Zakarpatská Ukrajina 21. novembra 2017 (HSP/sputnik/Foto: Screenshot YouTube)
Maďarsko si vcelku zatiaľ nedovoľovalo natoľko tvrdé prehlásenia na adresu Ukrajiny, ani na adresu iných susedov, na ktorých území sa nachádzajú etnickí Maďari. Pritom Budapešť má dávny, ešte od konca prvej svetovej vojny, konflikt s Rumunskom kvôli Maďarom žijúcim v Transylvánii a vystavených asimilácii. Maďarsko nemalo na adresu Ukrajiny v roku 2017 žiadne námietky.
V Budapešti veľmi dobre vedia, že všetky zákonodarné obmedzenia v národných otázkach, ktoré sú pretláčané ukrajinskou vládou, smerujú proti ruskému národu. Do záležitostí zakarpatskej obce, ktorých ekonomika bola naviazaná na nelegálny obchod s Maďarskom, sa Kyjev naďalej nemieša na základe deklarovanej lojality.
Maďarsko fakticky požaduje od Kyjeva zaviesť tie isté reformy, ktoré radilo zaviesť Rusko ešte v roku 2014 (povinnosti sú zachytené v minských dohodách). Ide o nutnosť federalizácie, k tomu je nutné zaviesť zmeny v ústave. Širokú autonómiu ale teraz nepožaduje „proruský juhovýchod”, ale „proeurópsky” západ Ukrajiny (v Zakarpatskej oblasti nenávidia nacistov z Galície, ale integrovať sa nechcú do Ruska, ale do Maďarska).
To, že práve Budapešť vystúpila ako prvá, by nemalo vyvolávať údiv. Možnosti riešiť otázky na Ukrajine sú potrebné nielen pre Maďarsko, je to potreba i ako vytvorenie precedensu, na ktorý sa bude možné v budúcnosti odvolať. V rade za Maďarskom už stoja Rumuni (tí neskrývajú svoje námietky k Severnej Bukovine a k Južnej Besarábii) a Poliaci (tí zatiaľ hovoria len o „poľskom Ľvove”, sú ale pripravení spomenúť aj Ivano-Frankovsk, Termopil a ak budú mať trochu šťastia, aj na Volyň).
Ešte jeden zaujímavý príbeh o krymských Tatároch. Úbohé zostatky „medžlisu”, ktoré z Krymu utiekli, medzi nimi je niekoľko stoviek politických extrémistov, ktorí požadujú (neprosia, požadujú), aby Kyjev vyhlásil Chersonskú oblasť ako krymsko-tatársku autonómiu a dal ju pod ich riadenie. Tam ale krymskí Tatári nikdy nežili.
Veľmi dôležitý moment: pokiaľ v minských dohodách ide o územnú autonómiu (a o federalizáciu Ukrajiny podľa územných znakov), tak Maďari a Tatári hovoria o národnej autonómii. Národná autonómia sa rovná ale fakticky priznaniu národnej štátnosti. Práve na to apelovali Katalánci.
Náhlivosť, v ktorej rokujú Maďari, svedčí o tom, že Budapešť neverí v dlhodobú existenciu ukrajinského štátu a snaží sa poistiť národné záujmy.