaliť (z dôvodov atlantickej solidarity alebo strachu z USA, čo je približne to isté), ale na samotnú myšlienku sa nezabudlo, súdiac podľa vzrušenia, s akým sa o nej diskutuje v poľskej tlači.
“Jadro” voličov vládnucej strany Právo a spravodlivosť je presvedčené, že ak takáto chvíľa nastane, určite sa jej treba chopiť a “obnoviť historickú spravodlivosť”. V opačnom prípade strana, ktorú viac ako 20 rokov volili, nebude tou stranou, za ktorú ju považovali. Ale táto strana je naozaj taká – strana kléro-nacionalistov a revizionistov.
Po Poľsku nasleduje maďarský premiér Viktor Orbán. Aspoň tak ho podozrievajú jeho kritici, ktorých je najmä v hlavnom meste EÚ, Bruseli, veľa. Orbán je tam vnímaný rovnako – ako revizionista, nacionalista, klerikál a tiež takmer ako diktátor. Ak sa niekto pridá k rozkúskovaniu nešťastnej Ukrajiny, bude to práve on, zdôvodňujú európski úradníci.
Aby sme boli spravodliví, sám Orbán to nikdy nepodložil žiadnymi objektívnymi dôvodmi ale európski úradníci ho z toho často obviňujú. Ale je to tak, ako to je: maďarský premiér drží ruku na pulze. Vyzýva, aby sme boli pripravení “na akýkoľvek vývoj”, a potom sa ukáže, že myslel riziko energetickej krízy alebo niečo podobné.
Iná vec je, že iredentizmus – sen o spojení maďarského národa roztrúseného po rôznych krajinách do jedného národného štátu – dominoval v Budapešti polovicu dvadsiateho storočia. V 21. storočí ho ten istý Orbán zapísal do ústavy: odvtedy je Maďarsko štátom nielen pre maďarských občanov, ale aj pre všetkých európskych Maďarov, ktorých záujmy sa zaviazalo chrániť. A teraz má byť maďarská menšina v Zakarpatskej oblasti Ukrajiny chránená nie pred jazykovou asimiláciou, ale pred istým druhom etnickej čistky: podľa niektorých údajov sú mladí Maďari ako potenciálne nelojálni separatisti mimoriadne horlivo mobilizovaní do bojov na Donbase.
Inými slovami, ruku na srdce, európski predstavitelia sa možno v súvislosti s Orbánom až tak veľmi nemýlia. Má najpresvedčivejší dôvod zasiahnuť do ukrajinského konfliktu (presvedčivejší má už len Rusko).
A teraz urobilo svoj prvý krok k tomu, aby Ukrajine predložilo územné nároky aj Rumunsko. V hornej komore jeho parlamentu bol predložený návrh zákona, ktorý navrhuje priamu anexiu ukrajinských území, a to menovite:
Severná Bukovina (časť Černivskej oblasti), Južná Besarábia (časť Odeskej oblasti), Maramureš (časť Zakarpatskej a Ivano-Frankovskej oblasti) a tiež Hadí ostrov. Všetky tieto krajiny svojho času Rumunsko ukradlo Rusku a potom ZSSR, s výnimkou dlhodobo problémového ostrova.
ZSSR odobral Rumunsku Hadí ostrov v dôsledku druhej svetovej vojny. Bukurešť, ktorá poslala na východný front spolu s Nemcami pol milióna mužov, si právom myslela, že z toho vyšla lacno.
Autorkou návrhu zákona je senátorka Diana Șoșoacăová. Bol jezuitsky vypracovaný ako dodatok k Zmluve o dobrom susedstve a spolupráci s Ukrajinou. Ak bude schválený, zmluva sa vypovie a Bukurešť si bude oficiálne uplatňovať územné nároky voči Kyjevu.
Podľa názoru doamny (rumunský ekvivalent madam, pani, seniorka a pod.) Șoșoacăovej sa to malo urobiť už dávno: na Ukrajine sú Rumuni a rumunský jazyk utláčaní, pričom Ukrajinci nezákonne spravujú rumunskú zem.
“Nezákonne” – aj podľa výsledkov druhej svetovej vojny, ktoré senátorka v podstate navrhuje revidovať, vrátiac Rumunsku vybojované územia z čias Hitlera. Znie to drzo, ale to, čo by pre ktorúkoľvek inú krajinu v Európe bolo škandálom, je pre Rumunsko len utorok.
Predchádzajúci prezident Traian Băsescu sa raz priznal: keby som bol vtedy na mieste rumunských úradov, urobil by som to isté – spojil by som sa s Hitlerom a zaútočil na ZSSR.
Komplex “rozdeleného národa” je pre Rumunov prinajmenšom rovnako tiesnivý ako pre Maďarov, ale v arogantnejšej podobe: jedni len snívajú, druhí robia. Ten istý Băsescu napriek výzvam európskych predstaviteľov násilím vťahuje Moldavsko (ďalšiu územnú stratu Rumunov) do jedného štátu. Na tejto ceste mu vážne prekážala otázka Podnesterska, čo znamená Rusko – a Băsescu nenávidel Rusko dávno predtým, ako sa to stalo módou.
Preto (t. j. bez iného objektívneho dôvodu) boli Rumuni desať a pol roka súčasťou neformálneho rusofóbneho bloku v rámci EÚ spolu s Poliakmi, Pobaltčanmi, Švédmi a – pred brexitom – Britmi.
Băsescuove a Șoșoacăovej eskapády sú prejavom tej istej veľkorumunskej myšlienky, ktorá rozožiera politickú elitu v Bukurešti ako huba. Z toho zrejme vyplýva, že Rumunsko si za každú cenu bude nárokovať kus Ukrajiny a projekt pani senátorky je len prvou lastovičkou veľkej zmeny.
V skutočnosti však nie je. Rumuni sa s tým popasujú.
Băsescuov škandalózny revizionizmus vážne znepokojil EÚ. Zatiaľ čo on sám by z veľkolepej rumunskej myšlienky nemohol nič získať, náklady by mohli byť veľmi vysoké. A vtedy Băsescuovi natiahli na krk hodvábnu slučku, ktorá bola príjemná na dotyk, ale v nevyhnutnom prípade smrteľne nebezpečná: krajinu zaplavili peniazmi a elitu zviazali záväzkami, najmenej lojálnych vyradili.
Prezidentom národne znepokojených Rumunov je teraz etnický Nemec Klaus Johannis. Ale aj keby bol pravý Rumun (Rumuni sa považujú za priamych dedičov antického Ríma), zostal by nudným byrokratom a Rumunsko by bolo poslušným dieťaťom Bruselu, v ktorom ťažko spoznať bývalého búrliváka.
Pred desiatimi rokmi by sa Bukurešť zaradila do radu tých, ktorí by sa chceli ako prví zmocniť Ukrajiny, a vytlačila by z neho dokonca aj Poľsko. Ale už nie je bojovníkom – a už vôbec nie pretendentom, a návrh zákona Șoșoacăovej nemá šancu prejsť a samotná doamna senátorka je, prísne vzaté, nikto. Nemá vlastnú frakciu ani žiadnu vplyvnú stranu a v Rumunsku je 136 senátorov. Všetci sú volení priamo obyvateľmi, takže volebná mapa krajiny je pestrá ako vreckovka rumunskej babičky.
Základný rozdiel Rumunska od Poľska a Maďarska nie je v tom, že chce Bukovinu menej ako Maďari chcú Zakarpatsko a Poliaci chcú Halič. Je v tom, že samoľúba, ambiciózna a agresívna krajina si nechala odstrániť všetky zuby. Bukurešť si nemôže nárokovať na nezávislú politiku, kým Varšava a Budapešť áno – a aj preto ich v Bruseli považujú za “enfant terrible”, sú pod sankciami Európskej únie a prichádzajú kvôli tomu o milióny.
Bezzubým Rumunom sa, naopak, začalo lepšie dariť: obrovské injekcie EÚ dali ekonomike veľký impulz a po desiatich rokoch už Ceausescovo léno nie je považované za najtemnejší a morový kút EÚ (tento titul pripadol Bulharsku). Jeho veľmocenské ambície sú však rovnako smiešne a hanebné ako akákoľvek rumunská účasť vo vojnách dvadsiateho storočia. Kým ide tabor do neba, veľká rumunská myšlienka ide do piesku: nároky či už Șoșoacăovej, alebo celého Senátu pre Ukrajinu nie sú ani užitočné, ani nebezpečné. Akoby jednoducho neexistovali – existuje len praskot na internete.
Poľsko a Maďarsko sa však tiež nezdajú byť dostatočne nezávislé na to, aby spochybnili spoločnú líniu NATO. Takže táto revizionistická línia k Ukrajine sa nestane skutočne živou a zaujímavou skôr, než si územné nároky na Kyjev uplatní ďalšia európska krajina, ktorá sa v týchto súvislostiach ešte nespomína. Táto krajina sa volá Bielorusko.
ĎALŠIE Z HS
Viac ako polovica detí do šiestich rokov užíva každý rok antibiotiká
Ukrajinci zaútočili na ruskú továreň, ktorá vyrába komponenty do zbraní
Kevin De Bruyne na konci sezóny opustí Manchester City
Maďarská aliancia chce rokovať s ďalšími stranami, Gyimesiho vylúčili
Menej ako 25 percent ľudí s poruchami príjmu potravy dostáva odbornú pomoc
Raši: Mier nie je samozrejmosť, treba si ho chrániť
Trump dal TikToku ďalších 75 dní na nájdenie nečínskeho kupca
UEFA potrestala troch hráčov Realu Madrid za „neslušné správanie“
Majster sveta z roku 2014 Hummels ukončí profesionálnu kariéru
Uplynie rok od tragédie v Spišskej Kapitule, pripomenú si ju výročnou sv. omšou
V Košickom kraji sa v piatok stali tri nehody motocyklistov
Trumpove clá zasiahnu obchod s replikami športových dresov
VOJNY A KONFLIKTY
Ukrajinci zaútočili na ruskú továreň, ktorá vyrába komponenty do zbraní
To najdôležitejšie z Ukrajiny
Rusko pritvrdzuje: “strategická hrozba” pre Západ a “katastrofálne riziko” pre Ukrajinu
Rubio: V otázke mieru na Ukrajine sa Trump nechystá spadnúť do ruskej do pasce nekonečných vyjednávaní
Trumpov najbližší okruh neodporúča telefonovať s Putinom. Majú jednu podmienku
KOMENTÁRE
Prečo treba zaťať zuby a platiť transakčnú daň. Alebo, žeby nie…
Nie transparentnosti! Alebo o čom vlastne bol ostatný protest pred parlamentom
VOJNY A KONFLIKTY
Ukrajinci zaútočili na ruskú továreň, ktorá vyrába komponenty do zbraní
To najdôležitejšie z Ukrajiny
Rusko pritvrdzuje: “strategická hrozba” pre Západ a “katastrofálne riziko” pre Ukrajinu
Rubio: V otázke mieru na Ukrajine sa Trump nechystá spadnúť do ruskej do pasce nekonečných vyjednávaní
Trumpov najbližší okruh neodporúča telefonovať s Putinom. Majú jednu podmienku
V TA3 to vrelo medzi Glückom a Dostálom: Konečne odznela pravda!
Európska Únia žiada Slovensko o predloženie návrhu zákona o lobingu. Opozícia sa môže hnevať, koľko chce, máme to čierne na…
Ukrajinské médiá: Macron môže zastupovať Európu pri rokovaniach s Putinom
Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa môže stať hlavným európskym vyjednávačom o prímerí na Ukrajine. Referuje o tom web gazeta.ua s…
Únia chystá reakciu na Trumpove clá. Na čo budú zamerané európske protiopatrenia?
Európska únia má pripravenú reakciu na rozsiahle clá amerického prezidenta Donalda Trumpa pre prípad, ak by sa bloku nepodarilo docieliť…
Reuters upozorňuje, že Rusi vraj chcú na útoky v Európe a USA využiť balíky s kozmetikou a vibrátormi
Západné spravodajské agentúry podozrievajú Rusko, že premieňa sexuálne hračky, ktoré boli distribuované po celej Európe, na bomby. Tento príbeh priniesla…
To najdôležitejšie z Ukrajiny: Rusi tvrdia, že zasiahli dôležité stretnutie západných inštruktorov
V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…
Zelenskyj tvrdí, že USA pritlačia na Rusov, aby podpísali prímerie. Po vojne vraj na Ukrajine budú francúzski aj britskí vojaci
Zelenskyj v piatok večer na tlačovom brifingu v Kyjeve uviedol, že USA sú blízko k rozhodnutiu o prímerí
Kazachstan ohlásil najväčšie ložisko kovov vzácnych zemín, svetové veľmoci zbystrili pozornosť
Geológovia z Karagandy v Kazachtane, pracujúci v rámci štátneho programu geologického prieskumu, objavili v lokalite Kuirektykol niekoľko „sľubných oblastí“ s…
Musk: Európa a Severná Amerika by mohli vytvoriť bezcolnú zónu voľného obchodu
Americký miliardár Elon Musk dúfa, že sa Európa a Spojené štáty dohodnú na „nulovej colnej situácii“, ktorá de facto vytvorí…
Znížia Američania razantne svoje stavy v armáde?
Armáda USA zvažuje rozsiahle zníženie počtu príslušníkov – až o 90 000 osôb, čím by sa celkový počet vojenského personálu…
Od Nike po Apple. Ktoré značky by mohli byť najviac postihnuté Trumpovými clami a čo je v stávke?
Spoločnosti s dodávateľmi v ázijských krajinách budú musieť po opatreniach amerického prezidenta pravdepodobne zvýšiť ceny
Izrael začal novú ofenzívu v Gaze
Izraelské sily spustili pozemnú ofenzívu v meste Gaza. V piatok to uviedli predstavitelia izraelskej armády, ktorá týmto rozšírila svoje operácie…
Trump predstavil zlatú verziu zelenej karty za 5 miliónov dolárov
Americký prezident Donald Trump predstavil zlatú verziu zelenej karty za 5 miliónov dolárov. Na palube prezidentského lietadla Air Force One…
JD Vance opäť naložil európskym politikom
JD Vance povedal, že hlavnou hrozbou pre Európu nie je Rusko alebo Čína, ale vnútorná politika samotnej Európy