Rosatom vykročil do roku 2023 triumfálnym krokom

Rosatom vykročil do roku 2023 triumfálnym krokom

Moskva 8. mája 2023 (HSP/Foto:Twitter)

 

Uvalenie hospodárskych sankcií proti Rusku v roku 2022 spôsobilo ekonomike najväčšej krajiny sveta isté ťažkosti, lenže ani zďaleka neohrozilo citeľným spôsobom ruské hospodárstvo. Niektoré hospodárske subjekty dokonca zaznamenali triumfálny rast. Patril k nim napríklad gigant Rosatom, ktorý zaznamenal v roku 2022 napriek sankciám rekordné úspechy. A nielen v roku 2022. Rosatom mohutne vykročil aj do roku 2023 a výpočet jeho úspechov si zaslúži všeobecnú pozornosť

firma Rosatom
Ilustračné foto

V prvom rade je dôležité, že Rosatom prekračuje plánované úlohy vo výrobe elektriny. V prvom štvrťroku 2023 vyprodukoval približne 53,5 miliardy kilowatthodín elektriny, čím o 4,42 % prekročil bilančnú kvótu FAS Ruska. Dnes Rosatom prevádzkuje v Rusku 37 energoblokov v 11 jadrových elektrárňach, vrátane unikátnej plávajúcej jadrovej elektrárne Akademik Lomonosov.

Reklama

Lenže Rosatom prevádzkuje aj sedem veterných elektrární, ktoré v prvom štvrťroku 2023 vyrobili 650 000 MWh elektrickej energie, teda 1,2-krát viac ako v rovnakom období roka 2022. Celkový inštalovaný výkon svojich veterných elektrární plánuje Rosatom zvýšiť

zo súčasných 780 MW na 1,7 GW v roku 2027, teda viac ako dvojnásobne.

Reklama

Rosatom však zaznamenáva aj ďalšie pozoruhodné výsledky. Pokračuje výstavba závodu na výrobu rádiofarmák v Obninsku, najväčšieho v Európe. Lenže podobné závody buduje Rosatom nielen v Rusku. V marci 2023 bol v ďalekej Bolívii uvedený do prevádzky závod na výrobu rádiofarmák, jedinečný v Latinskej Amerike, postavený spoločnosťou Rosatom na zákazku Bolívijskej agentúry pre atómovú energiu (ABEN). Závod umožní bolívijskému zdravotníckemu systému vlastnú produkciu rádiofarmák na klinické vyšetrenie pre viac ako 5 tisíc pacientov ročne. V rámci ďalšej spolupráce korporácie Rosatom s bolívijskými partnermi sa sortiment vyrábaných rádiofarmák bude ďalej rozširovať, takže bude možné nielen odstrániť závislosť krajiny od dovozu, ale Bolívia sa dokonca stane vývozcom rádiofarmák do zahraničia.

Pokračuje realizácia veľkého projektu na odstránenie nahromadených environmentálnych škôd pri meste Usolie-Sibirskoje asi 150 kilometrov severne od Bajkalského jazera. Za sovietskej éry tu bol v prevádzke veľký chemický priemyselný komplex Usoliechimprom, ktorý zdevastoval životné prostredie a bol dokonca niektorými aktivistami označovaný za ekologický Černobyľ. Preto bol Rosatom poverený likvidáciou nebezpečných odpadov a rekultiváciou zamoreného areálu bývalej chemičky. Práce prebiehajú v predstihu a Rosatom už vyviezol odpad II., III. a IV. triedy nebezpečnosti z územia bývalého chemického komplexu.

Korporácia pokračuje aj vo výstavbe jadrových elektrární v rôznych krajinách sveta. Dňa 27. apríla 2023 sa uskutočnila ceremónia pri príležitosti zavážania jadrového paliva ruskej výroby do energetického bloku č. 1 tureckej JE Akkuyu, na ktorej sa prostredníctvom videokonferencie zúčastnil aj šéf Kremľa Vladimír Putin spolu s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom. JE Akkuyu v Turecku je jednou z mnohých jadrových elektrární, ktoré stavia Rosatom po celom svete.

V Egypte začal Rosatom 3. mája 2023 s výstavbou energetického bloku č. 3 v jadrovej elektrárni Ed-Dabaa. Je to prvá egyptská jadrová elektráreň, ktorá sa nachádza v provincii Matruh, v oblasti El Alamein. Plánovaný celkový inštalovaný výkon tejto JE so štyrmi reaktormi VVER-1200 je 4800 MW. Rosatom bude dodávať jadrové palivo počas celého životného cyklu jadrovej elektrárne (60 rokov) a tiež vykonávať údržbu a opravy 10 rokov po spustení každej pohonnej jednotky. Navyše egyptským partnerom pomôže so školením personálu a poskytne podporu pri rozvoji jadrovej infraštruktúry a pri zvyšovaní verejnej akceptovateľnosti jadrovej energetiky.

Celkove má Rosatom v súčasnosti rozostavaných 35 jadrových energoblokov po celom svete. Lenže v poslednej dobe sa doslova roztrhlo vrece s novými zákazkami. Viaceré krajiny prejavili záujem o výstavbu jadrových elektrární, takže Rosatom má postarané o zákazky na dlhé roky dopredu. Napríklad v susednom Maďarsku plánuje začať stavať jadrovú elektráreň Paks-2 v roku 2024. Ale nielen tam.

Reklama

Záujem o výstavbu ruských jadrových elektrární prejavujú aj postsovietske krajiny. Známe sú plány Kirgizska získať jadrovú elektráreň. Orgány krajiny v roku 2022 rokovali s korporáciou Rosatom o výstavbe dvoch malých jadrových elektrární, z ktorých každá mala mať výkon 50 MW. Časom však dospeli k presvedčeniu, že takáto malá kapacita nevyrieši energetické potreby krajiny, preto sa rozhodli pre novú alternatívu: výstavbu jadrovej elektrárne s výkonom 300 MW.

Aj Kazachstan má záujem o rozvoj jadrovej energetiky. Už v januári 2023 oznámil premiér krajiny A. Smailov, že Kazachstan začína s korporáciou Rosatom prípravy na výstavbu jadrovej elektrárne. Prístup kazašskej strany je však netradičný. Malo by ísť o multilaterálny projekt, v ktorom by sa na výstavbu jadrovej elektrárne mali použiť zariadenia od rôznych medzinárodných dodávateľov.

  1. mája 2023 sa v Jerevane stretol generálny riaditeľ štátnej korporácie Rosatom Alexej Lichačov s predsedom vlády Arménskej republiky Nikolom Pašinjanom. Rokovali o

komplexnej spolupráci v súčasnosti i v nasledujúcom období. Prioritou bola otázka predĺženia životnosti druhého bloku arménskej JE i požiadavka na výstavbu nových jadrových energoblokov JE v Arménsku. V tejto súvislosti Alexej Lichačev poznamenal, že Rosatom je pripravený ponúknuť ruské jadrové elektrárne s reaktormi VVER, ktoré sa vyznačujú zvýšenou bezpečnosťou a ekonomickou efektívnosťou.

Sondovali sa aj možnosti spolupráce v oblasti nukleárnej medicíny a pri likvidácii nebezpečného odpadu v závode Nairit. V tejto súvislosti Alexej Lichačov poznamenal, že Rosatom vyvinul unikátne technológie na uvedenie zdevastovaných komplexných priemyselných zariadení do bezpečného stavu a má skúsenosti s ich aplikáciou. Aj v súčasnej dobe realizuje podobný projekt likvidácie nebezpečných odpadov a rekultivácie zamoreného areálu bývalého chemického komplexu Usoliechimprom. Lichačov ubezpečil arménskych partnerov, že Rosatom je pripravený spolupracovať pri likvidácii nebezpečného odpadu v areáli závodu Nairit.

Rosatom sa však chce podieľať aj na rozvoji jadrovej energetiky v Rusku, kde plánuje výstavbu 16 nových jadrových energoblokov do roku 2035.

Reklama

Rozsah aktivít korporácie Rosatom je mimoriadne široký. Má ambície stať sa lídrom na búrlivo sa rozvíjajúcom a mimoriadne konkurenčnom trhu jadrových technológií. Chce vynikať v jadrovej energetike, nukleárnej medicíne, digitálnych technológiách, robotike, vývoji a využívaní nových materiálov, látok a technológií, ako aj využívaní radiačných technológií v priemysle, poľnohospodárstve, či vede.

Rosatom realizuje nový projekt Прорыв (Prielom), v rámci ktorého zabezpečuje vývoj a priemyselnú implementáciu uzavretého jadrového palivového cyklu na báze rýchlych neutrónových reaktorov. Zabezpečenie trvalo udržateľného rozvoja ruskej jadrovej energetiky predpokladá vytvorenie dvojzložkového systému JE s dvoma typmi reaktorov: tepelnými a rýchlymi neutrónovými.

Spoločnosť má smelé plány do budúcnosti v snahe zabezpečiť vedúce postavenie Ruska v globálnom jadrovom priemysle na niekoľko desaťročí dopredu. Pri výstavbe nových energoblokov plánuje Rosatom čoraz viac využívať robotizáciu technologických procesov. Tým by sa mal počet výrobných zariadení v novopostavených JE výrazne znížiť.

Rosatom má významný podiel aj na medzinárodnom projekte ITER, v rámci ktorého spolupracuje 35 krajín, vrátane Slovenskej republiky, na vybudovaní prvého medzinárodného experimentálneho termonukleárneho reaktora typu tokamak v juhofrancúzskom Provence.

Je to v súčasnosti zrejme najambicióznejší energetický projekt v celosvetovom meradle. Obrovský fúzny reaktor v juhovýchodnom Francúzsku má preukázať uskutočniteľnosť jadrovej fúzie a byť cestou k definitívnemu vyriešeniu celosvetového hladu po energii. Ruským špecialistom pripadla významná úloha pri vývoji supravodivých magnetov, plazmových vykurovacích zariadení, atď.

Vďaka spoločnosti Rosatom má Rusko reálne šance stať sa do roku 2030 jedným zo svetových technologických lídrov v oblastiach polymérnych kompozitných materiálov, aditívnych technológií, kovov vzácnych zemín, ako aj nových konštrukčných materiálov. Korporácia Rosatom plní aj mnohé iné dôležité úlohy v ruskej spoločnosti. Má napríklad významný podiel pri digitalizácii ekonomiky, masovom zavádzaní technológií umelej inteligencie, ako aj pri realizácii plánu vývoja nového priemyselného softvéru

v záujme zabezpečenia technologickej nezávislosti Ruska v oblasti priemyselného softvéru.

Pripravuje tiež nové vedecké kádre pre riešenie úloh budúcnosti v perspektívnych základných oblastiach fyziky, matematiky, výpočtovej techniky, informatiky, či superpočítačových technológií.

Rosatom sa stal bez zbytočného zveličovania skutočným svetlom a nádejou pre cestu Ruska na výslnie svetovej vedy a techniky. Má reálne ambície zohrávať významnú úlohu pri búrlivom raste ruskej ekonomiky v najbližšom období. Pritom je súčasťou celosvetového progresu, preto je rozvoj korporácie Rosatom bez zveličovania dobrodením nielen pre Rusko, ale aj pre zvyšok sveta.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:20

Nemecký súd v stredu zrušil zatykač na Christiana Bruecknera, hlavného podozrivého v prípade zmiznutia britského batoľaťa Madeleine McCannovej. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AP a AFP.

Štátny súd v Braunschweigu uviedol, že zrušil zatykač v jednom z prípadov, ktoré sú vedené voči Bruecknerovi, pretože v súčasnosti neexistuje žiadne bezprostredné podozrenie. Rozhodnutie by podľa jeho právnika mohlo byť signálom, že Brueckera oslobodia v prebiehajúcom súdnom procese. Konečný verdikt vyhlási súd až v októbri.

Včera 20:18

Talianske úrady zadržali záchrannú loď loď MV Louise Michel pre účasť na záchrane 37 osôb v Stredozemnom mori. Dôvodom je nerešpektovanie úradných príkazov.

Včera 20:18

Dánske úrady v stredu obvinili Poliaka z júnového útoku na premiérku Mette Frederiksenovú, oznámil jeho právnik. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AP.

Právnik podozrivého 39-ročného muža Henrik Karl Nielsen uviedol, že jeho klient si nepamätá, čo presne sa stalo a na súde neprizná vinu. Večer 7. júna na námestí v Kodani pristúpil k dánskej premiérke a udrel ju do hornej časti ruky. Frederiksenová utrpela menšie poranenie v oblasti šije. Podľa dánskych médií bol muž v čase incidentu pravdepodobne pod vplyvom drog a opitý.

Mette Frederiksenová
Na archívnej snímke z 27. júna 2024 dánska premiérka Mette Frederiksenová prichádza na summit EÚ v Bruseli. Dánske úrady v stredu 3. júla 2024 obvinili Poliaka z júnového útoku na premiérku Mette Frederiksenovú, oznámil jeho právnik
Včera 20:10

Brit Mark Cavendish nemôže uveriť, že vo veku 39 rokov sa mu podarilo osamostatniť na čele historického rebríčka v počte etapových triumfov na najprestížnejších cyklistických pretekoch Tour de France.

Cavendish z tímu Astana zvíťazil v stredajšej 5. etape 111. ročníka a na konto si pripísal rekordný 35. triumf. Predtým sa o prvenstvo delil s legendárnym Belgičanom Eddym Merckxom. “Tak trochu tomu nemôžem uveriť. Zo strany Astany to bol veľký hazard poslať ma sem a snažiť sa so mnou vyhrať aspoň jednu etapu, nebudeme rozhodne na vrchole rebríčka UCI. Ďalším cyklistom to však ukazuje, čo je Tour de France zač. Vedia, že do toho musia ísť naplno,” uviedol Brit po stredajších pretekoch.

Mark Cavendish
Na snímke britský cyklista Mark Cavendish
Včera 19:19

Príjmy Ruska z predaja ropy a zemného plynu sa v prvom polroku 2024 v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka zvýšili o 41 % na 5,698 bilióna rubľov (65,12 miliardy USD, 60,7 miliardy eur). Na vývoj pozitívne vplývali rastúce ceny ropy a slabší rubeľ.

Včera 19:18

Stredopravicová politická skupina Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) z Európskeho parlamentu (EP) v stredu v Bruseli dokončila dotváranie svojich vedúcich štruktúr a zloženia. Informuje o tom spravodajca TASR.

Včera 19:17

Ukrajinský minister zahraničných vecí v stredu rokoval so svojím izraelským náprotivkom Jizraelom Kacom o regionálnych a globálnych hrozbách zo strany Ruska, Iránu a KĽDR. S americkým ministrom zahraničných vecí Antonym Blinkenom hovorili o posilnení ukrajinskej protivzdušnej obrany. TASR informuje podľa Kulebovho vyjadrenia na sociálnej sieti X.

Včera 19:16

Lídri hlavných britských politických strán aj deň pred parlamentnými voľbami pokračovali v kampani v tzv. kampaňových autobusoch jazdili po volebných obvodoch v krajine. TASR informuje podľa stanice BBC.

Británia Voľby
Tabuľka s nápisom volebná miestnosť v Londýne v stredu 3. júla 2024
Včera 18:42

Ruský prezident Vladimir Putin a čínska hlava štátu Si Ťin-pching dali štátnym spoločnostiam pokyn, aby sa “čo najskôr” dohodli na podmienkach dodávok plynu prostredníctvom plynovodu Sila Sibíri 2. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Včera 18:36

Bulharský parlament neschválil v stredu vznik menšinovej vlády navrhnutej stredopravou stranou Občania za európsky rozvoj Bulharska (GERB). Krajinu to zrejme priblížilo k ďalším predčasným voľbám a v takom prípade by to boli už siedme od apríla 2021. TASR o tom informuje podľa agentúry AP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Muž fotí ženu pred rozkvitnutými divokými kvetmi a slnečnicami v Olympijskom lesoparku v Pekingu v Číne

Autor: TASR/AP-Vincent Thian

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Milan Šupa

Andrej Sablič

Viktor Pondělík

Branislav Čech

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali