Prečo ste sa rozhodol kandidovať za prešovsky kraj?
V živote človeka sú momenty, keď sa človek musí pre niečo rozhodnúť. Ja som strávil svoje detstvo, študentské časy, ako vysokoškolák, aj ako vojak vo vtedajšom východoslovenskom kraji, a preto že tento kraj mi dal rodinu, športove vyžitie a rôzne veci, ktoré s tým súvisia, tak som sa rozhodol, že musím tomu kraju niečo vrátiť. A to zastaviť tu likvidáciu hodnôt ktorá tu je, či už sa jedná o prírodne hodnoty, poľnohospodárstvo, školstvo, zdravotníctvo, alebo morálku. Povedal som si dosť, musíme ten úpadok zastaviť, a preto som sa po dohode s vedením našej strany rozhodol, že idem do toho.
Ste bývalý športovec, prejavuje sa ten úpadok aj pri podpore športu oproti minulosti?
Dnešné deti nemajú v sebe tú túžbu víťaziť, mám pocit, že ich k tomu vedie systém, ktorý tu vládne. V čase, keď som ja bol dieťaťom, mali sme možnosť realizovať rôzne športy, atletika, hádzaná, zápasenie, hokej. Vo Zväzarme sme mali športy, ktoré súviseli s brannou výchovou, potápanie, parašutizmus, kanoistika, alebo sme sa mohli hrať s vysielačkami. V tom čase bolo športove vyžitie pre mládež obrovské. Dokonca niektoré disciplíny boli povinné, ako branný beh, šplh, skok do diaľky. V súčasnej dobe sa stretávame s tým, že decká na základnej škole už keď prídu do prvého ročníka, tak majú ospravedlnenky z telesnej výchovy. Nevedia, čo to je bojovať, či už za seba alebo za kolektív. Netúžia víťaziť, stratila sa súťaživosť medzi nimi. To sa potom prejavuje aj v živote. Človek, keď stratí chuť bojovať, tak potom rezignuje aj na zmeny v spoločenskom živote.
Akým športom ste sa venoval?
Zápasil som v Snine ako dorastenec, bola tam krásna telocvičňa a vynikajúci tréneri. Tiež som hral hádzanú za mesto Snina. Vo Vranove som spoluzakladal oddiel kulturistiky aj boxerský klub, ktorý bol jeden z najúspešnejších klubov v tom čase.
Venujete sa športu aj dnes?
Áno, posilňujem ešte, chodím plávať a venujem sa aj potápaniu.
Kde pracujete?
Som súkromný podnikateľ už skoro 30 rokov. Podnikám v oblasti energetiky, vykurovania, vzduchotechniky, montujeme tepelné čerpadlá, fotovoltaické systémy. Ako člen ĽSNS pomáham na čiastočný úväzok v BBSK ako hlavný energetik. Mám na starosti vyhodnocovanie projektov na montáž nových kotlov, výmenu kotlov, reguláciu a všetko, čo súvisí s teplom, energiou a jej úsporou. Posudzujem, či je investícia rozumná a ak áno, tak ide do verejného obstarávania.
Zároveň mám aj skúsenosti z toho, ako to funguje v BBSK.
Prečo by si mal volič vybrať práve Vás?
Všetci tí, čo sa doteraz zúčastňovali lynčovania nášho kraja, sa znovu uchádzajú o hlasy a dôveru. Je načase dať šancu konečne reálnej opozícii voči tomu, čo tu máme teraz.
Volič voľbou štandardných strán nemá čo získať, len stratiť. Je preto v jeho záujme, aby dal dôveru strane, ktorá pracuje pre neho a nie je pre oligarchiu v pozadí.
Ja nie som súčasťou systému a nikomu nič nemusím splácať. Mám za sebou štruktúry ĽSNS, so skúsenosťami s vedením kraja, ktoré ukázali, že vedia riadiť kraj najlepšie z celého Slovenska.
BBSK dokázal zrealizovať väčší objem prác ako predchádzajúci župan a ešte znížiť zadĺženosť o 36 miliónov eur a to napriek tomu, že mu vláda zastavila čerpanie eurofondov. Ak sme to dokázali tam, môžete si byť istí, že rovnako dobre budeme viesť aj Prešovský samosprávny kraj.
Stretli ste sa s prípadom nehospodárneho nakladania v Prešovskom samosprávnom kraji?
No stačí si porovnať, za koľko sa rekonštruuje jeden km ciest v Banskobystrickom kraji a za koľko v ostatných krajoch. V oblasti, ktorej sa venujem, môžem uviesť príklad, kde kotolňa, ktorá sa v Bystrici urobila za 80 tisíc eur, stála v Prešove 170 tisíc.
Nedávno prebehol študentský protikorupčný pochod, ktorého protagonisti síce nevedeli objasniť, proti čomu vlastne protestujú, napriek tomu sa im venovali všetky médiá. V tom čase bez povšimnutia médií prebehol aj skutočný občiansky protest proti ťažbe bridlicového plynu na východe Slovenska. Podporujete týchto ľudí v boji proti ťažiarskej korporácii?
Mali sme niekoľko stretnutí s ľuďmi z tejto lokality, lesníkmi a ľuďmi pracujúcimi v urbariáte. Vo Francúzsku ťažbu bridlicového plynu zakázali, lebo tá zmes, ktorá sa tam púšťa do podložia, znečistí spodné vody. Zničí to kvalitu vody nielen na východe Slovenska, ale zasiahne to ešte aj do Poľska a na Ukrajinu. Takže to nie je len otázka Smilna, Zborova a tých dedín, ale je to obrovský dopad na biotop celej oblasti. Každé povolenie pre ťažbu, ktoré bude v kompetencii kraja, určite zamietnem.
Pri nízkej volebnej účasti však napríklad o tejto ťažbe môžu rozhodnúť aj hlasy kúpené v rómskych osadách. Práve Váš konkurent, súčasný predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík, takto získal v jednej osade 82% hlasov.
Mňa oslovili zástupcovia primátora Levoče Majerského s deklaráciu o zákaze kupovania rómskych hlasov. Naša strana vyšle do vytipovaných osád hliadky, ktoré budú situáciu monitorovať. No v prvom rade chcem vyzvať voličov, aby nás prišli podporiť, lebo potom naozaj môže hroziť, že o budúcnosti nášho kraj rozhodne niekto za krabičku cigariet.
Dostávate priestor aj v mainstreamových médiach na prezentáciu svojho programu?
Samozrejme nie. Keď sme si v jedných lokálnych novinách chceli zadať inzerciu, boli sme odmietnutí. Tieto médiá vo vlastníctve finančných skupín budú podporovať len systémových kandidátov, ktorí sa spolu s nimi podieľajú na rozkrádaní verejných zdrojov. My dúfame, že vďaka nezávislým médiám a internetu voliči už tento korporátny fašizmus prekukli a pôjdu hlasovať proti nemu.