Kyjev 18. novembra 2023 (HSP/Globaltimes/Foto:Screenshot Youtube/Цензор.НЕТ)
Keďže nemecké a americké médiá odhalili, že vysoký ukrajinský vojenský dôstojník s hlbokými väzbami na spravodajské služby krajiny údajne zohral hlavnú úlohu pri minuloročnom bombardovaní plynovodu Nord Stream, odborníci uviedli, že rôzne protichodné informácie zverejnené USA a Západom znižujú dôveryhodnosť výsledkov ich vyšetrovania, a varovali, že USA a Západ sa snažia preniesť vinu na Ukrajinu, píše čínsky denník The Global Times
Spoločné vyšetrovanie denníka The Washington Post a nemeckého časopisu Der Spiegel ukázalo na 48-ročného Romana Červinského, ktorý slúžil v ukrajinských jednotkách pre špeciálne operácie.
Údajná úloha ukrajinského dôstojníka poskytuje podľa denníka The Washington Post doteraz najpriamejšie dôkazy, ktoré spájajú ukrajinské vojenské a bezpečnostné vedenie so sabotážou, ktorá vyvolala viaceré trestné vyšetrovania.
Červinskij, vyznamenaný plukovník, bol “koordinátorom” operácie Nord Stream, uviedli ľudia oboznámení s jeho úlohou, pričom riadil logistiku a podporu pre šesťčlenný tím, ktorý si pod falošnou identitou prenajal plachetnicu a používal hlbinné potápačské vybavenie na umiestnenie výbušných náloží na plynovody.
26. septembra 2022 spôsobili tri výbuchy masívne úniky na plynovodoch Nord Stream 1 a 2, ktoré vedú z Ruska do Nemecka pod Baltským morom. Útok zasiahol civilnú infraštruktúru vybudovanú na zásobovanie miliónov ľudí v Európe energiou.
Odborníci však varovali, že nekonzistentná rétorika zo strany USA a Západu je pokusom preniesť vinu na Ukrajinu, ktorá nie je schopná prevziať zodpovednosť.
Správa, ktorú v sobotu zverejnil denník The Washington Post, prichádza po tom, ako americký reportér Seymour Hersh, držiteľ Pulitzerovej ceny, vo februári v reportáži odhalil, že incident so Severným prúdom viedli americké spravodajské služby a že USA a Európa musia prevziať zodpovednosť.
Rusko tvrdilo, že za útokom stojí Washington, pričom ruský prezident Vladimir Putin v marci odmietol argument, že za výbuchmi stojí Ukrajina, informovali médiá.
Rusko však nemôže ísť priamo na miesto výbuchu plynovodu Nord Stream, aby ho vyšetrilo a zhromaždilo dôkazy. Preto bez ohľadu na to, ako blízko sú výsledky ruského vyšetrovania pravde, ťažko ich akceptujú najmä USA a Západ. Ale už toľko protichodných informácií, ktoré zverejnili USA a Západ, by podľa odborníkov znížilo dôveryhodnosť ich výsledkov vyšetrovania.
Analytici navrhujú, že ak si medzinárodné spoločenstvo želá spravodlivé a objektívne vyšetrenie incidentu, je lepšie vykonať komplexné vyšetrovanie za účasti spoločného mechanizmu medzinárodných organizácií s medzinárodnou dôveryhodnosťou, napríklad OSN alebo Šanghajskej organizácie pre spoluprácu.
Výbuch plynovodu Nord Stream sa netýka len Ruska a Ukrajiny, ani len Ruska a NATO, ale vytvoril veľmi zlý precedens ako akt štátneho terorizmu proti kritickej medzinárodnej infraštruktúre v prípade geopolitického konfliktu.
Prečítajte si tiež
- Ukrajinský vojenský dôstojník mal koordinovať útok na plynovod Nord Stream
- Nový dôkaz spájaný s výbuchmi Nord Streamu
- Ukrajinská stopa a výbuch Nord Stream