Bratislava 20. júna 2024 (HSP/BBC/ Foto: Instagram @avicii)
Dňa 20. apríla 2018 prišiel Klas Bergling o svojho syna Tima a svet prišiel o hudobnú superhviezdu – švédskeho DJ-a Aviciiho. Vo veku len 28 rokov si počas dovolenky v Ománe tragicky vzal život. Jeho otec poskytol pre BBC exkluzívny rozhovor: “Chýba mi každú minútu, ale hnevám sa na neho, že odišiel”
„Chýba mi každú minútu,“ povedal Aviciiho otec Klas Bergling počas úprimného, hlboko osobného videohovoru. „Samozrejme, že sa s ním rozprávam každý deň. Ale…priznávam, že sa naňho niekedy hnevám. Prečo si to urobil?! Prečo si nás opustil?!,“ povedal.
Avicii sa preslávil rovnako výbušne ako skákajúce syntetizátory na jeho prelomovom hite Levels.
Hit z roku 2011, radostne samplujúci refrénom “good feeling” od Etty Jamesovej, katapultoval vtedy 22-ročného Švéda medzi popové superhviezdy. Počas nasledujúcich piatich rokov, keď sa klubová tanečná hudba vyvinula do všadeprítomného žánru známeho ako EDM, ktorého hymnou je práve pieseň Levels, sa Avicii stal jeho blonďavým, vysokopostaveným chlapcom z plagátu. Počas turné údajne zarábal 250 000 dolárov (180 000 libier) za noc.
Vo veku 26 rokov však ukončil svoje živé vystúpenia. V osobnom liste fanúšikom sa zmienil o svojom fyzickom a duševnom zdraví. Neopísal však celý rozsah svojich problémov, ktoré zahŕňali úzkosť, zápal pankreasu, závislosť od alkoholu a liekov proti bolesti…
Napriek obdobiu zotavovania , kedy produkoval hudbu mimo svetla reflektorov, Tim naďalej bojoval so svojimi vnútornými démonmi pri hľadaní existenciálnych odpovedí o svojom živote. O dva roky neskôr ho temnota premohla naposledy, osudovo.
Jeho rodina si teraz praje, aby ľudia poznali Tima aj za svetlami javiska. Na jeho počesť sa rozhodli vydať obrázkovú knihu. Je to súčasť úsilia rodiny prostredníctvom Nadácie Tima Berglinga otvoriť diskusiu o kríze duševného zdravia mladých ľudí. Nadácia bola založená na jeho pamiatku v roku 2019.
Timov otec Klas, ktorý starostlivo kurátorsky zostavil fotografie od Timovho detstva až po jeho superhviezdny život, vysvetľuje: „Chceme pomôcť ľuďom vidieť za Aviciiho slávu. Aj preto sme jeho posmrtný album nazvali Tim(jeho občianskym menom).“
Keď sa Klas zamýšľa nad hlbokým vzťahom, ktorý fanúšikovia stále cítia a o ktorom svedčia tisíce listov a spomienkových odkazov na jeho webovej stránke, hovorí: „Tim pre mladých ľudí veľa znamenal – jeho hudba, jeho texty a jeho osoba.“
„Najprv som nechápal prečo, ale potom mi jeden fanúšik povedal: ‘Tim bol autentický. Pochopil som to. Mnohí mladí ľudia majú vzťah k tejto autenticite, jeho úprimnosti a jeho vnútorným bojom…,“povedal.
Hviezda milénia
Tim našiel slávu miléniovým revolučným spôsobom – zverejňoval svoje skladby na internete. V roku 2008 prijal meno Avicii – po tom, čo zistil, že jeho vlastné meno je na sieti MySpace obsadené. Meno Avicii znamená v budhistickom slangu najnižšiu úroveň pekla.
Po víťazstve v talentovej súťaži s ním nakrátko podpísal zmluvu aj DJ Pete Tong z BBC Radio 1. Pozornosť DJ Laidback Lukea upútal tým, že zverejnil svoje príspevky na jeho fóre.
Tim však od mladosti bojoval s úzkosťou, často mal katastrofické myšlienky a bál sa, že má rakovinu. Užívanie marihuany viedlo k obavám zo šialenstva, disociácie a derealizácie.
Otec spomína, že Tim mal počas dospievania intenzívne “otázky o svojej identite”. Po niekoľkých sedeniach so psychológom sa Tim cítil lepšie. TO, že bol neustále na turné však zhoršilo jeho úzkosť.
Textová správa v Timovom životopise z roku 2021 odhalila otcove obavy: „Ahoj, Tim. Dúfam, že tvoja inšpirácia je dostatočná na toto obrovské každodenné turné. Človek sa potrebuje trochu zastaviť a nadýchnuť, ale je to tvoja voľba. Posielam bozky a objatia. Tvoj starký.“
Hektický program si vybral svoju daň. Keďže hit Levels nazbieral na YouTube takmer 20 miliónov pozretí ešte pred jeho oficiálnym vydaním, Timovo turné zahŕňalo vystúpenia na celom svete. Začalo v USA, pokračovalo na Novom Zélande, v Austrálii a Ázii, pričom často absolvoval viacero koncertov v rôznych mestách v jeden deň.
Závislosti
Na upokojenie nervov sa Tim uchýlil k alkoholu. „Našiel som zázračný liek, keď som si pred vystúpením dal pár drinkov,“ povedal v dokumentárnom filme Avicii: Pravdivé príbehy.
Táto závislosť rástla, keď cestoval, a v roku 2013 povedal pre GQ: „Cestuješ, žiješ v kufri, dostaneš sa na toto miesto… a všade je alkohol zadarmo.“
V roku 2012 sa vydal na 26-dňové turné po USA, ktoré mu vyvolalo z pitia bolesti žalúdka. Viedlo to k jeho hospitalizácii a kvôli zhoršujúcemu sa zápalu pankreasu mu boli predpísané silne lieky. Tým sa začal kolobeh zdravotných problémov a závislosti.
Nasledujúci rok v Austrálii sa mu zápal pankreasu vrátil, ale odstránenie žlčníka odmietol – nechcel rušiť koncerty a opäť ostal na liekoch. Nakoniec mu prasklo slepé črevo, čo si vynútilo akútnu operáciu.
Otec v rozhovore zdôrazňuje potrebu systémových zmien v hudobnom priemysle, ale snaží sa vyhýbať individuálnej vine. „Stále si myslím, že (nahrávacie) spoločnosti, ľudia z turné, agenti a manažéri by naozaj mali mať “vodičský preukaz”, aby preukázali, že sú fit. Takto by sa malo zaobchádzať s umelcami,“ tvrdí.
Hoci uznáva niektoré pozitívne zmeny od Timovej smrti a poznamenáva, že “švédski manažéri veľkých vydavateľstiev sú dnes uvedomelí”, zdôrazňuje, že na zabezpečenie dobrého stavu umelcov sú potrebné komplexnejšie opatrenia.
Pocit viny pozostalých
Timove zdravotné problémy sa zhodovali s jeho komerčným úspechom. Jeho debutový album True, ktorý zmodernizoval country melódie, priniesol hity ako Wake Me Up a Hey Brother.
Do roku 2015 sa jeho psychický stav užívaním tabletiek zhoršil, mal výbuchy hnevu a nevypočítateľné správanie. Napriek prísľubu, že jeho druhý album Stories bude jeho najlepší, jeho problémy viedli k odkladom, nihilizmu na pódiu a konfliktom s paparazzmi.
V roku 2015 už jeho otec a aj Timov manažment vedeli, že treba konať. Spolu s terapeutom naplánovali intervenciu na Ibize. V tom období v rozhovore pre The Times Klas povedal, že sa cítil zradený svojím synom. „Konfrontujete svoje dieťa, ktoré si vôbec neuvedomuje, čo sa stalo,“ povedal so slzami v očiach. Timova utrápená reakcia bola zjavná. „Vidíte, že si uvedomuje, že sa niečo plánuje za jeho chrbtom,“ spomína otec.
Bolo to však nevyhnutné, hovorí Klas. „Niet pochýb o tom, že to treba urobiť, ale dospieť k tomuto bodu nie je ľahké.“
Spomína, že Tim bol vždy tvrdohlavý, vyzeral zmätený, myslel si, že ho kritizujú napriek tomu, že pracoval do vyčerpania. Po hodinách odporu súhlasil s liečením a povedal otcovi „Rozhodol som sa už pred niekoľkými hodinami. Chcel som ťa len vyskúšať.“
Po liečení Tim bojoval, aby unikol tomu, čo opísal ako “stroj, ktorým bol Avicii”, a ukončil spoluprácu so svojím manažérom.
V dokumentárnom filme Avicii: Pravdivé príbehy, ktorý bol dokončený ešte pred jeho smrťou, je Tim zobrazený na pláži – v pokoji, keď už nekoncertuje. Skutočnosť, že jeho život skončil samovraždou musela byť do filmu pridaná ako šokujúci post-scénar.
Otec priznáva, že ich smútok znásobuje skutočnosť, že jeho blízky, matka, jeho bratia a sestra sa tešili, že sa v mnohých ohľadoch jeho stav zlepšuje. „Možno to znie protirečivo, ale bolo to tak – zlepšoval sa,“ povedal.
Klas ďalej vysvetľuje, že pocit viny je pre pozostalých veľkým bremenom. Často sa pýtajú: “Čo som urobil zle?”. Priznáva, že terapeuti mu poradili: “Mnohokrát nemôžete urobiť nič.”
50-ročné dedičstvo
Takýto zmätok zo straty poukazuje na univerzálny vplyv samovrážd na pozostalých, ale aj na priame obete. Z finančných prostriedkov Aviciiho nadácie bola podporená nová švédska národná linka na prevenciu samovrážd. Švédska vláda dokonca pracuje na legislatíve na lepšie vyšetrovanie samovrážd. Je to súčasť Klasovho 50-ročného plánu na upevnenie odkazu jeho syna.
Na koncerte venovanom jeho pamiatke Klas prisľúbil, že samovraždu posunie do popredia politickej agendy. „Snažili sme sa tam dostať čo najviac mladých ľudí, ale aj politikov,“ spomína Klas.
„Jedným z najpôsobivejších momentov bola veľká skupina rodičov, ktorí prišli o svoje deti v dôsledku samovraždy a nabrali odvahu vystúpiť na pódiu. Bol to taký silný moment,“ spomína.
„Najdôležitejšie je prelomiť stigmu, ktorej čelia mladí ľudia. Vzhľadom na vojnou zmietaný, nestabilný svet, ktorému čelí ďalšia generácia.. Ja si myslím, že práve v tomto môžeme byť užitoční,“ hovorí.
Od Timovej smrti bola štokholmská aréna premenovaná na Avicii Arena a koncertné turné Together for a Better Day pokračujú na jeho pamiatku.
Keď sa jeho otec Klas zamýšľa nad Timovým trvalým vplyvom, hovorí: „Aj keď už nie je medzi nami, stále je veľmi blízko.“
Prečítajte si tiež :