Brusel 14. júna 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Patrick Semansky, Pool)
Turecký prezident vníma oživenie rokovaní medzi Ankarou a Aténami o vyriešení ich dlhodobých sporov nádejne. Recep Tayyip Erdogan o nich rozprával v pondelok počas podujatia think tanku German Marshall Fund v komplexe ústredia Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) v Bruseli
Podľa jeho slov prinesú regiónu „stabilitu a prosperitu“.
Grécko a Turecko vedú dlhodobý spor o hranice a právo na prístup k ložiskám ropy a zemného plynu v Stredozemnom mori. Napätie sa vyhrotilo minulý rok počas leta, keď Turecko vyslalo svoje prieskumné lode do oblasti, ktorú si Grécko nárokuje ako svoje zvrchované vody. Diplomati z oboch krajín, ktoré sú spojencami v NATO, v ostatných mesiacoch mali po prvý raz dve kolá rokovaní za päť rokov a ministri Grécka a Turecka zase mali recipročné návštevy.
Erdogan v pondelok tiež vyjadril sklamanie z nedostatočnej podpory spojencov v boji Turecka proti terorizmu. Podľa agentúry AP to bol skrytý odkaz na sklamanie Ankary z americkej vojenskej podpory sýrskym kurdským bojovníkom, ktorí sú podľa nej spojení s dlhoročným kurdským povstaním v Turecku.
„Turecko je v prvej línii v boji proti terorizmu na všetkých príslušných medzinárodných platformách, najmä v NATO,“ povedal Erdogan s tým, že počas tureckých cezhraničných operácií zneškodnilo okolo 4 000 bojovníkov z extrémistickej skupiny Islamský štát.
„Turecko je jediný spojenec v NATO, ktorý otvorene bojoval a pre túto vec odovzdalo svojich synov ako mučeníkov. Nanešťastie, nedostali sme podporu a solidaritu, ktorú sme od našich spojencov očakávali v boji proti všetkým formám terorizmu,“ doplnil.