Bratislava 3. februára 2020 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
V marci 2017 usporiadala strana Kotleba – Ľudová strana naše Slovensko v Banskej Bystrici gala večer, na ktorom odovzdal Marián Kotleba trom sociálne slabším mnohodetným rodinám šeky, v celkovej sume približne 4500 eur. Za tento čin na neho po pár mesiacoch podal prokurátor žalobu – za prejav sympatií voči hnutiam smerujúcim k potlačovaniu práv a slobôd
Pointa je, ako vieme, v tom, že na každom zo šekov bola suma 1488 eur. Význam toho čísla v tom čase síce na Slovensku takmer nik nepoznal, ale práve na výklade jeho symboliky je založený bezpochyby najdôležitejší politický súd súčasnosti. A keďže doteraz zaznievajú okolo tohto symbolu rôzne nepresnosti a klamy, bolo by dobre pozrieť sa na to, o čo vlastne ide.
Takže základné fakty:
Číslo 1488 je symbol pochádzajúci z USA z 80-tych rokov 20. storočia. Nie je to teda v žiadnom prípade symbol originálne nacistický. Nie je to symbol z Nemecka, ale americký, a v samotných USA za tento symbol nebol nik súdený.
Symbol sa pôvodne používal v tvare14/88.
Číslo 88 odkazuje na manifest “88 Precepts”, teda “88 Predpisov”. Predpokladám, že tento manifest naozaj na Slovensku poznal málokto, a bez toho, aby sme ho tu nejako chceli uvádzať a tak čo len nechtiac propagovať, naopak povedzme, že je to vcelku neoriginálny súbor názorov na akýsi zdravý život národa, majúci 88 bodov. Pokiaľ viem, ani tento manifest nebol nikdy kriminalizovaný, a to ani v USA a nepodarilo sa nám zistiť, ani že by v Európe ohľadne tohto manifestu prebiehal nejaký súd.
Posledný paragraf manifestu obsahuje 14 podbodov, ktoré indikujú takzvané choroby národa. Nebudeme ich tu opakovať, i keď obsahujú také veci, za ktoré by sa nemuselo hanbiť ani tzv. Slušné Slovensko: ako symbol úpadku je označená korupcia, deštrukcia/inflácia peňažnej meny, intenzívne zdanenie, rozpad rodín, infanticida (teda rozmach potratov), vojny v zahraničí, imigrácia cudzincov atď. Všetko sú to typicky americké témy, ktoré nezaznievali len medzi nejakými “americkými neonacistami”, ale sú bežné aj v ich konzervatívnej patriotickej politike.
Keďže tento manifest bol pre propagandu v Amerike asi predsa len príliš nestráviteľný, dlhý a nezaujal, vytvoril sa kratší slogan, ktorý azda zámerne mal tiež presne 14 slov. Jeho znenie je:
We must secure the existence of our people and a future for white children – čiže – Musíme zaručiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí.
Ako vidno, samotný význam týchto slov je nekritizovateľný a nežalovateľný. Niekedy sa zvykne útočiť na slovko “bielych detí”, ale v súčasnej kozmopolitnej kultúre sú bežné napríklad heslá “black is beautiful” a tak nemôže byť zločin poukazovať aj na bielu farbu. Nie každé označenie farby je “rasizmus”.
Dosť často sa píše, že symbol 88 znamená kryptonym pre pozdrav Heil Hitler. Nuž, popravde, nik nemôže vedieť, v koľkých hlavách, ktoré kedy tento symbol použili alebo niekde videli, bol považovaný za nacistický pozdrav, a v koľkých nie. Ale ak by sme k tomu postavili tak, že my vieme, čo si dotyčný myslí, mohli by sme napríklad najnovšie volebné heslo strany Za ľudí, teda “Hore Hlavu”, označiť za ešte oveľa väčšiu parafrázu pozdravu Heil Hitler. A to nie je len nejaké hranie sa so slovíčkami či nejaký vtip – keďže zmieňované historické hitlerovské heslo má svoju dynamiku, svoju širokú a hlbokú podvedomú známosť, dá sa slogan “Hore Hlavu”, dve rázne znejúce začiatočné háčka, považovať za rafinované podvedomé vyvolávanie podobnosti so silou a dynamikou nacistického zla.
Politický prokurátor Honz tak stojí pred úlohou dokázať čo mal Kotleba v hlave. Teda, že ak toto číslo na šek dal napísať Kotleba, dal ho tam napísať preto, lebo chcel vyjadriť nacistický pozdrav Heil Hitler. Aby to dokázal, preskúmal kandidátku a na súde bude tvrdiť, že je na nej viacero neonacistov, a preto je predpoklad, že Kotleba napísaním čísla 88 na šeky myslel práve nacistický pozdrav. Z tohto dôvodu aj navrhol prekvalifikovanie trestného činu.
Peter Vanád