Bratislava/Londýn 22. júna 2023 (HSP/FT/Guardian/Foto:TASR-Jakub Kotian)
Podľa Financial Times, rozhodnutie slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej, že nebude znova kandidovať, ešte viac zvyšuje pochybnosti o prozápadnej politike krajiny. Tento krok prišiel v čase, keď sa favoritom predčasných parlamentných volieb stáva strana údajne priateľská k Moskve
Utorkové vyhlásenie Čaputovej tak pravdepodobne ešte viac zneistilo západných spojencov, ktorí vkladali svoje nádeje do toho, že jej prezidentovanie pomôže stabilizovať domácu politiku.
Krok Čaputovej prichádza po roku politických turbulencií na Slovensku, ktoré posilnili expremiéra Roberta Fica, ktorý má podľa Financial Times blízko k Rusku.
Fico a jeho strana Smer sú favoritmi na víťazstvo v septembrových predčasných parlamentných voľbách, ktoré boli vyhlásené po tom, ako v máji odstúpil dočasný premiér Eduard Heger.
Ficov návrat by znamenal ďalšiu výzvu pre jednotu NATO a EÚ v otázke Ukrajiny a posilnil by názory maďarského premiéra Viktora Orbána na sankcie voči Rusku.
Financial Times uviedol, že Ficova kampaň sa sústreďuje na zdôrazňovanie nákladov, ktoré Slovákom spôsobila podpora sankcií voči Rusku. Fico sa prezentuje sa tiež ako obranca slovenskej suverenity. Napríklad kritizoval predchádzajúcu vládu za to, že v marci povolila dodávku stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu bez toho, aby si predtým vyžiadala súhlas parlamentu.
Guradian tvrdí, že od svojho zvolenia za prvú prezidentku krajiny čelí Čaputová neustálym útokom údajne populistického expremiéra Fica a jeho strany Smer-SD. Ten opakovane označil prezidentku za “americkú agentku.”
Nádeje Západu
Japonský veľvyslanec v Bratislave v rámci májovej konferencie Globsec vyhlásil, že “skutočne dúfa”, že Čaputová sa bude uchádzať o ďalšie funkčné obdobie, najmä vzhľadom na neistý výsledok septembrových volieb.
“Medzi veľvyslancami si hovoríme, že v tomto regióne nechceme mať druhé Maďarsko,” povedal veľvyslanec Makoto Nakagawa pre Financial Times.
“Reprezentovala liberálnu časť tohto regiónu a nielen Slovenska a teraz sa z osobných dôvodov rozhodla nekandidovať v súboji, ktorý pre ňu vyzeral veľmi priaznivo,” uviedol slovenský analytik Milan Nič. “Z dlhodobého hľadiska ma to neteší, ale z krátkodobého hľadiska by mohla byť rozhodujúcejšia v povolebnom scenári, pretože už nebude mať žiadnu špecifickú voličskú skupinu, ktorej by sa musela zapáčiť.”
Rozhodnutie Zuzany Čaputovej
“Neberte, prosím, moje rozhodnutie nekandidovať ako dôkaz toho, že so slušnosťou sa nedá uspieť. Dajú sa s ňou vyhrať voľby, vykonávať mandát a ostať pritom najdôveryhodnejším politikom,” povedala v utorok prezidentka.
Vysvetlila, že síl na ďalší mandát by nebolo dosť. Svoje rozhodnutie podľa vlastných slov poctivo zvažovala a dôvody preň sú silné. Svojím rozhodnutím nekandidovať sa nevzdáva ideálov ani dôvery v hodnoty, ktorým podriaďovala svoj doterajší profesijný aj osobný život. “Demokracii a spravodlivosti na Slovensku som sa snažila pomáhať pred prezidentským mandátom, počas neho a budem aj po ňom,” poznamenala hlava štátu.
Tvrdí, že to, čo pred štyrmi rokmi sľúbila, to pred dokončením svojho mandátu splní. Bude sa snažiť byť pilierom pokoja, slušnosti, vecnosti a ústavnosti. Osud Slovenska podľa Čaputovej nezávisí od jedného človeka. Múdri a empatickí ľudia s energiou kandidovali v komunálnych voľbách, kandidujú v parlamentných voľbách a nie je dôvod, aby tak nebolo aj v tých prezidentských.
“Slušnú a hodnotovú politiku porazí len to, keď jej prestaneme veriť. Ja v ňu stále verím. Moje rozhodnutie je rozhodnutím osobným, keďže dostatok síl je to, čo významne určuje kvalitu verejnej služby,” poukázala.
Prezidentka bude svoju prácu naďalej robiť s ľudskosťou a empatiou, pretože je to práca pre ľudí. Počas uplynulých štyroch rokov sa podľa Čaputovej podarilo veľa dobrého.
Prečítajte si tiež:
Je to oficiálne: Zuzana Čaputová nebude opätovne kandidovať za prezidentku. Vysvetlila dôvody
Sklenár: Čaputová by bola dobrou kandidátkou na generálnu tajomníčku NATO