Skalica 9. júna 2021 (HSP/Foto:Facebook/Rohov)
Pri príležitosti 390. výročia posviacky kostola v Rohove v roku 1631 vyšla knižná publikácia dejiny obce Rohov a dejiny farnosti Rohov. Jej autorom je súčasný farár tejto farnosti Rudolf Timotej Pavlík. Kniha je brožovaná, má 62 strán vytlačená farebne s bohatou historickou i súčasnou fotodokumentáciou
Ako vyplýva z názvu, je rozdelená na dve časti, v prvej sa čitateľ dozvedá základné informácie o obci a jej histórií, v druhej sú informácie o farnosti, ktorá bola založená v roku 1630. Obálka je farebná, na úvodnej strane je fotografia farského kostola sv. Kataríny Alexandrijskej s erbom obce i farnosti a na poslednej leteckého pohľadu na obec. Pre rýchlu orientáciu čitateľovi v knižke poslúži obsah.
V úvode je príhovor starostu obce Mgr. Romana Ravasa k občanom i rodákom, v ktorom poukazuje na potrebu poznania histórie i pre pochopenie vzťahov a súvislostí, ktoré pretrvali do súčasnosti a dôležitosť budovania domova, na ktorý spomíname, kam sa radi vraciame, ktorý je potrebné zveľaďovať a odovzdávať ďalším generáciám, tiež na pomoc, oporu a podporu cirkvi, ktorú poskytovala osobitne v najťažších situáciách.
História obce, jej historické časti i pamiatky
V prvej časti venovanej obci, sa čitateľ dozvedá informácie o jej histórií od jej prvej písomnej zmienky v roku 1392, prírodných podmienkach, pričom sú pomenované historické časti chotára, zložení obyvateľstva, vojnových udalostiach, kolektivizácií, budovaní obce, spojení i rozdelení s obcou Rybky, budove kaštieľa, jeho majiteľoch i jeho využitiu po roku 1948, pôsobení rehoľných sestier z kongregácie Božského Vykupiteľa, ktoré v obci pôsobili od roku 1961 do roku 2004, keď pracovali v sociálnom ústave pre postihnuté dievčatá umiestnenom v kaštieli.
Tiež je opísaná stavba renesančného kostola s barokovými úpravami, ktorý posvätil biskup Imrich Lósy /Loši/ 5. augusta 1631 a stavby drobnej sakrálnej architektúry. Tiež predstavuje významné osobnosti obce herca a režiséra Dezidera Jandu, baróna Františka Horeckého a Jozefa Gvadányho, ktorý je v hrobke rohovského kostola aj pochovaný.
Zoznam kňazov pôsobiacich v obci
Druhá časť knižky je venovaná farnosti, ktorú historicky tvorili obce Rohov, Rybky a Rovensko, kostol bol len v Rohove, v Rybkách a Rovensku boli len kaplnky. V Rybkách je kostol Mena Panny Márie posvätený 19. novembra 1989 a v Rovensku kostol Nanebovzatia Panny Márie posvätený 15. augusta 1994, v súčasnosti obec Rovensko patrí pod správu Senickej farnosti. Je uvedený zoznam všetkých doterajších farárov, ktorí v obci od jej založenia v roku 1630, predtým bola v obci odobraná fara evanjelikom, vo farnosti až do súčasnosti pôsobili. Z nich 6 odpočívajú na cintoríne v Rohove.
Každému z pôsobiacich kňazov je venovaný medailón o jeho živote a kňazskom pôsobení, ktorý sa autorovi podarilo zostaviť z historických prameňov, u tých v 20. storočí nechýba ani čiernobiela či farebná fotografia a bližšie zoznámenie s jeho činnosťou a prínosom pre farnosť. Posledná časť obsahuje životné profily kňazov, ktorí z farnosti Rohov pochádzajú. Posledné primície boli v obci Rybky 17. júla 2005 Radoslava Šedivého, z inštitútu Dielo Ježiša Krista.
V závere autor uvádza zoznam literatúry, z ktorej pri zostavovaní publikácie čerpal a venovanie. Táto menšia publikácia dopĺňa prázdne miesto o histórií tejto nie veľkej obce na Záhorí. ktorá má v súčasnosti necelých 400 obyvateľov, z ktorých vyše 100 sú chovankyne v Domove sociálnej starostlivosti pre deti a dospelých a približuje jej obyvateľom rodákom i návštevníkom informácie o histórií, pamätihodnostiach, udalostiach a osobnostiach, ktoré v nej pôsobili a z nej vzišli.
Ľudovít Košík