Európa 13. mája 2015 (HSP/Foto:TASR/AP-Aaron Favila)
„Súd v Európskej únii rozhodoval spor podľa moslimského práva Šaría…“ – toto nie je fikcia, ani úryvok z futuristického románu Michela Huellebqa „Soumission“ o živote vo Francúzsku, v ktorom hodnotová vyprázdnenosť obyvateľstva umožnila nástup moslimských hodnôt a moslimského práva do verejného života. (Mimochodom tento populárny román písaný veľmi pútavým štýlom by mal na jeseň vyjsť v českom preklade.) Toto je realita dnešného Grécka, ktoré je členom Európskej únie. O prípade informoval český server Reflex.cz
Ide o kuriózny spor, v ktorom, paradoxne, moslimka žaluje grécky súd u Európskeho súdu pre ľudské práva za diskrimináciu a domáha sa rozhodovania podľa civilného práva gréckeho štátu. Moslimka Moli Salli, ktorá v roku 2008 ovdovela, sa obrátila na súd s nárokom na dedičstvo po zosnulom manželovi. Súd prvej inštancie rozhodol podľa platnej legislatívy v prospech vdovy, čo sa však nepáčilo príbuzenstvu. Podľa autora článku islamské právo zakazuje, aby muž odkázal celý svoj majetok žene, alebo inému človeku. (autor Lukáš Lhoťan je bývalý aktívny moslim, vydavateľ, bloger a zakladateľ Česko-moslimského inštitútu, ktorý neskôr konvertoval ku kresťanstvu.) Zároveň znevýhodňuje ženy, ktorým podľa Šaríe prináleží omnoho menší podiel z dedičstva než mužom…
Spor sa nakoniec dostal až k Najvyššiemu súdu, ktorý prekvapivo rozhodol v neprospech ženy s odvolaním sa na zmluvu s Tureckom z roku 1923, podľa ktorej sa veci týkajúce rodinných záležitostí moslimskej menšiny budú rozhodovať podľa práva Šaría. V tomto prípade teda v neprospech vdovy. Verdikt Najvyššieho súdu uvítal Meco Cemali, znalec islamského práva a náboženský predstaviteľ z gréckeho mesta Komotini, slovami, že Šaría musí vládnuť svetu.
Rozhorčená vdova v reakcii na rozsudok vyhlásila, že sa cíti byť v prvom rade Grékyňou a až potom moslimkou a zároveň požaduje rozhodovanie podľa civilného práva. Zaujímavé bude sledovať rozhodnutie a argumentáciu Európskeho súdu pre ľudské práva. Takisto by bolo zaujímavé vidieť, ako by sa postavil grécky Najvyšší súd k sporu v prípade cudzoložstva, pri ktorom, ako je všeobecne známe, je trestom podľa Šaríe ukameňovanie.
Katarína Hanzlíková