V novom poriadku sú dominantnými pólmi Čína a Rusko

V novom poriadku sú dominantnými pólmi Čína a Rusko

 Johannesburg 30. augusta 2023 (HSP/aa/Foto:TASR/AP-Themba Hadebe)

 

Združenie BRICS, ktorého cieľom je vytvoriť alternatívny mechanizmus medzinárodnej spolupráce k súčasnému svetovému poriadku vedenému Spojenými štátmi, dokázalo svojimi rozhodnutiami smerujúcimi k tomuto cieľu upútať pozornosť takmer na každom samite. Avšak 15. samit hláv štátov a vlád krajín BRICS, ktorý sa konal 22. – 24. augusta 2023 v Juhoafrickej republike, bol samitom, o ktorý svetové spoločenstvo doteraz prejavilo najväčší záujem, píše turecká agentúra Anadolu

Summit BRICS - záverečný prvý
Na snímke zľava brazílsky prezident Inácio Lula da Silva, čínsky prezident Si Ťin-pching, prezident JAR Cyril Ramaphosa, indický premiér Nárendra Módí a ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov

Pred samitom podalo 22 štátov oficiálne žiadosti o vstup do BRICS. Okrem toho sa na stretnutí malo diskutovať o novej spoločnej mene, ktorá bude reagovať na rastúce očakávania de-dolarizácie v nezápadnom svete.

Reklama

Prezident Putin sa na samite nemohol zúčastniť osobne, ale predniesol prejav v duchu očakávania, v ktorom vyhlásil, že je potrebný “nový multipolárny svetový poriadok, ktorý by zohľadňoval suverénne záujmy štátov a otváral možnosti pre rôzne modely rozvoja, pričom by pomáhal zachovať rozmanitosť kultúr”.

Jedným z hlavných bodov programu samitu BRICS bolo rozšírenie skupiny o nových členov. Pred samitom sa predpokladalo, že Čína, Rusko a Južná Afrika podporujú nových členov, zatiaľ čo Brazília a India boli voči rozšíreniu skeptické. Na základe rozhovorov medzi lídrami sa rozhodli prijať Argentínu, Spojené arabské emiráty (SAE), Etiópiu, Irán, Egypt a Saudskú Arábiu za riadnych členov od 1. januára 2024. Počet členských krajín BRICS sa tak zvýšil na 11.

Reklama

Druhým dôležitým bodom programu samitu je reforma medzinárodného menového systému. Na prvom samite, ktorý sa konal v Rusku v roku 2009, sa hovorilo o potrebe “stabilnejšieho a predvídateľnejšieho medzinárodného menového systému”. Na 5. samite BRICS, ktorý sa konal v roku 2013 v Južnej Afrike, sa rozhodlo o vytvorení banky, ktorá podnikne kroky na splnenie uvedenej potreby a stane sa alternatívnym centrom kapitálu.

Nakoniec bola v roku 2015 založená Nová rozvojová banka (NDB) so sídlom v Šanghaji. NDB s počiatočným kapitálom sto miliárd dolárov prijala okrem existujúcich členov BRICS aj Bangladéš, SAE a Egypt. Na 15. samite BRICS sa potvrdilo, že NDB zohráva kľúčovú úlohu pri podpore rozvoja infraštruktúry a udržateľného rozvoja členských krajín.

Hoci sa úplne nenaplnili očakávania, že na samite bude oznámená nová mena, ktorá by oslabila globálnu dominanciu amerického dolára, boli v tomto smere podniknuté významné kroky. Brazílsky prezident Lula da Silva oznámil vytvorenie pracovnej skupiny na vytvorenie jednotnej meny BRICS. Bolo konštatované, že až do ukončenia tohto procesu budú členovia bloku uzatvárať transakcie s použitím svojich národných mien, budú vyvinuté potrebné platobné systémy, ktoré zabezpečia lacný a bezpečný tok hotovosti medzi účastníkmi, v tejto súvislosti bude Africká rozvojová banka spolupracovať predovšetkým s NDB.

15. samit BRICS sa stal platformou pre hlasnú kritiku západocentrického medzinárodného politického, finančného a právneho systému vybudovaného po studenej vojne. Odsúdenie pretrvávajúcej logiky studenej vojny čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom a dôraz ruského prezidenta Vladimira Putina na nový multipolárny svetový poriadok poukazujú na jasný rozpor medzi svetom reprezentovaným Západom a svetom reprezentovaným krajinami BRICS. S príchodom nových členov do bloku sa tento rozpor ešte prehĺbi.

V novom poriadku sú dominantnými pólmi Čína a Rusko, pričom o postavení Indie možno diskutovať. Ako neoddeliteľná súčasť stratégie USA na zadržiavanie Číny sa India môže snažiť stať autonómnejším centrom moci. Snaha USA začleniť Indiu do “NATO plus” je jednou z otázok, ktoré v súčasnosti stavajú Naí Dillí pred dilemu.

Reklama

Pozvaní členovia BRICS, ako sú Spojené arabské emiráty, Egypt a Saudská Arábia, boli doteraz známi ako spojenci Spojených štátov. Po pripojení týchto štátov bohatých na ropu k združeniu sa zvýši počet stúpencov nového svetového poriadku v OPEC a petrodolárový systém sa môže skončiť.

Rozširujúci sa BRICS bude zohrávať významnú úlohu nielen v produkcii ropy, ale zároveň aj v produkcii potravín. Krajiny tohto bloku, ktoré v súčasnosti zabezpečujú tretinu svetovej produkcie potravín, budú v prípade krízy naďalej zohrávať rozhodujúcu úlohu v globálnej potravinovej bezpečnosti.

Vstup Iránu do BRICS spolu s ropnými gigantmi Perzského zálivu je významnou udalosťou z hľadiska medzinárodného zastúpenia islamského sveta. Dá sa povedať, že v BRICS sa spojili najväčší producenti surovín a potravín s najväčšími výrobcami a producentmi.

Skutočnosť, že súčasťou BRICS budú tri africké krajiny – Juhoafrická republika, Etiópia a Egypt, môže dať tomuto kontinentu príležitosť zaujať aktívnejšie postavenie vo svetovej politike a ekonomike. Okrem toho prebiehajúci spor medzi Etiópiou a Egyptom o vody Nílu by sa mohol vyriešiť prostredníctvom novej spoločnej vízie a dynamika spolupráce prostredníctvom BRICS je podobná normalizácii vzťahov medzi Teheránom a Rijádom, ktorú sprostredkoval Peking.

 

Reklama

Prečítajte si tiež:

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:00

Konflikt na Ukrajine nie je možné vyriešiť za jeden deň. Uviedol to v pondelok ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia v reakcii na vyhlásenia exprezidenta USA Donalda Trumpa pred novembrovými americkými prezidentskými voľbami.

Včera 19:43

Izrael už takmer dokončil elimináciu vojenských schopností palestínskeho militantného hnutia Hamas v Pásme Gazy. Vyhlásil to v pondelok izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Včera 19:40

Švajčiarsko s platnosťou od pondelka sprísnilo svoj doterajší zákon o znásilnení a sexuálnych trestných činoch, a to v súlade so zásadou “nie znamená nie”.

Včera 19:28

Organizácia spojených národov v pondelok uviedla, že zástupcovia krajín sveta a talibanská delegácia po prvýkrát otvorene diskutovali o Afganistane.

Včera 19:27

Fínsky parlament schválil v pondelok dohodu o spolupráci so Spojenými štátmi v oblasti obrany. Dohoda okrem iného dáva americkej armáde prístup k 15 základniam a výcvikovým priestorom vo Fínsku.

Včera 19:27

Lietadlo spoločnosti Air Europa muselo v pondelok núdzovo pristáť v Brazílii po “silných turbulenciách” pri ktorých niekoľko ľudí na palube utrpelo zranenia.

Včera 19:25

V Lotyšsku v pondelok vstúpili do platnosti legislatívne zmeny, ktoré umožňujú homosexuálnym párom uzatvárať registrované partnerstvá.

Včera 18:53

Súčasný mauritánsky prezident Muhammad Gazwání zvíťazil v sobotných prezidentských voľbách so ziskom 56 percent hlasov, oznámila v pondelok volebná komisia.

Včera 18:36

Snahy o démonizáciu krajne pravicových voličov strácajú účinok. Vyhlásila to v pondelok talianska premiérka Giorgia Meloniová po víťazstve krajne pravicového Národného združenia (RN) v prvom kole predčasných parlamentných volieb vo Francúzsku.

Včera 18:32

Občania EÚ, ktorí chcú pracovať alebo založiť si podnik v inom členskom štáte, sa ešte stále stretávajú s mnohými prekážkami a uznávanie odborných kvalifikácií nie je jednoduchá záležitosť. Vyplýva to z pondelňajšej správy Európskeho dvora audítorov (EDA).

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Veľký Kolpašský tajch, ktorý návštevníci využívajú na kúpanie, opaľovanie a trávenie voľného času v obci Banský Studenec v okrese Banská Štiavnica

Autor: TASR-Ján Krošlák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Andrej Sablič

Viktor Pondělík

Branislav Čech

Pavel Jacz

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali