“Pokusy o expropriaciu vesmírneho priestoru a agresívne plány faktického záberu územia iných planét sotva podnietia iné krajiny k plodnej spolupráci,” uvádza tlačová služba štátnej korporácie Saveljevove slová.
“V histórii už boli príklady, keď sa jedna krajina rozhodla začať obsadzovať územia vo svojom záujme. Každý si pamätá, ako to skončilo,” dodal Saveljev.
Prezident USA Donald Trump 6. apríla podpísal výnos, ktorý potvrdzuje právo Američanov na ťažbu kozmických zdrojov, a nariadil, aby v priebehu šiestich mesiacov prerokovali s inými krajinami dohodu o využití, prieskum a ťažbu prírodných zdrojov na Mesiaci a iných kozmických telesách.
“Američania majú mať právo na komerčné prieskumy, ťažbu a využitie prírodných zdrojov v ďalekom vesmíre v súlade s patričným zákonodarstvom. Vesmír je zákonodarnou a fyzicky jedinečnú doménou ľudskej činnosti, a Spojené štáty ho nepovažujú za všeobecné vlastníctvo,” uvádza sa v dokumente, ktorý rozšíril Biely dom.
Vo výnose sa podotýka, že USA sa chcú usilovať o medzinárodnú podporu v tomto smere. Podľa dokumentu majú ministerstvo zahraničia a iné ministerstvá a rezorty usporiadať rokovania na medzinárodnej úrovni o uzavretie dvojstranných a mnohastranných dohôd o využití, prieskum a ťažbu prírodných zdrojov na Mesiaci a iných nebeských telesách súkromnými a verejnými spoločnosťami.
V priebehu 180 dní musí minister zahraničia referovať o vykonanej práci.
Ako vysvetlili v Trumpovej administratíve, USA nepovažujú za nutné prijímať nový medzinárodný dokument, chcú však túto tému prerokovať s partnermi.
Vo výnose sa zdôrazňuje, že USA podporujú kozmickú zmluvu z roku 1967, sú, ale proti dohode z roku 1979 o činnosti štátov na Mesiaci a iných nebeských telesách, ktorú podpísalo zatiaľ menej ako 20 krajín.