Bratislava 30. októbra 2024 (HSP/Foto:Archív)
Ako vníma snahu Ministerstva kultúry posilniť postavenie slovenčiny ako štátneho jazyka? Aká bude Maďarská aliancia pod vedením radikálneho Maďara? Prečo Slovnaft odmietol odviesť solidárny príspevok? Prečo leží Gyimesi v žalúdku redaktorom progresívnych médií? Prečo sa stavia pri vnútornom spore v klube SNS na stranu Tomáša Tarabu? Odpovede na otázky sme hľadali v rozhovore s ex-poslancom NR SR György Gyimesim
Podporuje Tarabu
V spore, ktorý v klube SNS vyústil do odchodu 3 poslancov za národnú koalíciu sa postavil na stranu Tomáša Tarabu či Andreja Danka. O čom svedčí jeho facebookový status.
V rozhovore uviedol, že jemu prekáža fakt, že svojim činom Rudolf Huliak triešti národné, konzervatívne sily, čo nahráva Progresívcom. Hlavne nepochopil, o čo mu vlastne ide, nakoľko zviditeľňovať národnú koalíciu mohol aj na pôde parlamentu.
Pozná aj druhý pohľad na vec, nie priamo od Rudolfa Huliaka, s ním sa nestretol. Avšak, s ním nesúhlasí. Uvedené dôvody emancipácie značky považuje za pseudodôvody.
Stiahnite si alebo vypočujte audio záznam rozhovoru
Indoktrinácia detí progresívnymi ideológiami
Minister Drucker pretláča do školského zákona LGBTI agendu (spätnú zmenu dokladov). Dokonca pripustil voľné hlasovanie o zákone.
Gyimesi snahu ministerstva vníma tak, že pravé cez ministerstvo školstva bude premiérova hrádza pretekať. Tomáš Drucker plánoval požehnať aktivity typu, že neziskovka „sexuálna výchova“ chodí po školách učiť žiakov intímnym sexuálnym praktikám.
Aj napriek tomu, že sa informovaný súhlas rodiča podarí poslancom za SNS pozmeňovacím návrhom posilniť, stále je riziko, že sa na školy takéto aktivity dostanú kvôli vágne zadefinovanému školskému vzdelávaciemu programu. ŠVP pripúšťa v rámci občianskej náuky aktivity na zvyšovanie povedomia o ľudských právach znevýhodnených skupín, kde Progresívci radi aj LGBTI komunitu.
Spätnú zmenu dokladov o vzdelaní považuje za podvod.
Súčasnú vládu György Gyimesi nepovažuje za konzervatívnu, práve z titulu, že je strana Hlas jej súčasťou. V Hlase je mnoho politikov, ktorí by neváhali ísť do vlády aj s PS. Ak by školský zákon prešiel hlasmi opozície, mohli by si to koaličné strany vyhodnotiť ako porušenie koaličnej zmluvy.
Predsedom slovenskej politickej strany je občan maďarskej republiky
György Gyimesi získal 4 nominácie na post predsedu Maďarskej koalície, napriek tomu nekandidoval.
Novým predsedom Maďarskej aliancie sa stal László Gubík, maďarský občan, ktorý nemá slovenské občianstvo, a teda nemôže kandidovať v parlamentných voľbách. O tom, že sa do čela strany, ktorá zastupuje záujmy maďarskej menšiny na Slovensku, dostal radikál, svedčia jeho minulé kontakty so stranou Jobbik v minulosti. Vďaka vládnej podpore z Maďarska založil vzdelávacie stredisko s názvom Esterházyho akadémia, ktorého cieľom je výchova budúcich maďarských elít na Slovensku.
Okrem toho sú vzormi Lászla Gubíka kontroverzný politik z medzivojnového obdobia János Esterházy, ktorý výraznou mierou prispel k tomu, že Slovensko prišlo o tretinu územia po Viedenskej arbitráži v novembri 1938. A o M. Durayovi, ktorý bol jeho mentorom takmer celé desaťročie, hovorí Gubík ako o svojom „politickom starom otcovi“.
V roku 2012 sa Gubík zúčastnil na školení lídrov vtedy ešte silne krajne pravicovej strany a nadácia strany Jobbik finančne podporila aj podujatia v réžii Via Nova.
Známy je aj kontroverznými prejavmi. Žiadnu hranicu nepovažuje za nedotknuteľnú.
O slovenské občianstvo tento rodák z Levíc prišiel potom, ako na protest voči prijatiu zákona o zákaze dvojitého občianstva vládou Róberta Fica prijal v roku 2011 maďarské občianstvo, a to slovenské mu v súlade so zákonom odobral minister vnútra Radičovej vlády, kresťanský demokrat Daniel Lipšic.
Novela zákona z roku 2021 už umožňuje dvojaké občianstvo pre tých, ktorí majú aspoň päťročný legálny pobyt v štáte, kde požiadali o občianstvo. Gubík žije už viac ako päť rokov v Maďarsku.
Má v programe dostať úradný jazyk maďarský na úroveň úradného jazyka slovenského, aby sa tento používal na Slovensku „všade“. Ako integráciu maďarských starostov a predstaviteľov samospráv hornouhorského regiónu do spoločného fóra, tzv. Združenia maďarských samospráv na Slovensku.
Oceňuje pomoc maďarskej vlády, ktorá pomáha maďarskému inštitucionálnemu systému vo Felvidéku – občianskemu sektoru, vzdelávacím inštitúciám, cirkvám, náboženským inštitúciám – v mnohých prípadoch tým, že preberá úlohy, ktoré zanedbáva slovenský štát. Považuje to príležitosť pre súčasnú politickú garnitúru na „Felvidéku“, pretože ak voliči pocítia, že fungujúca maďarská politická garnitúra na „Horných Uhrách“ je súčasťou tejto maďarskej štátnej angažovanosti, potom ju, dúfajme, odmenia.
„Oni majú stranu , ja mám voličov“, poznamenal Gyimesi v súvislosti s tým, že si delegáti zvolili Gubíka. A Poznamenal, že on sa zo straníckych štruktúr stiahol. Dnes je len rádovým členom. Zastupovať záujmy voličov v rôznych regiónov Slovenska dokáže aj ako rádový člen strany.
Radikalizáciu strany neočakáva. Označenie južného Slovenska ako „Felvidék“ považuje za historické, nie pejoratívne, či hanlivé.
Zákon o štátnom jazyku
Snahu strany ministerstva kultúry posilniť slovenčinu ako štátny jazyk, hlavne v samospráve, kde sa na južnom Slovensku prestáva slovenčina používať, nepovažuje za hru maďarskou kartou a snahu oslabiť postavenie jazyka národnostných menšín.
V úradnom styku už asi nebude možné zverejňovať oznamy napr. o kultúrnych podujatiach v obci len v maďarskom jazyku. Pôsobí skutočne zvláštne, keď slovenská obec Veľký Meder zverejní na stránke v slovenčine informácie o kultúrnych podujatiach len v maďarskom jazyku (tu). Alebo keď stredná škola s vyučovacím jazykom maďarským v Dunajskej strede, opäť na stránke školy v slovenskej mutácii informuje o dianí v škole výlučne v maďarskom jazyku (tu). V takom prípade je Slovák, ktorý sa chce o škole niečo dozvedieť odkázaný na prekladač.
Gyimesi takúto skúsenosť nemá. Považuje to za nafúknutý problém. Poukázal na vlastnú skúsenosť, ktorú má z mestom Veľké Kapušany, kde bol 8 rokov prednostom. Mesto si (tu) naozaj dáva záležať na tom, aby boli ponúkané jazykové mutácie (SK, HU, EN) plnohodnotne zobrazované v danom jazyku.
Maďarské samosprávy a maďarské župy
Vytvorenie žúp v 90. rokoch považuje za umelé, keďže došlo k neprirodzenému rozdeleniu regiónov a ich spojeniu do celkov, ktoré spolu nemajú historicky ani kultúrne nič spoločné. György Gyimesi je presvedčený o tom, že samospráva by bola k občanovi bližšie, ak by župy boli rozdelené prirodzene, aby sa s nimi ľudia dokázali lepšie identifikovať. Dnes túto tému považuje za uzatvorenú.
Progresívna tlač si Gyimesiho podala – nazvala ho hoaxerom
Tŕňom v oku redaktorov progresívnej tlače je preto, že je politikom reprezentujúcim pronárodný, suverenistický, prorodinný a vlastenecký postoj. Jeho komentáre nie sú v súlade z jedine správnymi progresívnymi naratívmi, a nakoľko je sledovaný, má výtlak na sociálnych sieťach, potrebovali ho správne „zaradiť“. To, že facebook označil z 300 nimi analyzovaných príspevkov iba jediný ako klamstvo, zhodnotili ako nedostatok v algoritmoch facebooku (sic!).
Progresívna tlač sa venovala aj novému predsedovi Maďarskej aliancie. Lenže u neho si všímajú úplne iné veci. A síce uviedli, že má blízko ku krajnej pravici a že vtipkuje v otázke pevnosti hraníc v Európe, ale to nie je dostatočný dôvod na to, aby ho označili za extrémistu, šovinistu, ktorý by sa nemal nikdy dostať do slovenského parlamentu, kým Tomáš Taraba, odkedy kandidoval na kandidátke ĽSNS (dávno) už bude pre nich len fašistom.
Sankcie voči Rusku
Gyimesi sa pýta, prečo asi stúpol zahraničný obchod medzi EÚ a Kazasachstanom a Kirgistanom. Nie je to náhodou preto, že obchod s týmito krajinami slúži na obchádzanie sankcií? Francúzom stúpol dovoz ruskej ropy alebo plynu o 11 %, pokračoval Gymesi.
My sa musíme od najlacnejšieho, najekologickejšieho zdroja ropy a plynu odstrihnúť. Potrubia naťahané z Ruska najkratšou cestou na Slovensko, či do Maďarska sú nám zakázané používať. Dopady to má na náš priemysel, ktorý nedokáže v konkurencii s globálnymi hráčmi obstáť. Gyimesi považuje tento prístup našich spojencov za farizejstvo.
Rozdiel medzi ruskou ropou a ropou z iných zdrojov je nielen v kvalite, ale aj v cene. Vďaka tomu, že mohol Slovnaft spracovávať aj po roku 2022 ruskú ropu, zarobil miliardu eur, z čoho odviedol štátu solidárny príspevok cez pol miliardy EUR.
Maďarská výnimka na dovoz ropy nie je taká istá ako tá slovenská. Problém je v tom, že Slovensku, na ktorého trh smeruje len 30 % produktov zo Slovnaftu, bolo do konca tohto roku umožnené vyvážať produkty ešte do českej republiky. Slovnaft čakajú od začiatku roka 2025 problémy. Na spracovanie inej ako ruskej ropy sa prispôsobiť technologicky nestihol.
Nám bolo zakázané „podporovať“ Rusko vo vojne na Ukrajine, kým západná Európa veselo môže. Podľa Gyimesiho v boji proti tomuto pokrytectvu je Orbán na pôde parlamentu osamotený. A žiaľ nepomáha mu ani slovenská vláda.
Slovnaft odmietol zaplatiť solidárnu daň
Gyimesi je presvedčený, že je to psia povinnosť Slovnaftu, prejaviť solidaritu. „Aby si jeden oligarcha (Oszkár Világi, pozn. redakcie) zmyslel, že nezaplatí 180 miliónovú daň, vyvezie ju do Maďarska a na dieru v rozpočte sa majú postarať dôchodcovia?“ poznamenal Gyimesi. Správanie Slovnaftu považuje za nemorálne, neľudské. Očakáva, že voči tomuto drzému správaniu Slovnaftu štát rázne zakročí.
Baterkáreň by v Šuranoch nebudoval
Na základe toho množstva informácií, ktoré sa mu podarilo ohľadom baterkárne v Šuranoch získať, by túto investíciu odmietol. Spochybnil význam investíciou vytvorených pracovných miest. Už dnes sú pracovné miesta v automobilovom priemysle na Slovensku obsadzované cudzincami.
Skutočnosť, že s dotknutými obyvateľmi Šurian a okolia 2 roky nikto kompetentný nekomunikoval, odkedy sa niekto rozhodol, že postaví v Šuranoch giga-továreň, považuje za veľkú chybu, ktorá sa nedá zvrátiť dodatočnou prácou s verejnou mienkou. Rovnako komunikáciu štát podcenil aj v Maďarsku pri plánovanej výstavbe baterkárne v Debrecíne.
Vyvlastňovať je z Gyimesiho pohľadu na mieste v prípadoch, keď ide o investíciu strategického významu (napr. výstavba diaľnice). Ale baterkáreň, ktorá bude vytvárať zisk súkromníkovi, ktorý neskončí na Slovensku za strategickú investíciu považovať jednoducho nemožno.
Mimovládne organizácie pôsobiace na Slovensku financované maďarskou vládou
Maďarské mimovládky na južnom Slovensku robia množstvo aktivít akoby ich robili na Felvidéku, napr. tradičný jazdecký pretek Felvidéki Vágta sponzorovaný aj nadáciou Gábora Bethléna. V označovaní mimovládok ako vplyv zákona o zahraničných agentoch z dielne SNS Gyimesi problém nevidí.
V obci Dolné Obdokovce vyrástlo pútnické miesto venované grófovi Jánosovi Esterházymu, ktorý mal podiel na tom, že Slovensko prišlo o 1/3 územia v prospech Maďarska po Mníchovskej dohode a prvej viedenskej arbitráži. Písali sme o tom viac (tu). Gyimesi, poukazovanie na takéto aktivity financované maďarskými nadáciami, považuje za maľovanie čerta na stenu.
Bez tejto podpory by podľa Gyimesiho zanikol aj Čemadok, ktorý podľa neho vykonáva množstvo záslužnej činnosti v množstve malých obcí na Slovensku.
EÚ si priznala, že nie je konkurencieschopná
Mário Draghi vo svojej správe priznal, že EÚ v globálnom svete nestíha. Gyimesi poznamenal, že v ruskej Kazani počas samitu BRICS Vladimír Putin poznamenal, že je len otázkou času, kedy ekonomika EÚ upadne do recesie.
Kým budeme nakupovať energie tak draho, ako sa to vďaka green dealu deje dnes, kým pôjdeme cestou dekarbonizácie priemyslu a naši výrobcovia budú zaťažení emisnými povolenkami, z ktorých cenami sa môže špekulovať na burze, nemáme šancu tento proces deindustrializácie zvrátiť.
György Gyimesi vidí svetlo na konci tunela, nakoľko po ostatných voľbách do Európskeho parlamentu je hlas zdravého rozumu na pôde europarlamentu počuť hlasnejšie.
Význam samitu BRICS v Kazani
Samitu BRICS sa zúčastnilo 38 krajín, ktoré predstavujú 4,8 mld. obyvateľov planéty. Vnímať Čínu, Indiu, Južnú Afriku ako nevyspelé krajiny, s ktorými my nič nemáme, považuje Gyimesi za náš omyl. Význam samitu podčiarkla účasť generálneho tajomníka OSN, hoci sa to nepáčilo kyjevskému režimu. Podľa Gyimesiho progresívci mali možnosť vidieť, že Rusko izolované nie je.