Dopravný inšpektorát, ktorý neoprávnene udelil pokutu účastníčke dopravného priestupku nemieni rešpektovať rozsudok Najvyššieho súdu a naďalej trvá na pokute!
Ak ste si teda mysleli že posledné slovo o tom, či bol porušený zákon má Najvyšší súd, tak po dnešku to už neplatí. Teraz to už totiž vyzerá tak, že na Slovensku súdne rozhodnutie ešte odobruje policajt z dopravného inšpektorátu. V právnom štáte by za niečo také bol zodpovedný policajt okamžite prepustený. Nie však v rezorte, ktorého minister robí presne to isté.
O tom čo sa stalo priniesla reportáž televízia TA3.
Obyvateľka Gelnice sa pre banálnu nehodu dostalo do sporu s dopravným inšpektorátom. Súdila sa s ním až na Najvyššom súde, kde vyhrala. Dopravný inšpektorát však napriek tomu svoje rozhodnutie nezmenil, pretože sa s argumentmi Najvyššieho súdu nestotožnil!
Pred tromi rokmi pani Michaela cúvala na parkovisku a narazila do nárazníku Škody 120. Odhadnutá škoda bola 50 eur. Bezprostredne po udalosti nedokázala nájsť majiteľa auta. Vo vozidle však bola ZŤP karta zdravotne postihnutého občana, podľa ktorej sa pokúsila majiteľa vyhľadať a spôsobenú škodu mu uhradiť. Majiteľa našla, no medzitým si to majiteľ všimol a nahlásil poškodenie na polícii. S majiteľom Michaela problém dávno vyriešila, ale s dopravným inšpektorátom sa poťahuje dodnes.
Najprv dostala 150 eur pokutu za to, že odišla z miesta nehody. Michaela sa odvolala a prišla jej odpoveď z Krajského dopravného inšpektorátu, kde jej 150 eurovú pokutu zvýšili na 300 eur, plus zadržanie vodičského preukazu. Nasledovala žaloba pani Michaely a prípad skončil až na Najvyššom súde. Ten dal za pravdu Michaele, keď rozhodol, že „domýšľanie dôvodov, či sprísňovanie podmienok, kedy sa ešte môžu účastníci škodovej udalosti dohodnúť a kedy už musí zasiahnuť štátny organ nie je na mieste“.
Radosť pani Michaely však trvala len dovtedy, kým nedostala nové rozhodnutie Krajského dopravného inšpektorátu rovnaké ako pred tým, iba s dovetkom pohŕdajúcim najvyšším súdnym rozhodnutím. „Odvolací správny orgán sa nestotožňuje s rozhodnutiami uvedenými v rozsudku Najvyššieho súdu“. Podľa Krajského riaditeľstva policajného zboru v Košiciach, „odvolací orgán postupoval v súlade so zákonmi platnými a účinnými v čase vydania rozhodnutia. Svoje rozhodnutie ako aj sankciu náležite odôvodnil.“
Politici v parlamente a vo vládnych funkciách tak svojou politikou rozkladu právneho štátu nerešpektovaním súdnych rozhodnutí dostávajú Slovensko do stavu, že o tom, čo je zákonné a čo nie, nerozhoduje už súd, ale dopravný policajt z Krajského dopravného inšpektorátu v Košiciach. Príklad bohorovného policajta tak môžu nasledovať napríklad exekútori, ktorí vám napriek súdnemu rozhodnutiu vo váš prospech zabavia majetok a zablokujú účty, lebo sa tiež nestotožnia s rozsudkom súdu.