Poslanec Sme rodina Milan Krajniak v rozprave označil za „pokrivený uhol pohľadu“, že „údajne domáce násilie je rodovo podmienené“. Ak alkoholik podľa poslanca týra svoju ženu, nerobí to preto, že ide o druhé pohlavie, ale preto, že je to „hovädo“ a má byť potrestané.
Nezaradená poslankyňa Anna Verešová vyhlásila, že je najvyšší čas prestať sa zaoberať dohovorom. Podľa nej nemá len odborný, ale aj ideologický a politický charakter a „takto sa zmluvy odstraňovania násilia na ženách nerobia“.
Poslankyňa Simona Petrik z neparlamentnej koalície Progresívne Slovensko (PS)/Spolu povedala, že sa len „múti voda a fakty“. Odmietla, že by Istanbulský dohovor mal ideologický charakter. „Jediná zmena pohľadu muža na ženu je tá, aby muž k žene pristupoval ako v rovnocennej partnerke,“ zdôraznila. Podľa nej muž sa nemá správať k žene nadradene, „to je jediný rodový stereotyp, ktorý chce dohovor búrať“.
Rozprava k tomuto bodu bude pokračovať na budúci týždeň.
Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) 10. februára požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby udelila splnomocnencovi vlády SR možnosť stiahnuť podpis z ratifikačnej zmluvy dohovoru. Prezidentka premiérovi navrhla, aby sa vláda obrátila na Ústavný súd SR s tým, že bude rozhodnutie poslancov rešpektovať, pokiaľ o pristúpení alebo nepristúpení k Istanbulského dohovoru rozhodne ústavne predpísaným spôsobom.
Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu, známy aj ako Istanbulský dohovor, bol prijatý v Istanbule v roku 2011. Slovensko patrilo medzi prvé krajiny, ktorých zástupcovia ho vtedy podpísali a malo ho pôvodne ratifikovať ešte v roku 2013.