Bratislava 2. februára 2024 (HSP/Vz/Foto:TASR/AP-J. Scott Applewhite)
Nový rok sa začal pre Ameriku symbolicky. A to až do takej miery, že ak veríte prísloviu “ako na Nový rok, tak po celý rok”, budete mať o čom premýšľať, myslí si komentátor Vzgljadu Vladimir Možegov
Prvý a najsymbolickejší moment: výška štátneho dlhu, ktorá začiatkom roka dosiahla 34 biliónov dolárov. Navyše, štátny dlh narástol o posledný bilión len za tri mesiace. A ešte v januári 2020 rozpočtový úrad Kongresu uviedol, že svoju súčasnú úroveň dosiahne až v roku 2029. Stojí za to všimnúť si tieto trendy. Spolu s tým, že súčasná výška štátneho dlhu predstavuje približne 120 % HDP krajiny.
Samozrejme, priemernému americkému človeku sa naďalej tvrdí, že “všetko je v poriadku”, že štátny dlh “nič neznamená”, že je to “dlh štátu”. Ľudí však tieto reči už nepresvedčujú. Obsluha štátneho dlhu zhltla v minulom roku takmer 13 % federálneho rozpočtu (čo, mimochodom, výrazne prevyšuje rozpočet Pentagónu) a do konca roka 2024 sľubuje, že sa stane v zásade hlavnou položkou rozpočtových výdavkov.
A to na pozadí rozpočtového deficitu vo výške 2 biliónov USD a preťaženia celého systému sociálneho zabezpečenia, o ktorom môže ministerstvo financií len melancholicky konštatovať, že v blízkej budúcnosti štát nebude schopný v plnej miere vyplácať dôchodky a dávky.
Tá posledná informácia je už aj pre priemerného Američana viac ako pochopiteľná. Najmä keď si uvedomí, že on osobne nesie na svojich pleciach približne 100 000 dolárov štátneho dlhu. A že táto suma už nie je čisto virtuálna. Niet divu, že čoraz menej Američanov verí, že “všetko je vporiadku”. A to je s najväčšou pravdepodobnosťou ďalší najdôležitejší trend. Veď dôvera vo vládne inštitúcie je okrem ekonomiky to hlavné, na čom stojí stabilita spoločnosti. Tá je, mierne povedané, zložitá.
Ľudia prestávajú dôverovať vláde, prestávajú dôverovať médiám, prestávajú dôverovať “našej demokracii” – teda ideologickým základom spoločnosti. Posledný prieskum Gallupovho inštitútu ukázal, že len 28 % Američanov je spokojných so stavom demokracie v krajine. Navyše tento antirekord je o 7 % vyšší ako predchádzajúci, zaznamenaný pred tromi rokmi, tesne po “búrke v Kapitole”.
Rovnaký trend ukazujú aj ďalšie hlavné prieskumy verejnej mienky. Napríklad viac ako 36 % Američanov sa domnieva, že Bidenovo víťazstvo vo voľbách v roku 2020 bolo výsledkom podvodu. Medzi republikánmi toto číslo dosiahlo 69 %. A nedôvera sa za posledné tri roky neustále zvyšuje, napriek všetkej ohlušujúcej mediálnej propagande, ktorá všetky reči o volebných podvodoch vyhlasuje za “konšpiračnú teóriu”. Napriek tomu sa ukazuje, že práve “konšpiračná teória” je v dnešnej Amerike preferovaným vysvetlením reality. Polemizovať s ňou môže len teória neporiadku a hroziaceho chaosu.
Ten istý Donald Trump nedávno predpovedal kolaps americkej ekonomiky v nasledujúcich 12 mesiacoch. “Máme veľmi krehkú ekonomiku a jediný dôvod, prečo ešte funguje, je ten, že beží zo zotrvačnosti,” povedal. “Ja len dúfam,” pokračoval Trump, “že ku kolapsu dôjde v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov, pretože nechcem byť Herbertom Hooverom.
Hoover je ten istý prezident, za ktorého vypukla Veľká hospodárska kríza v roku 1929. Pre americké povedomie sú tridsiate roky minulého storočia niečo ako kolaps Rímskej ríše. Takže takéto prirovnania určite fungujú.
Ostáva konštatovať, že index dôvery vo vládne inštitúcie je v súčasnosti na najnižšej úrovni v histórii Spojených štátov. A vo všeobecnosti sa zhruba dá rozumieť, s akými pocitmi sa Američania pozerajú na nadchádzajúci rok s jeho rozhodujúcimi voľbami. Dá sa len odhadovať, s akými pocitmi sa na to pozerajú demokratické autority, ktoré môžu len registrovať, ako Biden s každým novým prieskumom stráca body, zatiaľ čo Trumpovi jeho stíhanie len pridáva na popularite.
Samotná Amerika sa čoraz viac polarizuje na dva nezmieriteľné tábory: štáty, v ktorých sú pri moci demokrati, a štáty, v ktorých sú pri moci republikáni. Vec sa dostala až do bodu súdnych vojen, v ktorých niektoré štáty hrozia, že odstránia Trumpovo meno z volebných lístkov a iné Bidenovo meno z hlasovacích lístkov.
Všimnite si, že súdnictvo je sotva najposvätnejšou kravou Ameriky. Veľa vecí je založených na dôvere v súdnictvo. A ak hrozí, že sa rozpadne, znamená to, že veci sú naozaj zlé.
Prečítajte si tiež:
- USA pripravujú údery na iránske ciele v Iraku a Sýrii, informovali médiá
- Trump získal posledného delegáta z New Hampshire