Všetko je horšie, než sa zdá
Americká mena si zachováva kľúčovú úlohu vo svetovom obchode, ale každý rok vzniká čoraz viac faktorov, ktoré pôsobia proti doláru. A veľmi skoro má jeho svetová nadvláda skončiť.
Uvedená prognóza je obsiahnutá v príspevku Liberty Street Economics, teda zdroji, ktorý patrí newyorskej Federálnej rezervnej banke (kľúčovej banke Federálneho rezervného systému USA).
K pádom na americkom fondovom trhu (trhu cenných papierov) dochádza s pravidelnosťou, ktorá naháňa investorom strach, a má vplyv na trhy iných krajín.
Po každom takomto páde znejú stále hlasnejšie výzvy na reformovanie medzinárodného menového systému a nájdenie alternatívy dolára.
Navrhujú napríklad použitie virtuálnej meny Medzinárodného menového fondu, zvláštne práva čerpania (SDR, Special Drawing Rights). Teraz sa používajú na výpočty v rámci MMF. Používa ich tiež asi 15 medzinárodných a regionálnych organizácií pri stanovovaní cien a taríf.
S návrhom na vytvorenie novej svetovej meny na základe SDR prišla už v roku 2009 Čína. Spolu s postupným obnovením svetovej ekonomiky po globálnej kríze strácal tento návrh aktuálnosť, ale po rozpútaní obchodných vojen sa situácia rýchlo zmenila.
Experti pokračujú v sporoch o tom, či je táto syntetická mena schopná byť plnohodnotnou náhradou dolára. Centrálne banky rôznych krajín už podnikajú konkrétne kroky, ktoré fakticky zatvárajú dvere pred americkou menou, teda znižujú podiel dolára v medzinárodných rezervách.
Ruská Centrálna banka napríklad znížila podiel dolára vo svojich zlatých a devízových rezervách viac ako dvakrát. Z 46% na 22%. Pätina týchto rezerv, asi 100 miliárd dolárov, bola vymenená za eurá a jüany.
Rovnako sa zachovala Čína, India, Turecko. Zámer obmedziť použitie americkej meny oznámila tiež EÚ.
Analytici sú presvedčení, že centrálne banky, ktoré majú dnes väčšiu časť rezerv v dolároch, sa budú stále aktívnejšie zbavovať americkej meny.
V druhom štvrťroku minulého roka stúpol podiel eura v celosvetových rezervách na 20,26 %, maximálne od štvrtého štvrťroka 2014. To hrozí Amerike veľkými problémami.
“Dnešný status dolára ako hlavnej rezervnej meny umožňuje izolovať americkú ekonomiku od vonkajších otrasov,“ myslí si viceguvernérka FRB New Yorku Linda Goldbergová. “Strata vedúcej úlohy na svetových trhoch bude mať negatívne následky, predovšetkým pre emitenta, teda USA.“