“Krajský súd v Bratislave 30. januára tohto roku verejne vyhlásil rozsudok, ktorým rozhodol tak, že napadnutý rozsudok súdu prvej inštancie mení tak, že žalobu žalobcu (Babiša) zamieta. Odvolací súd v zmysle nálezu Ústavného súdu Slovenskej republiky konštatuje, že vzhľadom na skutočnosť, že v spore označený žalovaný nie je (nebol) pôvodcom zásahu do práva na ochranu osobnosti žalobcu, keď mu zverejnenie prepisu evidencií bývalej Štátnej bezpečnosti ukladá zákon o pamäti národa, mal súd prvej inštancie správne žalobu zamietnuť pre absenciu pasívnej vecnej legitimácie žalovaného, z ktorého dôvodu neostalo odvolaciemu súdu než napadnutý rozsudok súdu prvej inštancie zmeniť (§ 388 CSP) a pre označený nedostatok tzv. pasívnej vecnej legitimácie v spore na strane žalovaného žalobu zamietnuť,” uviedol v stredu pre TASR hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.
Rozsudok je právoplatný doručením. Znamená to, že neexistuje žiadne rozhodnutie súdu, ktoré by hovorilo, že je neoprávnene vedený ako agent štátnej bezpečnosti.
Prvotná informácia bola zverejnená na facebookovej stránke advokátskej kancelárie Poláček & Partners. Podľa nej sa tak končí spor, ktorý trval od roku 2012.
Ústavný súd minulý rok zrušil právoplatné rozhodnutie slovenského najvyššieho i krajského súdu, že Babiš je v archívnych zväzkoch niekdajšej československej tajnej polície vedený ako jej agent neoprávnene. Zvrátil tak predošlé rozhodnutia súdov v tejto veci. O rozhodnutí KS v Bratislave ako prvý informoval portál sme.sk.
Český premiér v demisii Babiš (ANO) trvá na tom, že bol v spisoch komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB) vedený neoprávnene. Tvrdí to aj napriek tomu, že Krajský súd v Bratislave v utorok rozhodol o opaku, napísal spravodajský portál Novinky.cz.
“Moji právnici hovoria, že budú žalovať ministerstvo vnútra (SR), SIS-ku (Slovenská informačná služba, SIS) a možno pôjdeme na Európsky súd pre ľudské práva. Tak nehovorte, že som definitívne prehral,” vyhlásil český premiér.
“Napíšte, že je to len dôsledok rozhodnutia Ústavného súdu, a že sa budeme súdiť ďalej. Nikdy som nič nepodpísal a nikdy som nespolupracoval,” povedal Babiš pre Novinky.cz.
“Ústavný súd to rozhodol veľmi podivne, budeme sa súdiť ďalej. Pravda je na mojej strane,” tvrdí Babiš.
Žitný: Jediný, kto je nálezom ÚS SR poškodený, je Andrej Babiš
Rozruch okolo uznesenia Krajského súdu v Bratislave, týkajúci sa nálezu Ústavného súdu SR k sporu Andrej Babiš versus Ústav pamäti národa (ÚPN), vyvolal v médiách zavádzajúce interpretácie, že Andrej Babiš bol vedený v záznamoch bývalej Štátnej bezpečnosti oprávnene.
Domnieva sa slovenský bezpečnostný analytik Milan Žitný, ktorý vystupoval pred rokmi v tomto spore na bratislavskom prvostupňovom súde ako znalec.
“Žiadny súd o ničom takom však nerozhodol, takýto rozsudok neexistuje. Krajský súd svojím uznesením z 30. januára tohto roku len zrušil svoj pôvodný rozsudok, ktorým potvrdil rozsudok prvostupňového Okresného súdu Bratislava I, že Babiš bol neoprávnene vedený v evidencii ŠtB. ÚPN, ktorý s tým nesúhlasil, sa odvolal k Najvyššiemu súdu dovolaním, a keď ani tam neuspel, obrátil sa na Ústavný súd SR so sťažnosťou, že boli porušené jeho práva tým, že je žalovanou stranou v daných sporoch.” pripomenul ďalej Žitný.
“Ústavný súd svojím nálezom uznal, že ÚPN nie je oprávnenou osobou, ktorá má znášať žaloby osôb a dôsledky prehratých súdnych sporov. Tým vyvolal Ústavný súd právne vákuum a chaos – nikto sa dnes nemá kam so žalobou, že bol neoprávnene vedený v záznamoch Štb, obrátiť, keďže Ústavný súd neurčil, kto by to mal byť. ÚPN vystupoval pred Ústavným súdom ako subjekt, ktorý bol rozsudkami okresného, krajského a najvyššieho súdu poškodený vo svojich právach,” domnieva sa analytik.
Podľa jeho názoru v skutočnosti jediný, kto je nálezom Ústavného súdu a následne spomínaným uznesením Krajského súdu Bratislava z 30. januára 2018 v jeho právach poškodený, je Andrej Babiš, keďže sa nemá teraz kam sa obrátiť, pretože nie je právne definované, kto má byť žalovanou stranou po bývalej Štb.
“Rovnako sú na tom všetky osoby, ktoré žalujú alebo chceli žalovať ÚPN v podobných kauzách. Ústavný súd poprel ich ľudské práva na spravodlivý proces. ÚPN je zo zákona vládnou inštitúciou verejnoprávneho charakteru, takže nemôže byť chránenou osobou v zmysle ľudských práv a v zmysle zákona o ÚPN má znášať všetky dôsledky, vyplývajúce zo žalôb, dodal na záver Žitný.